צרכנות נבונה

הצעד הראשון לתזונה מאוזנת

תזונה בריאה ומאוזנת מתחילה במזון אותו אנו קונים ומכניסים לביתנו. התרבות המערבית מעודדת את הרגלי הצריכה של כלל המוצרים ומוצרי המזון במיוחד. מרבית עגלת הקניות צריכה להיות מבוססת ממזון גולמי: ירקות ופירות, דגנים מלאים, קטניות ומוצרי חלב דלי שומן. ההמלצות הן להפחית בצריכת מזון אולטרא מעובד. מזון מעובד הוא מזון ארוז, מוכן לאכילה ועשיר בתוספים המשפרים את הטעם, הצבע המרקם וכו'.לעיתים קשה להבחין מאיזה מזונות גולמיים יוצר המזון. צריכה של מזון מעובד קשורה לעלייה בכמות הנאכלת בשל תוספות המלח או ו סוכר או ו שומן שיש במזון המעובד. צריכה של מזון אולטרא מעובד קשורה בעלייה בעודף משקל ובהשמנה, עליה בתחלואה כרונית, עלייה במדדי דלקת בגוף והזדקנות.

כיצד תדעו מה אתם אוכלים?

במדינת ישראל יש כמה חוקים הקשורים לסימון המזון. מזונות העשירים בסוכר או שומן או מלח יסומנו בתווית אדומה בחזית המוצר. בנוסף, יש לכתוב על המוצר את רשימת הרכיבים וההרכב התזונתי. פירוט רשימת הרכיבים יופיע לפי סדר יורד מהרכיב הכי דומיננטי לרכיב בכמות הכי קטנה. מידע זה הנו בעל ערך רב ובא להקל על הציבור בבחירת מוצרי המזון .


דע לקרוא את תווית המזון.

  • קלוריות - התכולה הקלורית מופיעה על כל מזון ארוז ומתייחסת ל 100 גר' מוצר. לעיתים קרובות המוצר מכיל יותר או פחות מ 100 גר' עובדה שיכולה לבלבל.
  • שומן - חשוב להסתכל מהו מקור השומן במוצר, מומלץ להפחית בשומן רווי, מוצרים שיש בהם מעל 5 גר' של שומן רווי ל 100 גר' מוצר מוצק או מעל 3 גר' למוצר נוזלי יסומנו בסימון האדום. מומלץ להעדיף מוצרים שברשימת הרכיבים לא מופיע שומן צימחי מוקשה – שמשמעו שומן ממקור כמו מרגרינה.
  • סוכר - סוכר במזון בכמות העולה על יסומן בסימון האדום. בטבלת ההרכב התזונתי יש התייחסות לסוכר בנוסף לפחמימות והסוכר מצוין לפי כמות הכפ

מעבר לכך קיים פרוט של המרכיבים - חלבון , פחמימות , סיבים ונתרן.

  • נתרן - נתרן הוא מלח ומצוי בכמויות מועטות במזונות טבעיים . לעומת זאת , מזונות מעובדים מכילים כמויות גדולות של נתרן. ההמלצות המקובלות ממליצות על הקטנת צריכת הנתרן לאוכלוסייה בכלל ולאנשים בסיכון ללחץ דם בפרט.
    סידן- מצוי בעיקר במוצרי החלב. אין חובת רישום כמות הסידן במזון , אולם מאחר וסידן חיוני לבריאות מחד ונמצא רק בקבוצה מצומצמת של מזונות , כדאי להתייחס גם לתכולת הסידן בבחירת המזונות.