בעיות כתף

בעיות כתף

כאבים בכתף(Shoulder pain) הם כאבי השלד הנפוצים ביותר בשל היותו מפרק ייחודי, בעל טווח תנועה הגדול ביותר בגוף ומשום כך הכתף חשופה לפגיעות רבות בעצמות, גידים ורצועות.

קרע או דלקת בגידים ובשרירים נחשבים לשכיחים בבעיות הכתף ומהווים כ 50-90% מהאוכלוסייה המבוגרת. חבלה בכתף בגיל מבוגר תגרום לשבר של ראש עצם הזרוע. פגיעות אחרות מקושרות באופן ישיר לגיל המבוגר ופציעות אלו מתאפיינות ב,
שינויים ניווניים, שחיקת רקמות, כאב, קושי בהרמת היד, חולשה בעת ניסיון הרמת חפצים.

במקרים אלו יש לפנות למרפאה של אורתופד מומחה כתף. על סמך הכאב והמגבלה בהנעת הזרוע יכול המומחה להעריך את סוג הפגיעה ואת חומרתה.

באוכלוסייה הצעירה פגיעות בכתף מתאפיינות ב,
חוסר יציבות בכתף, תנועתיות יתר, קרעים בקופסית המפרק, פריקת הכתף ממקומה בתכיפות גבוהה. חבלות אלו נגרמות בזמן ביצוע ספורט מאומץ/אתגרי או נפילה חזקה באנרגיה גבוהה.
וסיבה אחרונה לבעיות כתף שכיחות בגיל הביניים היא דלקת בשרירים ובגידים של הכתף כגון: תסמונת הצביטה והכתף הקפואה.

אבחון בעיות אצל אורטופד מומחה כתף

האבחנה וזיהוי הבעיה מתבוססת על ידי ביצוע אנמנזה מפורטת הכוללת:
צילום רנטגן, אולטרסאונד, CT או MRI.

אבחון על ידי צילום רנטגן מסוגל לגלות בעיות רבות ושונות כגון: ניוון רקמות, הסתיידות גידים (הצטברויות סידן על אחד מגידי השרירים של הכתף), גידולי עצם ו/או רקמות אחרות, שינויים במפרק עצמו מקרע בשרירי "מסובב הכתף".

בעזרתם יכול אורטופד מומחה כתף לאבחן את סוג הפציעה.

דרכי הטיפול:

כמו לכל בעיה רפואית הטיפול יהיה מותאם באופן אישי לכל מטופל וטיפול המתאים רק לו. ישנה אופציה למתן משככי כאבים ונוגדי דלקות לגידים ובמפרק הכתף. במצב של קרעים מלאים בשרירים יבוצע מיידית ניתוח פולשני לשחזור השרירים.

ולא פחות חשוב! לשיפור התנועה וחיזוק השרירים, ביצוע פיזיותרפיה ואפילו חלק גדול מהמקרים ההעדפה תהיה להפנות את המטופל תחילה לטיפול שאינו ניתוחי ותרופות לפי הצורך. על המטופל להקפיד לבצע פיזיותרפיה על בסיס יומיומי.

לעיתים פיזיותרפיה לא תטיב עם המטופל ולכן יהי ניתן לשקול להזריק סטרואידים לכתף בכדי להקל על הכאב. אך שיטה זו אינה מומלצת בשל החשש מנזק מצטבר לאיכות הגיד.

 

  • טיפול ניתוחי
  • פיזיותרפיה
  • טיפול בלייזר רך
  • טיפול ביולוגי
  • כירופרקטיקה