מתאמות השד בהדסה איתך ולמענך

מתאמות השד בהדסה איתך ולמענך

איתך ולמענך: מתאמות השד בהדסה ילוו אותך מרגע האבחנה, דרך הטיפול והמעקב בהמשך

רגע ההודעה על אבחנה במחלת סרטן השד מציב אתגר גדול של התמודדות מורכבת – מחד, חשש גדול, בליל של מחשבות ושאלות ובהלה שאוחזת הן במטופלת והן בסביבתה התומכת, ומאידך – הצורך בשינוס מתניים מהיר לשם התחלת התהליך הטיפולי הכולל תיאומי תורים, מסמכים ואישורים רבים, ונדמה כי הקרקע נשמטת.
וכאן הן נכנסות לתמונה – מתאמות השד בבתי החולים של הדסה, המציעות לכל אישה ליווי והכוונה מלאה בדרך הפתלתלה וסיוע בנבכי הבירוקרטיה החדשה שהיא נאלצת להתמודד עימה.
ברכה מייזלס, מתאמת השד בהדסה הר הצופים, סמדר גדסי בתחום האונקולוגי וגב ליזה מונאס בתחום הכירורגי, שתיהן מתאמות השד בהדסה עין כרם, מושיטות לכל אישה יד.
יד יציבה, חזקה, התומכת המכוונת את צעדיהן בסבלנות ובהמון הכלה והבנה.
פעילות מתאמות השד בבתי החולים החלה בשנת 1995 בעקבות מחקרה של פרופ' סוזן סרד, שהדגיש את החשיבות של האחות היועצת בתחום השד.
ד"ר אילנה קדמון היא אחות קלינית המתמחה בנושא סרטן השד בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים והייתה האחות הראשונה בארץ אשר איישה בשנת 1996 את התפקיד "אחות מתאמת", תפקיד אשר אומץ על ידי האגודה למלחמה בסרטן ומיושם כיום באמצעות 35 אחיות ועובדות סוציאליות בבתי חולים בכל רחבי הארץ .
תפקיד המתאמות בבתי החולים של הדסה הוא ללוות את הנשים המאובחנות עם סרטן השד לאורך כל שלבי הטיפול והמעקב בהמשך, בהדרכה, בתמיכה וסיוע לנשים, תוך זמינות מירבית והקניית בטחון למטופלות המסתייעות בנסיונן ומקצועיותן .
"במהלך עבודתי כאחות במכון שרת לאונקולוגיה בהדסה, הוקסמתי מהתפקיד בעקבות התזה שחקרה את הפעילות של האחיות המתאמות", מספרת ליזה מונאס. "עברתי למכון השד וכך התחלתי לעבוד כמתאמת שד בהיבטים הכירורגים של הטיפול, כאשר הרקע שלי בתחום האונקולוגי מסייע לי ולמטופלות רבות. אני מאוד מחוברת לתפקיד שממלא אותי סיפוק ותחושה של נתינה עצומה לכל אישה הזקוקה להכוונה בדרך החדשה שהיא מתחילה".
גם ברכה מייזלס שאפה במהלך שנות עבודתה כאחות, להגיע למערך האונקולוגי ולסייע במסגרתו לנשים המאובחנות בסרטן. "את עבודתי בהדסה הר הצופים התחלתי כאחות במחלקה הפנימית ובהמשך כמנהלת חטיבה בתחום הפנימי. בשנת 2011 הגשמתי חלום לעבוד בתחום האונקולוגיה .עברתי קורס על בסיסי באונקולוגיה והתחלתי בתפקיד הכל כך רגיש של מתאמת סרטן שד בהדסה הר הצופים בתחום האונקולוגי והכירורגי. במסגרת הפעילות שלי, אני עוסקת בהיבט הכירורגי והאונקולוגי, ומרגישה שאני במקום הנכון עבורי ועבור כל אותן נשים שאני מלווה. תחושת השליחות היא אמיתית ואין ספק כי בחרתי נכון. להיות שם עבורן".
לסמדר גדסי, התחום האונקולוגי אינו חדש כלל, וגם היא, כמו עמיתותיה, שאפה להגיע אל התפקיד מלא המשמעות של מתאמת שד."עבדתי 10 שנים באשפוז יום אונקולוגי בחדר "האדום" שבו רוב המטופלות המגיעות לטיפולים מתמודדות עם סרטן שד וחלקן עם גידולים גניקואונקולוגיים. גם שם, נדרשה יכולת גבוהה של רגישות וליווי של המתמודדות עם המחלה, והרגשתי שאני מוכנה בהחלט. לפני מספר חודשים קיבלתי את התפקיד שרציתי בו מכל, מתאמת שד בתחום האונקולוגי, במסגרתו אני שואפת לתת למטופלות שלי מענה מכיל וקוהרנטי, לבטל את הקשיים שעלולים להיווצר בטיפול רב תחומי, לשפר את חווית המטופלות, להעצים אותן ולהיות שם בשבילן לאורך כל המסע. חשוב שכל אישה תדע, שיש לה כתף ויד מכוונת כאן בהדסה".

מתאמות השד בהדסה איתך ולמענך