טיפים בנושא ויטמינים ומינרלים

ויטמינים ומינרלים בגיל הילדות

הויטמינים והמינרלים הנם מרכיבי תזונה חיוניים לתפקוד תקין של הגוף

המינרלים כגון ברזל, סידן ואבץ חיוניים לא פחות מהויטמינים. השילוב בין הויטמינם והמינרלים חשוב לפעולתם בגוף ולכן חשוב לספק אותם לגוף ביחד.

אספקת ברזל (Iron) טובה , חשובה במיוחד אצל ילדים. הברזל חשוב ליצירת המוגלובין (חלבון הדם) ומיוגלובין (החלבון בשרירים), וכן ליצירה של אנזימים נוספים. כאשר מסת הגוף גדלה וצריך ליצור יותר שרירים ויותר דם, חשוב שיהיה מספיק ברזל בגוף. נמצא שקשה לקבל את כל הכמות המומלצת של ברזל מהמזון אלא אם כן הוא כולל הרבה בשר אדום או מזון מועשר.

גם האבץ (Zinc) חשוב במיוחד בתהליכי גדילה והתפתחות. האבץ מרכיב באנזימים חשובים בתהליך חלוקת התאים, המאפיין תהליכים של גדילה והתפתחות. לכן האבץ חשוב במיוחד אצל ילדם, נוער ונשים בהריון. האבץ חשוב במיוחד להתפתחות המינית.

זמינותם של המינרלים לספיגה ע"י הגוף משתנה בהתאם לסוג המזון ולעיתים היא נמוכה. לדוגמא, זמינותו של הברזל ממקורות צמחיים היא נמוכה. לכן, גם אם נאכל הרבה תרד , הגוף לא יקבל יותר ברזל, בניגוד למיתוס "פופאי" הידוע.

חשוב לכלול מוצרי חלב בתפריט הילד. מוצרי חלב - יוגורט, גבינה וחלב הנם המקור העיקרי לסידן. מומלץ להעדיף מוצרי חלב מוגבלים בשומן. לאנשי הרגישים ללקטוז (סוכר החלב) מומלץ להתייעץ עם דיאטנית כדי להבטיח תזונה מאוזנת לילד.

תפריט לא מאוזן של מבוגרים וילדים המקפידים על דיאטה צמחונית או טבעונית, עלול שלא להכיל מספיק אבץ, ברזל, סידן וויטמין 12 B .חשוב להתייעץ עם מומחה (רופא או דיאטן) לגבי תפריט צמחוני או טבעוני לילדך.

ככל שמגוון מוצרי המזון יורד ומושמטות קבוצות מזון מסוימות( למשל במצבי אלרגיה למזון, דיאטות, צמחונות, טבעונות ) כך קשה יותר לספק את כל המרכיבים התזונתיים בכמויות המתאימות.

מחלות ותרופות שונות עלולות לגרום למחסור ו/או הפרעה בספיגת הויטמינים מהמזון. האינטראקציה בין מזון ותרופות משמעותית במיוחד כשמדובר בלקיחת תרופות באופן כרוני, תרופות שלוקחים למשך פרק זמן ארוך או כשלוקחים מספר תרופות ביחד.

רצוי לצרוך את כל הויטמינים והמינרלים דרך המזון. תוספת ויטמינים ומינרלי אינה תחליף לאוכל. במידה ובכל זאת מתעורר צורך להשתמש בתוספים, מומלץ להתייעץ עם מומחה (רופא, דיאטן ) בנוגע למולטיויטמין ולמינון לפני שמתחילים כדי להבטיח התאמה אישית של התוספת.

בויטמינים כמו באוכל חשוב לדעת בדיוק מה הילד מקבל . ולכן כדאי לוודא שהתוספת מקיפה ומאוזנת ומכילה את המינון היומי המומלץ (US RDA) של כל מרכיב, כפי שנקבע כפי שנקבע ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי. בכל טבליה. אחוז הויטמינים ביחס ל- RDA צריך להופיע בטור על גבי האריזה החיצונית כאשר מצויין 100% הכוונה שכמות הויטמין תואמת את המלצות ה- US RDA.

מולטי ויטמין הוא תוספת של ויטמינים ומינרלים המכילה מספר רב של מרכיבים. טבלייה אחת ביום של מולטי ויטמין מקיף ומאוזן חוסכת את הצורך לקחת מספר רב של טבליות המכילות מרכיבים שונים.

יש לקרוא את תווית המזון וההרכב התזונתי כדי ללמוד מה נותנים לילד לאכול.


נכתב על ידי מחלקת תזונה ודיאטה הדסה עין כרם