היצרות תעלת עמוד השדרה

היצרות תעלת עמוד השדרה

עמוד השדרה בנוי משרשרת של 33 טבעות הבנויות מעצם וסחוס, החל מהצוואר ועד לעצם הזנב. כל חוליה בנויה מגוף עגול קדמי וקשת אחורית (LAMINA). חיבור כל החוליות והקשתות, יוצר תעלה הנקראת תעלת השדרה – ובה עובר חוט השדרה.
במצבי מחלה שונים הנפוצים בקרב מבוגרים בעיקר (לרוב מעל גיל 50 – אך לא רק), נוצר מצב של לחץ על חוט השדרה ו/או על העצבים היוצאים ממנו הקרוי היצרות תעלת השדרה – Spinal Stenosis.
מצב זה נגרם לרוב כתוצאה מתהליכים ניווניים שונים המתרחשים כחלק מתהליך ההזדקנות וגורמים לתמט של הדיסקים הבין חולייתיים ולהופעת זיזי עצם המצרים את התעלה הספינלית ונקבי השורשים גורמות ללחץ על העצבים העוברים בהם.

תסמינים:
לחץ על חוט השדרה או קצות העצבים מוביל לתסמינים המשתנים בין המטופלים כתלות במקום ההיצרות בעמוד השדרה, ולעתים מטופל יכול שלא לסבול כלל מתסמינים כלשהם (לרוב זהו המצב בתחילת התפתחות המחלה, אך ככל שהמחלה מתקדמת והלחץ על חוט השדרה או שורשי העצבים גדל, כך מתקדמת באיטיות הופעת התסמינים.

תחילה עלול לחוש החולה בכאב גב, אולם לא תמיד יופיע כאב כזה. כאשר ההיצרות ממוקמת באזור הגב התחתון, עלול להתפתח כאב ו/או תחושת נימול ברגליים, חולשה, כבדות והתכווצויות בעיקר לאחר הליכה או עמידה ממושכת. ככל שהתסמינים מחמירים יכולה להופיע הפרעה ביכולת ההליכה עם התקצרות המרחק אותו יכול החולה ללכת לפני שמופיעים כאבים המאלצים אותו לעצור. תסמונת זו נקראת "צליעה לסירוגין".

הטיפול בהיצרות תעלה השדרה:

הטיפולים האפשריים כוללים תחילה טיפולים שמרניים (לא ניתוחיים) המתאימים למצבים בהם הסימפטומים קלים ואין מעורבות משמעותית של שורשי העצבים. הטיפולים השמרניים כוללים: משככי כאב, תרופות אנטי דלקתיות שאינן מכילות סטרואידים, הזרקת סטרואידים מקומית (להפחתת תגובה דלקתית באזור ולטיפול בכאבים חזקים המוקרנים אל המותניים / הרגליים), הגבלת פעילות גופנית וביצוע תרגילי חיזוק מתאימים, טיפולי פיזיותרפיה והפחתת משקל .
במקרים שהטיפולים השמרניים נכשלו או שהחולה סובל מהפרעה באיכות חייו עקב הסימפטומים, ניתן לטפל בבעיה באמצעות ניתוח לשחרור ההיצרות בתעלת עמוד השדרה, לצורך הפחתת הלחץ על חוט השדרה והתסמינים שלחץ זה יוצר.
טרם החלטה על ביצוע הניתוח, יעבור החולה בדיקת הדמיה ב-MRI כדי לאמת את האבחנה.

ניתוח למינקטומיה Laminectomy מותנית:

מהן התוצאות המצופות מהפעולה?
כ-60%-90% מהמנותחים ירגישו הקלה ניכרת (לא תמיד מידית) בתסמינים, הכוללת: הפחתת כאבים, שיפור תנועתיות וניידות ועליה משמעותית באיכות החיים תוך יכולת לבצע פעילויות יומיומיות.
לעיתים, רק לאחר 6 שבועות יתחיל המנותח להבחין בשיפור התסמינים, וההתאוששות עשויה להמשך שבועות או חודשים תוך הזדקקות לטיפולים פיזיותרפיים. חשוב לציין כי במקרים של פגיעה עצבית קשה לפני הניתוח, חלק מהכאב, הנימול ותסמינים אחרים לא יחלפו גם לאחר הניתוח.
כיוון שהניתוח לכריתת קשת החוליה לטיפול בהיצרות תעלת עמוד השדרה (למינקטומיה) אינו עוצר את מהלך המחלה הגורמת להיצרות (ברוב המקרים) על ידי טיפול בגורם המחלה מלכתחילה, ישנו סיכוי של הישנות הבעיה במיוחד בקרב קשישים (ישנם מחקרים המראים כי כ-20% מהמנותחים יאלצו לעבור ניתוח חוזר כעבור כ- 10 שנים).

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?
ניתוח לכריתת קשת החוליה לטיפול בהיצרות תעלת עמוד השדרה. למינקטומיה –(laminectomy) הוא ניתוח עמוד שדרה, בו קשת החוליה הלמינה – lamina נחתכת ומוסרת וכמו כן מסולקים זיזי עצם ורקמה רכה עודפת הממלאת את חלל התעלה השדרתית, דבר שמשחרר את הלחץ מעל חוט השדרה והשורשים היוצאים ממנו ומחזיר את הפעילות לתקנה.

במהלך ניתוח למינקטומיה, ישכב המנותח על בטנו. לאחר מתן הרדמה מלאה או הרדמה אזורית, המנתח יבצע חתך בגב לאחר מכן יחשוף המנתח את חלקו האחורי של עמוד השדרה תוך הסטת שרירי הגב שבאזור. בעזרת כלי ניתוח עדינים יסיר המנתח את הקשת של חוליה אחת או יותר ויסלק את חלקי העצם או הדיסק שנותקו ממקומם באזור הפגוע.

במקרים של החלקת החוליות זו על גבי זו, עקמת של עמוד השדרה או אם נוצרה פגיעה ביציבות האזור בעמוד השדרה ממנו הוסרו מספר קשתות, יתכן והמנתח יבצע גם ניתוח הקרוי "ניתוח לאיחוי עמוד שדרה" Spinal fusion כדי לייצב את עמוד השדרה. במהלך ניתוח זה המנתח יחבר באופן בלתי הפיך שתיים או יותר חוליות יחד תוך שימוש בשתל עצם עצמי, ויעגן אותו על פי הצורך באמצעות מוטות וברגיי מתכת. בסיום הניתוח, המנתח יתפור או יהדק בסיכות את החתך ויחבוש את המקום.

ניתן לבצע ניתוח זה גם בגישה זעיר- פולשנית במקום בניתוח פתוח (מסב פחות כאב ופחות סיבוכים לחולה ביחס לניתוח הפתוח). בניתוח זה המנתח יבצע מספר חתכים קטנטנים. דרך אחד החורים יחדיר צנתר (צינור מתכת דקיק) המכיל מצלמה זעירה המשדרת את תמונות הניתוח על גבי מסך בחדר הניתוח כדי שכל הצוות יוכל לעקוב אחר מהלך הניתוח. דרך החתכים האחרים יחדיר המנתח כלי ניתוח מיוחדים וזעירים לצורך ביצוע הסרת הלמינה באזור הפגוע. אולם, יש לציין שניתוח למינקטומיה בגישה זעיר- פולשנית הינו ניתוח מסובך ביותר הדורש מיומנות גבוהה מאוד של המנתח. זאת ועוד, במקרים של הצרות מפושטת ההליך בגישה הזעיר פולשנית אינו מתאים.

לאחר הניתוח מומלץ כי המנותח ימנע מהתכופפות מוגזמת, הרמת משאות כבדים או פיתולי גב למשך שישה שבועות. לרוב יש גם להימנע מנסיעות ארוכות במכונית למשך 4 עד 6 שבועות. התפרים יוצאו לאחר 7-10 ימים. זמן ההתאוששות וחזרה לפעילות תלוי בגודל הניתוח ובגילו ומצבו הרפואי הכללי של המנותח טרם הניתוח. על פי רוב, מועד החזרה האפשרי לעבודה תלוי בכמות ההרמה, הליכה וישיבה של החולה בעבודתו ובסוג הניתוח שעבר, ונע בין כשבועיים (ואף שבוע) במקרה של עבודה שלא דורשת מאמץ רב, לבין כחודשיים ועד 4 חודשים לעבודה הדורשת מאמץ פיזי או אחרי ניתוח הכולל איחוי חוליות עמוד שדרה.