לידת מים

לידת מים - הדסה עין כרם

אנו נרגשות לחלוק עמכן את כל המידע אודות לידות המים אצלנו בהדסה עין כרם. מאז נובמבר 2021, צוות המיילדות שלנו מלווה ותומך בנשים אשר יולדות בשיטה זו. לכבוד לידתך הקרבה ובאה, ערכנו כאן מספר הנחיות אשר יעזרו לך להבין האם לידת מים היא האופציה הטובה בשבילך.

 

לידות מים נחקרו במשך מספר עשורים ונמצאו בטוחות. ישנם אף עדויות למספר יתרונות בלידות אלו והן:

  • הקלה על כאב
  • תחושת בטחון גבוהה
  • הפחתה משמעותית בצורך באפידורל ואחוזים נמוכים יותר של אפיזיוטומיות (חתך חיץ) וקרעים נרחבים.

המחקרים לא נושאים תוצאות מובהקות לגבי יתרונות לתינוקות אך השפעות שליליות לא תועדו גם כן.

בכדי לשמור על בטיחות היולדות והיילודים אצלנו, אנו דואגות להקפיד על ההנחיות הבאות.

מי מתאימה ללידת מים?

לידות מים אפשריות לנשים מלידה שניה עד שמינית.
ההריון חייב להיות הריון בסיכון נמוך, בעל עובר יחידי וללא ניתוחי רחם (כגון קיסרי) קודמים. הלידה צריכה להתחיל בתהליך טבעי ועצמוני (לא זירוז), בין שבועות 37 ועד 42+. הערכת משקל של היילוד צריכה להיות לא פחות מ2.5 קילו ולא מעבר ל4 קילו.
במהלך ההריון, יש לעבור בדיקות מחייבות מינימליות בכדי לקבוע שההריון אכן בסיכון נמוך, ביניהם: העמסת סוכר וסקירת מערכות.

 

השירות ניתן כחלק בלתי נפרד מחדר לידה של הדסה עין כרם ואינו כרוך בתשלום. במידה ויש לכן שאלות נוספות בנושא לידות מים, צרו קשר עם מועדון יולדות:

מייל: [email protected]

טלפון: 02-677-8844

 

מה קורה בלידת מים?

בבואכן לבית החולים וטרם כניסתכן למים, צוות המיילדות יתשאל אתכן אודות מצבכן הרפואי והמיילדותי ויסקור את פרטי ההריון הנוכחי. אנו נפתח לכן הכנה לעירוי ובמקביל נבצע ניטור עוברי במשך 20 דקות בכדי לוודא שהעובר חיוני. במהלך הלידה אנו נמשיך לעקוב אחר דופק עוברי בעזרת מוניטור אל חוטי ועמיד במים העומד לרשותנו. כניסה ושהייה במים תלויים בקריאת ניטור עוברי תקין.
כניסה למים מומלצת אך ורק כאשר את בלידה פעילה, מכיוון שבשלב מוקדם מידי המים המרגיעים עלולים להפסיק את הצירים ולמנוע מהלידה להתקדם. מסיבה זו לעיתים תדרשי להמתין עוד קצת, בתוך חדר הלידה, לפני הכניסה לאמבטיה עצמה.
אם באיזשהו שלב בתוך המים תהיה עדות למצוקה עוברית בניטור, מי השפיר יהיו מקוניאליים או יתרחש דימום לא צפוי, את תדרשי לצאת מהמים במיידיות לצורך בטיחותך ובטיחות תינוקך.
הלידה עצמה מתרחשת בתוך המים, נשים רבות לא זקוקות כלל להנחיה ואף מוציאות את התינוק מהמים בעצמן. כמובן שאנו המיילדות נמצאות איתכן בכל שלב ונדרשות לסייע בכל דבר.
ברגע שפני הילוד עולים מעל גובה המים, חשוב להקפיד שלא יצלול חזרה פנימה. ברגע שהתינוק נולד אנו שם, צוות מיומן, בכדי לדאוג שהוא מתחיל לנשום כראוי ונשמר עם חום גוף תקין.
חבל הטבור יחתך בעודכם במים. לאחר מכן, את ותינוקך תצאו מן האמבטיה ואת השיליה תלדי מחוץ למים.

שאלות ותשובות - לידת מים

לא! אנחנו, בהדסה עין כרם ממצוידים בשתי אמבטיות לידה קבועות העדכניות ביותר בשוק היום. התנאים היחידים הם שאת תתאימי ללידת מים ושהאמבטיות יהיו פנויות. בנוסף, מכיוון שלידת מים דורשת מיילדת צמודה, מצב העומס בחדר לידה צריך להיות כזה שמאפשר לידת מים למען בטיחותך. אנו נעשה כל מאמץ שביכולתנו להעניק לך את הלידה שתחפצי בה, אך אם מסיבה כלשהי הדבר לא יתאפשר, אנו מתנצלים מראש.
המים יהיו סביב 37 מעלות צלזיוס, כחום הגוף. אנו מנטרות אחר הטמפרטורה.
כן, עד 24 שעות מירידת המים, גם במקרים של GBS חיובי.
אם הסכרת מאוזנת ומשקל התינוק ועומד בקריטריונים של לידת מים, אין בעיה.
לא צריך להצטייד בשום דבר מיוחד. נשים רבות בוחרות להשאר עם חזיה או גופיה צמודה נוחה למהלך הלידה.
לא, המיילדת נשארת איתך בחדר ושם בשביל להעניק לך עזרה ותחושת ביטחון לאורך כל התהליך, אך באמבטיה את נמצאת לבד בכדי להנות מהתנועתיות המירבית במים ומתחושת השליטה העצמית וחווית ה, hands off.
נשים רבות חוות תחושות שונות בלידה בכלל ובמים בפרט, כך שתצפי לחוויה ייחודית משלך. נשים אשר ליוונו בלידות מים, מדווחות על הרפייה, רגיעה ותמיכה שהמים מעניקים להם אך המים לא מעלימים את הכאב לחלוטין ואת עדיין תרגישי את התינוק יוצא ממך.
המטרה של לידת המים היא להביא ללידה שהיא בטוחה ועם זאת להעניק חוויה חיובית ונעימה. נשים המתכננות ללדת ללא אפידורל יכולות להנות מאוד מייחודיות של לידות מים, עם זאת במידה ונכנסת למים ובמהלך הלידה את חשה שזה לא רצונך, תמיד אפשר לצאת. ראש פתוח הוא תמיד המתכון הנכון ביותר ללידה טובה.
לידה ראשונה היא לרוב לידה ארוכה משמעותית ופחות צפויה לעומת לידות חוזרות. למרות שאנו לא מציעות בשלב זה לידות מים בלידה ראשונה, אני שמחות לתמוך בך בלידה טבעית בכל שאר ארגז הכלים שלנו: מקלחות, גז צחוק, כדורי פיזיו, ניטור אל חוטי, דיקור סיני וטיפול במגע וכמובן שהמון חיזוקים ותמיכה.