אדמדמת

אדמדמת/אביבית

מהי אדמדמת?

אדמדמת ואביבית הן השמות העבריים שניתנו למחלה נגיפית בשם Roseola infantum התוקפת בעיקר תינוקות עד גיל שנתיים - בדרך כלל בעונות האביב והסתיו. מהלך המחלה הוא שמאפשר לאבחן אותה במידה רבה של ודאות: אדמדמת היא מחלת הפריחה היחידה שמתחילה בחום גבוה מאוד שנמשך שלושה עד ארבעה ימים. התפרחת מופיעה רק לאחר שהחום יורד.

המשמעות הרפואית של המילה "פריחה" היא הופעה של נגעים על העור. ניתן לתאר פריחה באופנים שונים: לפי צבע הנגעים, לפי המראה והמרקם של הנגעים ולפי אופי פיזורם על פני הגוף (למשל, האם הפריחה מוגבלת רק לאזורים שחשופים לשמש או שהיא מופיעה גם באזורים שמכוסים כל הזמן בבגדים).

ממה נגרמת פריחה?

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף שלנו (15% ממשקל הגוף). יש לו תפקידים חשובים ביותר ובהם הגנה מפני התייבשות, הגנה מפני זיהומים, ויסות טמפרטורת הגוף.
מעצם היותו מעטפת חיצונית חשוף העור כמעט כל הזמן לגירויים שונים שיכולים לגרום, בין היתר, לפריחה. נוסף על כך יכולה הפריחה להיגרם גם ממחלות זיהומיות, ממחלות תורשתיות, ממחלות של מערכת החיסון, ממאירויות שונות ומאלרגיות.

מהם התסמינים של פריחה בעור?

מהלך המחלה הוא שמאפשר לאבחן אותה במידה רבה של ודאות: אדמדמת היא מחלת הפריחה היחידה שמתחילה בחום גבוה מאוד שנמשך שלושה עד ארבעה ימים. התפרחת מופיעה רק לאחר שהחום יורד.

התפרחת מורכבת מנגעים קטנים שטוחים - או מעט מורמים מעל פני העור - בצבע ורוד. הפריחה מופיעה תחילה בחזה, בבטן ובגב ולאחר מכן מתפשטת לגפיים. הפריחה נעלמת בתוך יום-יומיים. לפעמים, בעקבות עלייה פתאומית של החום לערכים גבוהים מאוד, עלולים להתפתח פרכוסי חום. המחלה חולפת מעצמה ללא צורך בטיפול, למעט הורדת החום.

 

הטיפול באדמדמת/אביבית:

חום כתוצאה ממחלת אדמדמת מטופל באמצעות תרופות המכילות פראצטמול או תרופות המכילות איבורפן או באמצעות טבילה באמבט. אסור ליטול אספירין לפני גיל 20, נטילת אספירין מתחת לגיל 20 עלולה לגרום להופעת תסמונת ריי. (תסמונת ריי, נדירה וקטלנית, מתאפיינת בפגיעה מוחית המלוּוה בהפרעות בתפקודי הכבד. הביטוי שלה מתחיל לרוב בתסמינים כמו הקאות, בחילות, בלבול ושינויים בהתנהגות של הילד. אם התסמונת אינה מאובחנת במהירות עלולים להתפתח פרכוסים ולאחר מכן תרדמת).