מגמות בכירורגיה של השד

מגמות בכירורגיה של השד - הטיפול המותאם באופן אישי למחלה ולחולה

מגמות בכירורגיה של השד  - הטיפול המותאם באופן אישי למחלה ולחולה

ד"ר טל הדר, מנהלת היחידה לכירורגית שד

כמו בתחומים רבים ברפואה, גם בכירורגיה של השד הטיפול הופך יותר ויותר מותאם אישית, כך שבניית תכנית הניתוח לאישה עם אבחנה חדשה של סרטן השד נעשית על פי המאפיינים הייחודיים שלה ושל הגידול ולא מתקבלת תכנית אחידה לכולן. כך, בניגוד לטיפול הרחב והגנרי שהיה מקובל לתת לרוב הנשים בעבר, קיימת כיום מגמה של מיקוד וצמצום הטיפול במידת האפשר, ושימוש אך ורק בכלים המתאימים למחלה ולחולה.  

ביחידה שלנו לכירורגיה של השד בהדסה, התהליך מתבטא בשכיחות גבוהה של ניתוחים משמרי שד – במקום כריתתם המלאה כפי שהיה יותר מקובל בעבר, שבחלק מהמקרים מתאפשרים בעזרת שיתוף פעולה מושכל עם הכירורגים הפלסטיים, גם במקרים של כריתת נפח שד גבוה ביחס לגודל השד ואפילו במקרים של גידולים רב מוקדיים.

הניתוחים לכריתת קשריות הלימפה בבית השחי נעשו אף הם ממוקדים ומותאמים יותר ושיעור הניתוחים של כריתת כל תוכן בית השחי (axillary lymph node dissection) הולך ויורד בשנים האחרונות, לעומת כריתת מספר מצומצם של קשריות – sentinel lymph node biopsy או targeted axillary dissection. כך אנו לא מרחיבים את ההניתוח מעבר לנדרש. הקטנת היקף הניתוחים בבית השחי היא רצויה, מביאה לירידה בשכיחות הסיבוכים, גם ארוכי הטווח ובמיוחד בשכיחות מקרי לימפאדמה, ואינה מחמירה או משפיעה כמובן על תוצאות ההחלמה לטווח ארוך.

 

שינוי זה תלוי גם בטיפול האונקולוגי הטרום ניתוחי – הורמונלי או כמותרפי.

בהערכה לפני הניתוח משתתפים לא רק הכירורג, אלא גם האחות המתאמת ואנשי הצוות הרב תחומי, כך שתכנון הניתוח מושפע למעשה מהחלטות טיפוליות של אנשי הצוות. כפי שפתחנו והדגשנו, גם כאן לכל חולה מותאמת התכנית הטיפולית שלה – לא עוד one size fits all.

 

'אני מאמין' שלי

כירורגית השד היא חלק חשוב ממקצוע הכירורגיה הכללית, אך  כירורג השד חייב גם להכיר את התחומים השונים המשתתפים בטיפול בסרטן שד. הכשרת כירורג שד חייבת להיות מתאימה כדי לאפשר ראייה מולטידיסיפלינרית של המחלה, וזאת בלי לפגוע במצוינות הכירו

 

לצוות הפסיכו-אונקולוגי ביחידת השד בהדסה עין כרם>> לחצי כאן