סונוהסטרוגרפיה – תחליף מודרני לצילום רחם


בדיקת של האנטומיה של הרחם והחצוצרות הינו חלק מברור של נשים הסובלות מאי פריון, דימום בלתי סדיר ודימום לאחר מנופאוזה. ההדמיה של חלל הרחם והחצוצרות נעשו מסורתית ע"י צילום רחם במהלכו הוזרק חומר ניגוד דרך צוואר הרחם תוך כדי שקוף ברנטגן. הבדיקה ספקה מידע מדויק לגבי מצבן של החצוצרות אולם הדמיית חלל הרחם בשיטה זו אינה אופטימלית והיא כרוכה באי נוחות רבה.


בדיקת הסונוהסטרגרפיה, הינה בדיקה המבוססת על אולטראסאונד תלת מימדי. בחלקה הראשון של הבדיקה מוזרק סליין ( מים עם מלח) ע"י צינורית דקה עם בלונית לחלל הרחם. מילוי חלל הרחם יוצר ניגוד שמאפשר להדגים את תקינות חלל הרחם. להבדיל משקוף ברנטגן, מכשיר האולטראסאונד מדגים בו זמנית גם את מבנה דופן הרחם וע"י כך מאפשר להבחין בין פתולוגיות שונות שעשויות להראות זהות בצילום הרחם. כמו כן, הרזולוציה הגבוהה של מכשירי האולטראסאונד כיום מאפשרת זיהוי מדויק של מגוון רחב של פתולוגיות רחמיות כגון הידבקויות בחלל הרחם, פוליפים ומגרעות שנוצרו עקב ניתוחים קיסריים.


בשלב השני מוזרק דרך אותה צינורית חומר קצפי שמורכב מגליצרול, צלולוז ומים (ExEm Foam). חומר זה מחזיר היטב את גלי הקול ומפשר המיה מדויקת של חלל החצוצרות לכל אורכן.


הבדיקה כולה נמשכת מספר דקות, איננה דורשת הכנה מיוחדת וכרוכה באי נוחות קלה בלבד.


הבדיקה נעשית לאחר סיום הדימום הויסתי ולפני מועד הביוץ.


לא ניתן לבצע את הבדיקה בנשים שקיים חשש שהן בהריון, עם דימום וגינלי פעיל או עם חשד לזיהום ברחם או בטפולות.


לאחר קבלת הפניה מרופא, ניתן לתאם את הבדיקה ישירות מול יחידת האולטראסאונד של מחלקת נשים.