המעבדה ההיסטולוגית

המכון לפתולוגיה קולט דגימות פתולוגיות. דגימה פתולוגית יכולה להגיע ממקור פנימי בבית החולים או מגורם חיצוני. בחדר קבלת החומר מבוצעות פעולות ראשוניות מידיות הכוללות רישום ותיאור של התכשירים, פריסה ופתיחה ראשונית של תכשירים גדולים לחדירה אופטימלית של פורמלין, דיגום והכנסה לקסטות היסטולוגיות, הדגרה בתמיסות מיוחדות כמו Decal והמשך קיבוע בפורמלין.
כל דגימה נקלטת עם הזמנות לבדיקות דיאגנוסטיות המבוצעות על ידי מעבדות המכון המאפשרות לפתולוג לתת אבחנה פתולוגית על המקרה.
 
לשם הכנת תכשיר היסטולוגי מתבצעים במעבדה התהליכים הבאים:

הכנה של בלוק פרפין

מטרת התהליך:
שיקוע רקמה בחומר מוצק (פרפין), המאפשר את חיתוכה לשם הכנת תכשיר היסטולוגי.
הכנת הבלוק נעשית ע"י שיקוע הדגימה בפרפין נוזלי בטמפרטורה (℃62±2) בתוך תבנית, ולאחר מכן הקרשת הפרפין על משטח קר - (℃5) עד לקבלת בלוק מוצק. התהליך מבוצע באמצעות מכשיר הנקרא - Tissue Embeding Cente, הדגימות כוללות קטעי רקמות או חלקי איברים שנלקחו בביופסיה, בנתיחה שלאחר המוות או שנדגמו מתכשירים ניתוחיים גדולים יותר, כגון שד, כליה וכד'.

 

 חיתוך בלוקים של פרפין

לצורך הכנת תכשיר היסטולוגי מתבצע חיתוך של הרקמה המשוקעת בפרפין (בלוק) ויצירת חתכים דקים של רקמה בעובי 3-5µ, וצביעתם באופן המאפשר אבחון מבנה הרקמה ומרכיביה.החיתוך נעשה באמצעות מכשיר המיקרוטום, המאפשר חיתוך רקמה בעובי הנדרש. לאחר החיתוך מועברת פיסת הרקמה החתוכה, או שרשרת של חתכים הנצמדים זה לזה בקצה במקרים של רקמה קטנה, לאמבט מים חמים (℃40-50) histobath לשם יישורה.
הרקמה הצפה על פני המים נאספת על גבי זכוכית נושאת(slide) ומיובשת בתנור של – ℃75-85 במשך כ- 20 דקות על מנת לקבעה על הזכוכית הנושאת- סלייד.

 

הכנה וצביעה של דגימה ללא קיבוע בשיטת החתך הקפוא Frozen

מטרת התהליך:
חיתוך וצביעה של דגימה ללא קיבוע לשם אבחון ראשוני מהיר במהלך ניתוח.
התהליך מבוצע בדר"כ על דגימת רקמה המגיעה ישירות מחדר ניתוח ודורשת אבחון מהיר במהלך ניתוח. הדגימה מגיעה מחדרי הניתוח ללא קיבוע, עוברת הקפאה באמצעות חומר הנקרא OCT (נוזל המורכב מתערובת גליקולים ושרף וקופא ב -℃10 ומשמש כמצע לשיקוע רקמה טריה והקפאתה בתוכו) לשם קבלת בלוק קפוא. באמצעות כך, ניתן לדלג על שלבי הקיבוע והשיקוע שנעשים בבלוק של פרפין. התכשיר ההיסטולוגי שמתקבל נצבע בצביעת H&E באופן ידני.
 
 

צביעת היסטוכימית בסיסית H&E) Hematoxylin & Eosin)

צביעת H&E הינה צביעה של תכשיר היסטולוגי בהמטוקסילין (Hematoxylin) ובאאוזין (Eosin).  צביעת E&H היא צביעה בסיסית של רקמה על זכוכית נושאת, המיועדת להדגיש את גרעין התא ביחס לתא השלם. הצביעה נעשית במכשיר צביעה אוטומטי וגם באופן ידני על דגימת רקמה המגיעה ישירות מחדר ניתוח ודורשת אבחון מהיר במהלך ניתוח.
  • רקמה המתארת גידול פפילרי של כיס השתן נצבעה בצביעת H&E:   

 

  • רקמה המתארת את רירית הקיבה עם דלקת כרונית נצבעה בצביעת H&E: