שאיבה, שימוש וטיפול בחלב אם בבית חולים – הנחיות להורים

יולדת יקרה,
דף מידע זה מיועד לעדכן אותך במידע חשוב אודות שאיבת חלב אם, דרכי השימוש והטיפול בו. מידע זה הוא חיוני לשמירת בריאותך ובריאות תינוקך. נציין שהמידע המופיע בו אינו מחליף חוות דעת או התייעצות עם איש מקצוע בעת הצורך.
בברכת בריאות שלמה!
צוות יועצות ההנקה במרכז הרפואי הדסה

מדוע מומלץ להשתמש בחלב אם להזנת התינוק?
חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לגדילה התפתחות ושגשוג תינוקך ומכיל נוגדנים ורכיבים נוספים החיוניים לתינוקך. סדר עדיפויות המומלץ להזנת התינוק: 1. חלב אם טרי 2. חלב אם מקורר 3. חלב אם קפוא 4. חלב אם בשילוב חלב מבנק חלב (במקרים מיוחדים) 5. חלב אם בשילוב עם תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). חלב אם שאוב בכל מצב עדיף תמיד על פני תמ"ל.

האם טיפול תרופתי משפיע על החלב השאוב?
רב התרופות מותרות בהנקה, ואין חשש למעבר ופגיעה בתינוק היונק. במידה והנך מטופלת בתרופות וודאי עם הצוות המטפל כי התרופות בטוחות בהנקה.

מהי המטרה של שאיבת חלב האם?
המטרה העיקרית של שאיבת חלב הינה גירוי ופינוי חלב מהשד. פעולות אלו גורמות לעליה ביצור החלב, ושמירה על יצור חלב בכמות אופטימלית, ומאפשרות אספקת חלב מיטבית.

מהן הסיבות לשאיבת חלב אם?

 • הפרדה של התינוק מהאם - קיימת חשיבות גבוהה לשאיבה באופן סדיר על מנת למנוע פגיעה בתינוקך ובתפוקת החלב
 • הגברת כמות חלב - כאשר כמות החלב לא מספיקה לצורכי תינוקך. יצור החלב נקבע על פי היצע וביקוש, ככל שהשד מתרוקן יותר, כך ייווצר יותר חלב.
 • השארת חלב שאוב על מנת שאחר יוכל להאכיל את התינוק.
 • הכנת מלאי של חלב להזנה כאשר האם חוזרת לעבודה/ ללימודים.


כיצד ניתן לפנות חלב מהשד?
סחיטה ידנית - היא דרך שכיחה לפינוי חלב מהשד. מומלץ להתחיל בפינוי חלב ידני בתוך שעה מהלידה במידה והתינוק לא יונק מיד לאחר הלידה. שיטה זו מומלצת במיוחד בימים הראשונים לאחר הלידה, אך ניתן להשתמש בשיטה זו לאורך כל תקופת ההנקה.
שאיבה מכאנית - מהיום השני ללידה ניתן להתחיל לשאוב בעזרת משאבה ידנית או חשמלית. רוב משאבות החלב הנן לשימוש אישי ואינן ניתנות להעברה בין מספר משתמשות (Single User). המנעי מהשאלת משאבה שאינה מיועדת להעברה בין מספר משתמשות (Multi User).

מתי ניתן להגיע לשאיבה של הכמות הנדרשת?
ייצור החלב וכמותו הינו תהליך המתפתח בהדרגה. בשאיבות הראשונות ניתן לשאוב טיפות בודדות אשר בהתמדה הולכות ומתגברות. צפוי כי יעברו מספר שאיבות עד שתגיעי לשאיבה של הכמות הנדרשת. שאיבה היא מיומנות נרכשת המחייבת תרגול, אימון ואמון בעצמך.

מהן הפעולות הנדרשות להכנה לשאיבה?

 • הקפידי על היגיינת הידיים וחלקי המשאבה לכל אורך התהליך. זאת, לצורך מניעת זיהומים העלולים לפגוע בבריאותו של תינוקך ומעבר מזהמים המורידים מאיכותו של החלב שאת שואבת.
 • אין צורך לנקות את השד ואזור הפטמה לפני השאיבה. בשונה מהנקה, שהיא פעולה טבעית, בזמן שאיבת חלב הפרשת החלב מתרחשת באופן שונה, ולכן יש להשקיע מאמץ מכוון להפעלת שחרור החלב בעת השאיבה. העלאת רמות אוקסיטוצין מסייעות לשחרור חלב.
  להלן כמה אמצעים שיכולים לסייע להפרשת החלב:
 • סביבה שקטה ונעימה, אווירה רגועה ואופטימית, רטיות חמות (קומפרסים) לשד לפני ובמהלך השאיבה.
 • עיסוי השד לפני ובזמן השאיבה מגביר את כמות החלב המפונה מהשד.
 • שאיבה בו זמנית של שני הצדדים.
 • שאיבה בשעות הבוקר המוקדמות - בשעות אלו לרוב הנשים יש כמות חלב גבוהה יותר, ועל כן מומלץ לא לדלג על שאיבה בשעות הבוקר.
 • קירבה לתינוק ובמידה והתינוק לא נמצא - הרחת בגד שלו, או לפעמים מספיק לחשוב עליו או על ההנקה.
 • על מנת למנוע שפשוף של הפטמה בזמן השאיבה - מקמי את החצוצרה כך שהפטמה נמצאת במרכזה. הפטמה אמורה לזוז קדימה ואחורה בקלות בשולי החצוצרה ולא להשתפשף. חיכוך בין הפטמה לחצוצרה מעיד על מידה לא מתאימה - התייעצי עם יועצת הנקה.


באיזה עוצמה יש לבצע את השאיבה?
לכל אישה העוצמה שונה. התחילי בעוצמה הנמוכה ועלי בהדרגה. כאשר מורגשת אי נוחות הורידי מעט את עוצמת השאיבה והישארי בעוצמה זו. אין להגיע לעוצמה גבוהה או מכאיבה. שאיבה בעוצמה גבוהה תקשה על התינוק לינוק ממך כאשר מתאפשר החיבור להנקה ישירה. זרימת החלב לא מתחילה מיד, יש להתאזר בסבלנות.

מהי תדירות ומשך השאיבה?
תדירות השאיבה קובעת את כמות החלב המיוצר יותר ממשך השאיבה. השתדלי לא לדלג על שאיבות. במחסור בזמן עדיפה שאיבה קצרה, מאשר לדלג על שאיבה. שאבי לפני ואחרי שנת לילה, ועוד 6 פעמים במשך היום. 5 שעות שנת לילה הוא הזמן המקסימלי בין השאיבות. מרווחי שאיבת חלב גדולים יותר עשויים להקשות על יצירת כמות חלב הנדרשת לתינוק. ניתן לשאוב חלב במהלך, לאחר ובין הנקות.
גם אם תינוקך טרם החל לקבל הזנה, מומלץ לשאוב על פי הנחיות אלו על מנת לשמור על תפוקת החלב. בשבועיים הראשונים לאחר הלידה שאבי 8 פעמים ביממה לפחות, 15 דקות מכל צד (גם אם לא יוצא חלב). בתקופה זו נעשה "כיול' של השדיים ליצירת שפע של חלב. שאבי תמיד משני השדיים, ללא קשר לכמות החלב אותה מקבל התינוק.

האם צפוי שהחלב יצא בשאיבות הראשונות?
בשאיבות הראשונות צפוי שלא יצא חלב. אך גם כאשר לא יוצא חלב, השאיבה ממלאת תפקיד מרכזי ביכולת של הגוף להגדיל את כמות יצירת החלב. כאשר ההנקה מבוססת, שאבי עד להפסקת זרימת החלב.

 • להגברת יצור חלב - הוסיפי שאיבה לאחר ההנקה.
 • לטיפול בגודש שאבי עד להקלה, שאיבה מעבר לכך תחמיר את הגודש.
 • ברב המקרים כמות החלב שיוצאת בשאיבה אינה משקפת את כמות החלב בשד או את הכמות שהתינוק יונק מהשד, לכן לא מומלץ לשאוב על מנת "לראות כמה חלב יש לי".

כיצד מומלץ לאחסן את החלב השאוב?
בסיום השאיבה יש להעביר את החלב לכלי ייעודי לאחסון חלב אם. יש לסמן את הכלי ובו חלב האם במדבקת אשפוז עם ציון תאריך + שעת שאיבה. יש לשמור כל שאיבה בכלי נפרד. ניתן לצרף חלב שנשאב בזמנים שונים, רק לאחר הבאתם לאותה טמפרטורה במקרר. לאחר שעה במקרר תהיה השוואת טמפרטורה, תאריך ושעת השאיבה המסומנת תהיה המוקדמת ביותר מבין השאיבות שצורפו. החלב המסומן יוכנס למקרר/ למקפיא מוקדם ככל האפשר.
שימוש בחלב שאוב מחייב זיהוי כפול על ידי הורה ואיש צוות או שני אנשי צוות – גם לאחר השאיבה וגם לפני המתן לתינוק, וזאת בכדי למנוע טעויות של מתן חלב לתינוק הלא נכון. הזיהוי כולל מס' תעודת זהות, שם, תאריך וזמן שאיבה.

משך אחסון:

מקום אחסון

טמפרטורה

אחסון מומלץ

אחסון מרבי

חום חדר

22-25 C

4 שעות 6 שעות
מקרר

<4 C

3 ימים 5 ימים
מקפיא
(תא הקפאה נפרד/ מקפיא נפרד)

<18- C

3 חודשים 12 חודשים

מהו סדר העדיפות בשימוש בחלב אם?
יש עדיפות לשימוש בחלב אם בעודו טרי, ללא קירור. בתהליך הקירור יורד ערכם של גורמים אנטי דלקתיים. חלב שאין בו שימוש מידי יועבר למקרר. במידה ולא יהיה בו שימוש במשך 72 שעות הקרובות מומלץ להקפיא מוקדם ככל האפשר ותוך 24 שעות מרגע השאיבה. ההקפאה תעשה בכמות של 100 מ"ל על מנת להקל על ההפשרה ולהימנע מזריקת חלב. יש לסמן את תאריך ושעת שאיבה לפני הקפאת החלב.
ניתן להפשיר חלב אם על ידי הוצאתו מהמקפיא/מקרר מבעוד מועד. אין להפשיר את החלב באמצעות השרייה בנוזלים חמים/ חימום במיקרוגל/ הרתחה. חלב יוגדר כמופשר כאשר אין בו גושי קרח. יש לציין זמן הוצאה מהקפאה וזמן הפשרה על מדבקת הזיהוי.
אין להחזיר למקפיא חלב שהופשר. חלב אם שהופשר במקרר ולא חומם, טוב לשימוש במשך 24 שעות. לאחר 24 שעות יש לזרוק את החלב הנותר. חלב טרי או מופשר שעבר חימום, טוב לשימוש עד שעה לאחר החימום. עודפי חלב לאחר האכלה – יש לזרוק ולא להחזיר לקירור.

כיצד יש לנקות את ערכת השאיבה?
שמירה על היגיינת ערכת השאיבה הנה קריטית. כלים שאינם נקיים דיים עלולים לפגוע בערכי החלב השאוב.

 • אין להרטיב את הצינור המתחבר למכונת השאיבה, הרטבתו עלולה לפגוע במנוע המכונה
 • הניקוי יעשה על ידי מברשת אישית, מים וסבון לאחר כל שימוש.
 • ייבוש על גבי מגבת נייר נקיה נפרד מכלים אחרים.
 • חיטוי (לאחר ניקוי במים וסבון) יבוצע לפחות פעם ביממה בהתאם להוראות יצרן, או על ידי יציקה של מים רותחים על חלקי ערכת השאיבה והשרייתם למשך 5 דקות. לאחר מכן יש להוציא ולייבש על גבי משטח נקי בנפרד מכלים נוספים.

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד, ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.  כל הזכויות שמורות להדסה © אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה. החוברת מנוסחת בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך היא מיועדת לנשים וגברים כאחד. 2020