סונוהסטרוגרפיה – תחליף מודרני לצילום רחם

בדיקת האנטומיה של הרחם והחצוצרות הוא תהליך חשוב כחלק מבירור של נשים הסובלות מאי פריון, דימום בלתי סדיר ודימום לאחר מנופאוזה.
מסורתית, ההדמיה של חלל הרחם והחצוצרות נעשו על ידי צילום רחם במהלכו הוזרק חומר ניגוד דרך צוואר הרחם תוך כדי שיקוף ברנטגן. הבדיקה סיפקה מידע מדויק לגבי מצבן של החצוצרות, אולם הדמיית חלל הרחם בשיטה זו אינה אופטימלית והיא כרוכה באי נוחות רבה.

בדיקת הסונוהסטרגרפיה היא בדיקה המבוססת על אולטראסאונד תלת מימדי. הבדיקה כולה נמשכת דקות ספורות, איננה דורשת הכנה מיוחדת וכרוכה באי נוחות קלה בלבד. הבדיקה נעשית לאחר סיום הדימום הויסתי ולפני מועד הביוץ.


לא ניתן לבצע את הבדיקה בנשים שקיים חשש שהן בהריון, עם דימום וגינלי פעיל או עם חשד לזיהום ברחם או בטפולות.

בחלקה הראשון של הבדיקה, מוזרק סליין (מים עם מלח) על ידי צינורית דקה עם בלונית לחלל הרחם. מילוי חלל הרחם יוצר ניגוד המאפשר להדגים את תקינות חלל הרחם. להבדיל משיקוף ברנטגן, מכשיר אולטרסאונד מדגים בו זמנית גם את מבנה דופן הרחם ועל ידי כך מאפשר להבחין בין פתולוגיות שונות העשויות להיראות זהות בצילום הרחם. כמו כן, הרזולוציה הגבוהה של מכשירי האולטרסאונד כיום מאפשרת זיהוי מדויק של מגוון רחב של פתולוגיות רחמיות כגון הידבקויות בחלל הרחם, פוליפים ומגרעות שנוצרו עקב ניתוחים קיסריים.

בחלקה השני של הבדיקה, דרך אותה צינורית מוזרק חומר קצפי שמורכב מגליצרול, צלולוז ומים (ExEm Foam). חומר זה מחזיר היטב את גלי הקול ומאפשר הדמיה מדויקת של חלל החצוצרות לכל אורכן.

לאחר קבלת הפניה מרופא, ניתן לתאם את הבדיקה ישירות מול יחידת האולטראסאונד של מחלקת נשים.