גידולים בחלל הפלאורלי (Solitary Fibrous Tumor of the Pleura)

גידול פיברוטי של הפלאורה הינו גידול, אשר מקורו בתאי רקמת חיבור המצויים בקרום העוטף את הריאה ודופן החזה (פלאורה). הוא אינו שכיח. הוא בד׳׳כ גדל לאט לתוך החלל סביב הריאה (החלל הפלאורלי), ויכול להגיע לגדלים של 10-20 סמ׳, מבלי שהמטופלים יחושו בו.

במרבית המקרים זהו גידול שפיר - הוא גדל מקומית, יכול לדחוק את הריאה, אבל אינו שולח גרורות. מעטים הם המקרים בהם הגידול עובר התמרה לגידול ממאיר.

התסמינים הקליניים אינם ייחודיים. כאשר הגידול קטן, בד׳׳כ אין למטופלים תסמינים, והגילוי הוא מקרי בבדיקות הדמיה של החזה, שבוצעו למטרה אחרת. כאשר הגידול גדל ודוחק את הריאה, הוא גורם לתלונות של שיעול או קוצר נשימה.

האבחנה נעשית באמצעות בדיקות הדמיה של החזה - צילום חזה ובדיקת CT. לגידולים אלו מראה אופייני העוזר לאבחנה. לקיחת דגימת רקמה לאבחנה אינה הכרחית.

טיפול הבחירה הוא ניתוח לכריתה שלמה של הגידול. מטרת הניתוח היא ריפוי מלא. בד׳׳כ אין צורך בטיפול משלים כימי או הקרנה. הסיכויים לחזרה של הגידול בעתיד הם נמוכים מאוד.

בחלק קטן מאוד של המקרים לגידול יש אופי של גידול ממאיר. תתכן חזרה מקומית של הגידול או גרורות. במקרים אלו ניתן לשלב ניתוח חוזר עם טיפול כימי או הקרנה.

צוות המחלקה לכירורגית חזה בבית החולים ׳הדסה׳ רכש ניסיון רב בטיפול בחולים אלו. במחלקה מבוצעים ניתוחים, שחלקם מורכבים, לכריתה של גידולים מסוג זה. אנו מקיימים מעקב ארוך טווח אחר כל המנותחים.