הידרדרות מהירה בראייה בקרב ילדים – יש מה לעשות!


בית החולים הדסה מספק טיפולים חדשניים ומקיפים לילדים ופעוטות הסובלים מהדרדרות מהירה בראיה, בהתאמה אישית למצב הרפואי

קוצר ראיה (מיופיה) הנו אחת מבעיות הראיה הנפוצות ביותר בעולם, ושכיחותו הולכת ועולה משנה לשנה. לקוצר ראיה, ובמיוחד לקוצר ראיה גבוה בילדים צעירים, יכולות לעיתים להיות השפעות בלתי הפיכות על בריאות העין.
פרופ' אירן ענתבי , מנהלת יחידת עיניים ילדים בבית החולים הדסה: "מחקרים הראו כי טווח הגילאים בו רואים הדרדרות בראיה אצל ילדים הוא בגילאי 3-7 שנים.
גורמי הסיכון העיקריים לקוצר ראיה הידועים הם גנטיקה, קריאה מרובה, מחסור בשהייה בחוץ בחשיפה מול אור יום וכן יש תרומה של זמן ממושך מול מסכים.
קוצר ראיה גבוה נמצא בשכיחות עולה באוכלוסייה, ומלווה בתחלואה כמו בעיות רשתית, פזילה ועוד", מדגישה ד"ר ענתבי. "לכן אנו מנסים למנוע זאת בשלב מוקדם, בייחוד בילדים צעירים יותר שאצלם הסיכון למיופיה פתולוגית עם סיבוכים אחרים בעיניים הוא גבוה יותר.
בשנים האחרונות פותחו מספר טיפולים להאטת העלייה בקוצר הראיה.
טיפולים אלו כוללים טיפות עיניים ועדשות מגע בעלות עיצוב ייחודי לעין של הילד, שבאפשרותן למנוע התארכות של גלגל העין ובכך נמנעת התקדמות מואצת של קוצר ראיה אצל ילדים וניתן בנוסף למנוע הופעה של סיבוכים בלתי הפיכים בעיניים. בנוסף, ממחקרים עולה כי בילדים בגילאים גדולים יותר השילוב של טיפות - יחד עם טיפול בעדשות מגע יכול לסייע אף יותר לשליטה על קוצר הראייה.

ביחידה לרפואת עיניים לילדים של בית החולים הדסה אנו מציעים טיפול מקיף לילדים מגילאים נמוכים עד גילאי העשרה הסובלים מקוצר ראיה שהולך וגדל, כאשר הטיפול אצלנו כולל בדיקת עיניים, קביעת המספר במשקפיים במידת הצורך, ומתן טיפות בריכוז ובתכיפות המתאימה לכל מקרה באופן פרטני.
אנו מתאימים עדשות מגע ייחודיות בהתאם לצורך וכן בדיקות מעקב צמודות הכוללות בדיקת רופא עיניים בכיר מומחה לילדים, אופטומטריסטית ואורתופטיסטית".
פרופ' ענתבי מסכמת: "חשוב לדעת, טיפול ומעקב אחר ילדים עם קוצר ראיה מתקדם הם ארוכי שנים ולכן הטיפול צריך להיעשות בדרך המקצועית ביותר ובמרכז רפואי מנוסה ומקצועי בתחום.
אנו מספקים בהדסה למטופלים את סל הבדיקות המקיף ביותר עם היחס המקצועי והאדיב של מומחי מחלקת העיניים, והכל באווירה הנעימה של המרכז לרפואת עיניים לילדים".