אנחנו כאן כדי לספר לכם קצת יותר על מחלת טרשת העורקים

לפני כשלושה שבועות נפרדנו בצער גדול, מענק התרבות ואחד היוצרים הגדולים בישראל, יהונתן גפן ז"ל שנפטר ככל הנראה מאירוע לבבי שנבע ממחלת טרשת העורקים ממנה סבל.
אנחנו כאן כדי לספר לכם קצת יותר על המחלה הזו ואולי לחדש לכם בכך שמדובר במחלה שאפשר למנוע.
פנינו לפרופ' רונן דורסט, מנהל היחידה לרפואה קרדיווסקולרית, מחלקת קרדיולוגיה וביקשנו שיספר לנו על המחלה ועל הכלים להתמודדות עימה.
טרשת עורקים היא מחלה של דפנות כלי הדם בה מצטברים חלקיקי כולסטרול מסוג LDL (כולסטרול רע). התהליך מוביל לדלקת מקומית ולחסימה הדרגתית של העורקים. בסופו של התהליך עלול להיווצר קריש דם שחוסם את העורק.
טרשת העורקים היא סיבת התחלואה והתמותה השכיחה ביותר בעולם המערבי. מאחר והמחלה מערבת את כל איברי הגוף, היא עלולה לפגוע באיברים רבים בהם הלב, לגרום להתקפי לב, לשבץ ואף למוות פתאומי.
טרשת עורקים ניתן למנוע. וגם לדחות או להקטין את סיכויי החמרת המחלה באמצעות הדרכים הבאות:
⬅טיפול בסוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוהה ועישון, אשר מהווים גורמי סיכון.
⬅הורדת רמות הכולסטרול היא הבסיס לטיפול ומניעה בטרשת עורקים.
במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה, קיימת מרפאה למניעת טרשת עורקים הכוללת מומחים לקרדיולוגיה ושומני הדם. בנוסף, קיימת מרפאה לבריאות לב האישה המתמקדת במניעה של תחלואה בנשים.
הדסה מציעה לחולים טיפולים מתקדמים בתרופות חדשות במידה והם לא מצליחים להתאזן עם הטיפולים המצוינים הקיימים. בנוסף, בהדסה צוות מולטידיסיפלינרי הכולל קרדיולוגים, נוירולוגים, רדיולוגים, כירורגים כלי דם ונוירוכירורגים האמון על הטיפול במחלה וסיבוכיה.״
 
 
לכל החדשות והאירועים