ילדים אוכלים רק מה שהם אוהבים

מה אוכלים ילדינו ?

מחקרים מצביעים על כך שילדים אינם בוחרים מזונות בעלי איכות תזונתית גבוהה.

במחקרים נמצא כי כאשר ילדים בגיל 4 - 7 בוחרים ומרכיבים ארוחה באופן עצמאי, המזונות שהם בוחרים הנם עשירים בקלוריות, בשומן רווי, בסוכרים ומלח. רבע מהקלוריות של המזונות שהילדים בחרו במחקר מקורם היה בסוכר המוסף למזון!
לעומת זאת במחקר אחר שנערך בקרב תלמידי ביה"ס נמצא שהגדלת מגוון המזונות הבריאים להם נחשפו הילדים הביאה לעליה בצריכת ארוחות דלות שומן ועשירות בירקות וסיבים וזאת מבחירה חופשית, גם ללא קבלת הדרכה. כלומר,ניתן לשפר את תזונתם של ילדים פשוט ע"י הגדלת זמינותם של המזונות הבריאים.

תזונה נכונה - מדוע?

תזונה ובריאות כרוכים זה בזה. בילדים הדבר נכון שבעתיים. תזונה נכונה ומאוזנת תאפשר גדילה והתפתחות תקינים פיזית, רגשית ושכלית.

מהי תזונה נכונה?

תזונה מאוזנת ומגוונת המספקת את הרמה הנדרשת של כל המרכיבים התזונתיים: מים, פחמימות, חלבונים , שומנים וויטמינים ומינרלים.


מה צריכים ילדים קטנים לאכול?


ילדים קטנים צריכים לאכול כמויות קטנות ממזונות רבים.

לחם או דגניים: 4-6 מנות ליום.

פירות: 2-3 מנות ליום.

ירקות: 2-3 מנות ליום.

מוצרי חלב: 2-3 מנות ליום.

עוף, דגים, בשר או ביצים: 2 מנות ליום.

שומן: 2-4 מנות ליום.


הידעת?

כיום מוכרים למעלה מ- 40 מרכיבים תזונתיים החיוניים לגוף. חוסר או עודף במרכיבים תזונתיים אפילו חלקי, עלול לפגוע בהתפתחות, בהרגשה ואף בהתנהגות התקינים של הילד.


ילדים כיום נמצאים בסיכון לרכישת הרגלי אכילה לקויים. יותר ויותר עדויות מצביעות על כך שאצל חלק מהילדים התזונה אינה תמיד מאוזנת.

במחקר חדש שפורסם בארה"ב ונערך בקרב 3148 ילדים ומתבגרים בגיל 18-2 שנים, נבדקה צריכת הפירות והירקות של כל משתתף למשך שלושה ימים. נמצא שרק אחד מכל חמישה ילדים ובני נוער אוכל את כמות הירקות והפירות המומלצת ליום ורבע מכמות הירקות שילדים ובני נוער אוכלים היא למעשה צ'יפס! כן נמצאה צריכה גבוהה של שומנים.נכתב ע"י: דורית אדלר, פנינה שטיין, רבקי הררי, יעל בירמן, אביגיל שמואלי