הזעת יתר ראשונית (Primary Hyperhidrosis)

הזעת יתר היא תופעה של הפרשה מוגברת של זיעה באזורי גוף שונים. היא יכולה להיות ראשונית, ללא בעיה רפואית ברקע, או משנית לבעיות רפואיות כגון חוסר איזון הורמונלי, השמנת יתר או סכרת.

מטופלים עם הזעת יתר ראשונית סובלים מהפרשה מוגברת של זיעה בד׳׳כ בכפות הידיים, בתי השחי וכפות הרגליים. הם מתקשים לבצע פעולות יומיות כגון כתיבה על דף, שימוש בטלפון סלולרי או נהיגה. בנוסף, הם מדווחים על דימוי חברתי לקוי.

האבחנה של הזעת יתר ראשונית היא קלינית - סיפור אופייני ובדיקה גופנית של אזורי הגוף הנגועים. יש לשלול בעיות רפואיות העלולות לגרום לתופעה זו.

קיימות מספר גישות לטיפול בבעיה זו. הגישה השמרנית כוללת טיפול תרופתי או טיפול מקומי באמצעות משחה או זריקות. בד׳׳כ הטיפול התרופתי אינו סביל לטווח רחוק. טיפול מקומי פחות יעיל להפחתה של הזעת היתר בכפות הידיים.

מרבית המטופלים בוחרים לטפל בבעיה זו בניתוח, המבוצע בגישה זעיר פולשנית דו-צדית בסיוע של מצלמה (גישה טורקוסקופית). דרך שלושה חתכים קטנים (5 ממ׳) בכל צד של דופן בית החזה מנתקים חלק משרשרת של עצב האחראי על הפרשת הזיעה. שיעור ההצלחה של הניתוח הוא גבוה מאוד.

נציין, כי תופעת לואי מוכרת של הניתוח היא הפרשה מוגברת של זיעה באזורים אחרים בגוף, הכוללים את כפות הרגליים, מפשעה, בטן, גב ופנים. הפרעה זו אינה אחידה וקשה לצפות את מידת חומרתה. מניסיונם של מטופלים רבים אי הנוחות ממנה פחותה בהרבה מהמגבלות, שנגרמו מהזעת היתר הראשונית.