כאבים בצלעות

מהם כאבים בצלעות

כאבים בצלעות נחשבים לתלונה נפוצה בקרב אנשים רבים, ולרוב אינם מבשרים על הפרעה בריאותית משמעותית, אינם דורשים טיפול רציני וברוב המקרים לא גורמים לסיבוכים.
כלוב הצלעות אחראי להגן על הלב, אבי העורקים והריאות, ובזכות הצלעות אנו מסוגלים לספוג חבלות בחזה מבלי שייפגעו האיברים הפנימיים.

אנשים רבים סובלים מכאבים בצלעות לאחר חבלה, או על רקע מתיחה של שריר. גם אם מופיע שבר, לרוב אין סיבה לדאגה והמצב ישתפר תוך מספר ימים.

מה יכול לגרום לכאבים בצלעות?

כאבים בצלעות יכולים להיגרם על רקע מספר גורמים:

  • חבלה – הסיבה הנפוצה ביותר הגורמת לכאבים בצלעות, המופיעים על רקע פגיעה בעצם, יצירת שטף דם או דלקת. כמעט כל חבלה בבית החזה תוביל בסופו של דבר להופעת כאבים בצלעות, אשר חומרתו תהיה כמובן תלויה בעצמת המכה. במקרים קשים, יופיע שבר בצלעות, אשר לרוב מחלים באופן עצמאי ואינו דורש התייחסות מיוחדת.
  • מתיחת השרירים הבין צלעיים – השרירים הבין צלעיים הם השרירים אשר בעזרת כיווץ והרפיה שלהם מתאפשרת תנועת בית החזה וקיום הנשימה. קיימים מקרים בהם מופיעה מתיחה או קרע של השרירים הבין צלעיים (כמו אצל שחקני טניס), בהם מופיע כאב ממקור שרירי.
  • שברים על רקע אוסטאופורוזיס – מחלת אוסטאופורוזיס היא מחלה נפוצה אצל נשים, אשר גורמת לחולשת העצמות ומתבטאת בהופעת שברים במקומות רבים בגוף. נשים הסובלות מאוסטאופורוזיס יכולות לפתח שברים בצלעות באופן ספונטני, על רקע תנועה חדה או לאחר מאמץ גופני, ולכן בכל מקרה של כאבי צלעות בחולי אוסטאופורוזיס חשוב לבדוק האם קיים שבר.

כיצד מתבטאים כאבים בצלעות?

כאבים בצלעות הם בדרך כלל כאבים מקומיים, אשר מוחמרים בזמן תנועת בית החזה. במקרים רבים, אנשים הסובלים מכאבים בצלעות יכולים "לשים את האצבע" בדיוק על האזור הכואב, ולא מתלוננים על הקרנת הכאב למקומות נוספים.
כאב הצלעות מחמיר לרוב כאשר בית החזה מתרחב בחוזקה – בזמן צחוק, בנשימה עמוקה, כאשר מתעטשים וכו'. במקרים חריגים, כאבי הצלעות מונעים מהחולים לנשום, דבר הדורש התייחסות מיוחדת.

סיבוכים של שברים בצלעות

למרות שכאבים בצלעות לא נוטים לגרום להופעת סיבוכים, חשוב לזכור ששברים בצלעות יכולים לגרום למספר מצבים אשר דורשים התערבות:

  • הפרעה בתפקוד בית החזה – תפקידו של בית החזה הוא להתרחב ולהתרפות על מנת לסייע לפעילות הנשימה. במקרים של שברים מרובים בצלעות, יכול להיגרם נזק לפעילות בית החזה וכתוצאה להפרעות בנשימה.
  • ניקוב הריאה – במקרים בהם נשברות צלעות כתוצאה מחבלה קשה, הן עשויות להיכנס אל תוך בית החזה ולגרום לניקוב הריאה. ניקוב של הריאה הוא מצב מסכן חיים הדורש טיפול מיידי על ידי הכנסת נקז והמשך טיפול מאוחר יותר במידת הצורך.
  • ניקוב אבי העורקים – אחד הסיבוכים הנדירים של שברים בצלעות הוא פגיעה באבי העורקים, מצב הגורם באופן כמעט מיידי לצניחה בלחץ הדם וקשה מאוד לטפל בו.
    אבחון וטיפול של כאבי צלעות
    ברוב המקרים אבחנה של כאבי צלעות תתבצע על סמך תלונות המטופל והסיבה לכאב. בדרך כלל, יבוצע צילום רנטגן על מנת לבדוק האם קיים שבר או הפרעה בלב או בריאות, אך לא תמיד יש צורך בכך.

מהו הטיפול בכאבים בצלעות

הטיפול בכאבים בצלעות כולל בדרך כלל מנוחה, קירור האזור על ידי קרח או חימומו (בעיקר במידה ומדובר במתיחת שריר) ותרופות לשיכוך כאבים. חשוב לזכור שגם במידה ומופיע שבר בצלעות לא מקבעים אותו, ומסתפקים בטיפול השמרני.
במקרים מסוימים, ניתן להציע פיזיותרפיה או טיפול אצל כירופרקט אשר יכול לסייע להקלה על הכאב.