ניתוח למניעת הזעת - יתר

הפרשת זיעה מוגברת בכפות הידיים ובתי השחי מהווה בעיה חברתית ותפקודית קשה לאלו הסובלים ממנה. מטרתו של הניתוח לטיפול בהזעת יתר היא ״לייבש״ את כפות הידיים ובתי השחי. השגת תוצאה זו משפרת משמעותית את איכות חיי המטופלים.

בדיקות טרום - ניתוח

כל המטופלים העוברים הערכה לקראת ניתוח יבצעו את הבדיקות הבאות: צילום חזה, א.ק.ג., ובדיקת הורמוני בלוטת התריס.

תיאור הניתוח

ניתוח לטיפול בהזעת יתר ראשונית (Primary hyperhidrosis) מבוצע בגישה זעיר פולשנית בסיוע של מצלמה (גישה תורקוסקופית).

הניתוח הוא בהרדמה כללית, והוא דו ציידי (ימין ושמאל). דרך שלושה חתכים קטנים (5 ממ׳) בכל צד של דופן בית החזה מנתקים חלק משרשרת של עצב, האחראי על הפרשות הזיעה בכפות הידיים ובתי השחי.

משך הניתוח כשעה. בסיומו המטופלים מתעוררים, נושמים עצמונית ומועברים לחדר התאוששות.

התאוששות והחלמה מהירים. לאחר מספר שעות בחדר התאוששות המטופלים מועברים למחלקה. כאשר המהלך תקין, המטופלים משוחררים לביתם למחרת בבוקר.


כיצד עלי להתכונן לניתוח?

עד למועד הניתוח יש להמשיך באורך חיים פעיל וסדיר. תרופות קבועות יש להמשיך ליטול, פרט לתרופות לדילול דם, אותן יש להפסיק בתאום עם המנתח.

כיצד הניתוח ישפיע על חיי?

השפעה רבה. בד׳׳כ לחיצת היד הראשונה, כאשר מתעוררים מהניתוח, הינה יבשה. הזעת היתר צפויה להפסק בתום הניתוח. הכאב, או חוסר הנוחות, הינם מינימליים, וחולפים כעבור מספר ימים.

נציין, כי תופעת לואי מוכרת של הניתוח היא הזעה מוגברת במידה מסוימת באזורים אחרים בגוף, הכוללים את כפות הרגליים, מפשעה, בטן, גב ופנים. הפרעה זו אינה אחידה, וקשה לצפות את מידת חומרתה. מניסיונם של מטופלים רבים - אי הנוחות ממנה פחותה בהרבה מהמגבלות, שנגרמו מהזעת היתר הראשונית.