טכנולוגיות מתקדמות בפיזיותרפיה הדסה

שימוש בטכנולוגיות מתקדמות במחלקה לפיזיותרפיה

Balance Tutor
ה- Balance tutor הינה מערכת המורכבת ממסילה נעה אשר תוכננה לבצע סטייה מהמסלול הרגיל ומאפשרת לתרגל את היציבה והאיזון של המטופל. המערכת מורכבת מהליכון המונח על פלטה המסוגלת לזוז קדימה, אחורה ולצדדים ומדמה מעידה או החלקה בזמן עמידה סטטית או בזמן הליכה.

האימון בעזרת ה"באלאנס טיוטור" נמצא כיעיל בהפחתת נפילות אצל קשישים וכן בהפחתת החשש מנפילות. כמו כן, המכשיר מתאים לשיקום ספורטאים בשלבי שיקום שונים ובעיקר לאחר פגיעות רצועות ונקעים.

המכשיר הינו פרי פיתוח ישראלי והוא מיוצר על ידי חברת MediTouch. מחלקת הפיזיותרפיה בהדסה היא הראשונה בארץ שהחלה לטפל בעזרתו. עם הזמן, צברה המחלקה ניסיון רב בשילוב המכשיר והתאמתו לטיפול במגוון חולים מבוגרים וצעירים.

Anti- Gravity Treadmill
ה-Anti Gravity הוא מכשיר מיוחד שפותח עבור סוכנות החלל האמריקאית נאס"א והוא מסוגל להפחית מהכח החיצוני הפועל על המפרקים בזמן המגע עם הקרקע (Ground Reaction Force) במהלך הליכה או ריצה. המכשיר מאפשר להפחית למעשה את עומס משקל הגוף על הרגליים, בערכים של עד 80% ממשקל הגוף.

השימוש במכשיר מתאים ל:

 • שיקום לאחר שברים וניתוחים בהם הדריכה מוגבלת.
 • במצבים כרוניים כגון טרשת נפוצה, כאשר יש קושי בהליכה.
 • בשיקום ספורט - על מנת להאיץ את תהליך החזרה לפעילות ספורטיבית הכוללת ריצה.
 • בכאבי מפרקים ושלד, כגון שברי מאמץ או דלקות מפרקים כרוניות.
 • ועוד...

לוקומט- LOKOMAT
החזרת יכולת ההליכה הינה מטרה חשובה ביותר לאחר פגיעה במערכת העצבים כתוצאה מאירועים מוחיים או פגיעות טראומטיות בעמוד השדרה והמח.

הלוקומט הינו מערכת רובוטית ממוחשבת להליכה. המכשיר מיוצר על ידי חברת HOCOMA שוויץ, והוכנס לשימוש קליני לראשונה בישראל במחלקת השיקום בביה"ח הדסה בשנת 2001 בעיקר הודות לתרומות.

חלקי המערכת:

 • אביזרים רובוטים המותאמים באופן מדויק לרגלי המטופל.
 • מערכת רצועות ורתמה המסוגלים לשאת את משקל המטופל באופן חלקי או מלא.
 • מסילות הסעה להליכה במהירויות שונות.

המערכת כולה נשלטת באופן ממוחשב על ידי פיזיותרפיסט המיומן בהפעלה של המערכת.

מערכת הלוקומט מאפשרת גם מעקב אחרי הביצועים של כל חולה וכך ניתן לעקוב אחרי התקדמות החולים וגם לבצע מחקרים קליניים הקשור לחולים אלו.

מאז הפעלת מערכת הלוקומט בהדסה טופלו בה מספר רב של חולים מאושפזים וחולי חוץ, במגוון אבחנות שונות. בין החולים נפגעי אירוע מוחי, נפגעי ראש, נפגעי חוט שדרה וכן חולים עם פגיעות עצביות בשל מחלות נוירולוגיות שונות.

הטיפול ניתן בתדירות של 3 פעמים בשבוע, למשך 30-45 דקות במשך תשעה שבועות. כל החולים מטופלים במקביל ע"י הטיפול השגרתי במסגרת מחלקת השיקום.

Andago
ה Andago הוא מכשיר רובוטי המאפשר תרגול ושיקום הליכה בשלבים המוקדמים של תהליך השיקום. המכשיר מסייע בנשיאת משקל הגוף ומאפשר הליכה של המטופל במרחב תוך שמירה על בטיחותו ומניעת סטייה מהמסלול שהוגדר לו. באמצעות ה Andago ניתן לתרגל הליכה בשיפועים שונים, מעבר מכשולים, סיבולת וכוח בהליכה, תרגול שיווי משקל ועוד.
יחד עם השיקום התפקודי, המכשיר מחזק את תחושת העצמאות והמסוגלות של המטופל החיונית ביותר לתהליך השיקום.

מציאות מדומה ומשחוק
אנו במחלקת הפיזיותרפיה של הדסה מאמינים כי תנאי להפקת תועלת מירבית מתהליך השיקום הוא טיפול מאתגר ומהנה. שילוב טכנולוגיות חדישות משפר הן את חווית הטיפול והן את יעילותו. לכן אנו משתדלים להתעדכן כל העת בחידושים של העולם הטכנולוגי הסובב אותנו.

דוגמאות לטכנולוגיות מתקדמות שתוכלו למצוא אצלינו:

 • מערכות מציאות מדומה מסוג Seeme, XBOX, משקפי VR 3D ומשקפיים סטרובוסקופיות.
 • מערכת משחק לתרגול שיווי משקל Bobo balance better.
 • מערכת Blazepod לתרגול מהירות תגובה ושינויי כיוון.
 • ועוד...