שימור פוריות רחם

טיפול משמר פוריות
סרטן רירית הרחם (סרטן האנדומטריום) נחשב לנפוץ ביותר מבין גידולי מערכת המין הנשית במדינות מפותחות.
הטיפול המקובל בסרטן רירית הרחם הוא כריתת רחם, עם או ללא שחלות וחצוצרות, והערכה ניתוחית של בלוטות הלימפה. עם זאת, במקרים מסויימים של נשים צעירות עם סרטן רירית הרחם ניתן לשקול טיפול משמר פריון המבוסס על פרוגסטרון, ודחיית הטיפול הניתוחי עד לסיום תכנית הפריון. חשוב לזכור שטיפול זה מתאים לנשים עם מחלה בדרגה נמוכה בלבד.
הסיכון שכרוך בטיפול משמר פוריות ונטיה גנטית:
קיימים סיכונים הקשורים לאי תגובה לטיפול (כריתת הרחם היא טיפול מוכח וחד משמעי, כל טיפול אחר מפחית את סיכויי התגובה), סיכון לקיום סרטן נוסף המערב את השחלות (בנשים עד גיל 45, עד כרבע מהן תאובחנה במקביל לסרטן הרחם עם סרטן שחלה בשלב ראשוני), וסיכונים עקב תופעות לוואי של הטיפול כפי שיפורט בהמשך.
בנוסף, סרטן רירית הרחם בצעירות, מחייבת בדיקה לנשאות ל- HNPCC, מוטציה מורשת המעלה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס והרחם במהלך החיים.
לכן, הערכה שלפני החלטה על שימור פוריות בנשים עם סרטן רירית הרחם, חייבת לכלול דגימה טובה של רירית הרחם (גרידה) הכוללת בדיקה פתולוגית מהימנה, הדמייה של האגן בעזרת על-קול (אולטראסאונד) ו MRI להערכת מידת החדירה לרחם ומעורבות בלוטות לימפה, בדיקת מרקר גידולי בדם (ca125) וכן יעוץ גנטי.
מועמדות לטיפול משמר פוריות
נשים בגיל הפוריות עם מחלה בשלב מוקדם, ללא חדירה לשריר הרחם ודרגת ממאירות נמוכה מוכחת בגרידה (stage 1, grade 1).
טיפול משמר פוריות
הטיפול ההורמונלי שניתן מבוסס על פרוגסטרון. הוא יכול להינתן כטיפול פומי יומיומי (medroxyprogesterone acetate או megesterol acetate), או באמצעות התקן תוך רחמי (מירנה) המפריש פרוגסטרון מקומי , או כטיפול משולב.
כ- 80% מהנשים תגבנה לטיפול, אך ב 25% מהמקרים המחלה תחזור, לעיתים חודשים רבים לאחר הפסקת הטיפול.
זמן התגובה לטיפול
זמן התגובה לטיפול זה נע בין 8 שבועות ועד 9 חודשים. בכדי לראות תגובה לטיפול, מומלץ לבצע ביופסיה של רירית הרחם כעבור כ 6-8 שבועות מתחילת הטיפול.
מעקב
מעקב צריך להתבצע אחת ל6-8 שבועות, ע״י לקיחת ביופסיה תוך רחמית. (יכול להתבצע עם התקן). אם תתקבלנה ביופסיות ללא מחלה, ההמלצה תהיה להרות מהר ככל האפשר. באם אינך מעוניינת להרות יומלץ על המשך טיפול ע״י התקן תוך רחמי או טיפול הורמונלי.
במידה ואינך מגיבה לטיפול לאחר שלושה חודשים, ניתן להעלות את מינון הטיפול.
במידה ולא תגיבי לטיפול לאחר 9 חודשים, ההמלצה תהיה לזנוח את הטיפול השמרני.

אם אובחנת עם סרטן רירית הרחם ואת מעוניינת בטיפול שמרני ללא כריתת הרחם, אנא קבעי תור בהקדם למרפאתנו ונבדוק התאמתך. נשמח ללוות אותך בתהליך ואנו מקווים שתוכלי להרות וללדת ללא פגיעה וסיכון להחלמתך מהסרטן.

פרטי קשר

כתובת

כתובת

הדסה עין כרם
שעות פעילות

שעות פעילות


יש לוודא את זמני המרפאות במרכז לזימון תורים.

מודיעין

מודיעין