שברים בכתף

שברים בכתף

מבנה הכתף:

חגורת הכתף היא מכלול של כל מפרקי הכתף. לחגורת הכתף יש אפשרות לתנועות רבות ומורכבות, אשר הן מהוות את בסיס התנועתי ליכולות המפותחות: לחוש ולתמרן אובייקטים במרחב ויום יום אין אנו שמים על תשומת לב ופעולה זו קוראת באופן טבעי.
שבר בכתף יכול לקרות גם למבוגרים וגם לצעירים כאחד, אך כמובן כל פציעה ושבר שונה מאדם לאדם, במיקום, סוג השבר וסיבה שונה. כשמטפלים בשבר מטפלים בכל שבר בדרך הטובה והמתאימה ביותר לסוג הפציעה. בכתף האדם ישנם 3 עצמות שמרכיבות את הכתף: עצם השכמה, עצם הבריח ועצם הזרוע.

סיבות שגורמות לשבר בכתף:

שבר בכתף היא תוצאה של טראומה ישירה ו/או עקיפה שיכולות להיגרם מנפילה על שורש כף היד או המרפק, לרוב שברים אלו קורים יותר באוכלוסייה המבוגרת יותר (אוסטאופורוזיס- דלדול עצם). ובצעירים שבר בכתף נגרם מחבלות משמעותיות יותר שהרי לא סובלים מדלדול בעצם ובשכיחות גבוהה יותר יחד עם שבר בכתף גם עצם הבריח נשברת. השברים נגרמים ממאמץ גבוהה: נפילה מאופניים/אופנוע, נפילה בזמן ריצה וכו׳

תסמינים לכתף שבורה:

כמו בכל שבר יש נפיחות וכאב חד במקום הפציעה. לעיתים קרובות הכתף תראה שמוטה
(פריקת כתף) ומעוות ולא במקומה הטבעי.

אבחון השבר:

במידה וקיים חשד או וודאות לשבר יש לגשת למיון, במיון יעשו צילום רנטגן בשביל להבין האם יש שבר ואיפה הוא ממוקם ומה מידת התזוזה של העצמות השבורות.

טיפול בשבר:

במקרים בהם התזוזה בין חלקי השברים אינה רבה ומשטח המפרקי נותר שלם יהיה ניתן לטפל באופן שמרני, ללא התערבות ניתוחית.
הטיפול השמרני כלול קיבוע של היד במתלה כתף קל, קירור מקומי, משככי כאבים ופיזיותרפיה לצורך שיקום החיונית לתפקוד וצמצום של הגבלת התנועה
ובכדי להבטיח יציבות וחזרתן של העצמות למקומן הטבעי, החלמה של שבר בכתף לוקחת בין 6-3 שבועות ואצל ילדים מהר. יש לעקוב אחר הוראות הרופאה המטפלת ולהגיע לביקורת שנקבע לצורך מעקב.

טיפול בשבר בכתף ע״י ניתוח:

ניתוח בכתף נעשה רק כאשר ראש עצם הזרוע מרוסק לחלוטין ובתזוזה ניכר שלא ניתן לשחזר ולקבע את היד בצורה השמרנית או במטופלים מבוגרים עם איכות ירודה של צפיפות העצם אז יש לשקול לבצע ניתוח. סוג הניתוח לתיקון הכתף נקבע ע״י גיל המטופל/ת, מצב בריאותי, איכות הגידים והשרירים סביב הכתף.