כאבי רגליים

כאבי רגליים

כאבי רגליים  - הגורמים

כאבי רגליים הם תופעה נפוצה בקרב חלקים נרחבים באוכלוסייה. כאבי רגליים יכולים להיווצר עקב גורמים רבים – החל מפציעות פתאומית הנגרמות על ידי טראומה או תנועה לא נכונה, עומס יתר הנובע מפעילות מאומצת, מבנה אנטומי לא תקין, ועד לשחיקה ארוכת שנים.
כאבי רגליים יכולים להיגרם, בין היתר, מהמצבים הבאים: בליטה בבסיס הבוהן, “אצבעות פטיש” (שינוי בצורה ובמנח אצבעות הרגלים), יבלות וירליות או רגילות, שברי הליכה, התעבות סעיפי העצבים שבין האצבעות, דלקות פרקים, שיגדון (גאוט), דלקת האמתחת (בורסיטיס), דלקות בגידים וברצועות הרגליים ופלטפוס.
הרבה ממקרי כאבי הרגליים נגרמים עקב נעילת נעליים שהמדרסים שלהם לא מתאימים לאנטומיה של כף הרגל, וכן בעקבות השמנת יתר, גיל מבוגר, בעיות גב וסוכרת. דורבן העקב יכול להיגרם עקב לחץ המופעל על העקב בעקבות יציבה לא נכונה או נעליים לא בריאות, שרירי שוק מתוחים וכן כתוצאה מריצה למרחקים ארוכים.
דלקות וקרעים בגיד אכילס עלולים להיגרם בעקבות ריצה על משטח קשיח, חוסר גמישות של שרירי השוק, נעליים בעלות סוליה שאינה בולמת זעזועים או סיבוב פתאומי של העקב בעקבות נפילה או תאונה.

מהם הסימפטומים של כאבי רגליים?

כאבים ברגליים מתבטאים באופן שונה אצל כל אדם, אך תחושות נפוצות שמבטאים אנשים הסובלים מהם הן שריפה, צריבה, דקירות, התכווצויות שרירים ונימול (“הירדמות” של הרגל). כמו כן, כאבי רגליים עשויים לגרום לחולשה, לקשיי תנועה ולהקרין אל עבר הגב התחתון. הכאבים יכולים להיות סימטריים (זהים בשתי הרגליים), או להופיע ברגל אחת בלבד, להופיע בעת מאמץ או דווקא בזמן מנוחה, להיות קצרים וחזקים או ממושכים ועמומים וכן הלאה

הטיפול בכאבי רגליים:

טיפול בכאבים בכף הרגל מטרתו הוא תיקון המנח הלקוי של כף הרגל הגורם להגבלה תפקודית וכאבים. הטיפול הראשוני שם דגש על הפחתת הכאבים בכף הרגל, הורדת הנפיחות, החזרת טווח תנועה מלא במפרקי כף הרגל וחזרה לנשיאת משקל על הרגל מהר ככל האפשר. הטיפול בכאבים כולל טכניקות ידניות, חבישות, טיפול חשמלי, ותמיכות זמניות לתיקון מנח כף הרגל ומפרקי הגפה התחתונה. בהמשך השיקום יש לחזק את שרירי הגפה התחתונה במנח הביומכני התקין למניעת הישנות הבעיה.