הזרקת זרע פיזיולוגית לציטופלסמה של הביצית

מטופל/ת נכבד/ה שלום רב,
לעיונך מידע בנושא הזרקת זרע לציטופלסמה של הביצית. מידע זה מיועד לסייע בידך בהבנת שיטת הבדיקה, וכיצד יש להיערך לקראתה. נשמח לעמוד לשירותך בכל פנייה ושאלה.
בברכת הצלחה ובריאות,
צוות היחידה להפריה חוץ גופית והמעבדה האמבריולוגית


מידע כללי:

היחידה לפריון והפרייה חוץ גופית– הדסה הר הצופים
טלפון:
5844956- 02
שעות וימי הקבלה למרפאה נתונים לשינוי . יש לוודא אותם בשעת ביצוע ההזמנה למרפאה.


 

מהי הזרקת זרע פיזיולוגית לציטופלסמה של הביצית?
שיטה זו המכונה גם Physiological Intra Cytoplasmic Sperm Injection (PICSI) היא פרוצדורה לבחירת זרע לשם ביצוע הפריה. השיטה מבוססת על העובדה שבראשם של תאי זרע בשלים ישנו קולטן המאפשר להם להיקשר לחומצה היאלורונית, שהיא אחד המרכיבים המרכזיים שעוטפים את הביצית. זאת, לעומת תאי זרע לא בשלים שחסרים יכולת היקשרות זו. מחקרים הראו שהתקשרות ל-hyaluronan - הינה אינדיקטור מצוין לבריאותו, תקינותו וכושרו הפריוני של הזרע. נראה כי התקשרותו של הזרע ל-hyaluronan המקיף את הביצה משמש כמנגנון ברירה טבעי לזרע בוגר בהפריה רגילה.

לצד שיטה זו קיימת שיטת הזרקת זרע לציטופלסמה של הביצית (ICSI) שבה בחירת תאי הזרע להזרקה לביצית נעשית עפ"י תנועתם וצורתם, כפי שנראים במיקרוסקופ. לעומתה, בשיטת הזרקת זרע פיזיולוגית לציטופלסמה של הביצית (PICSI) אנו מוסיפים לתהליך גם את היכולת התפקודית של תאי הזרע להיקשר לחומצה היאלורונית.
קיימות עדויות תומכות בספרות הרפואית ליתרון בשימוש בבחירת זרע בשיטת ה- PICSI במקרים המערבים מיעוט הפריות ובמקרי גורם זכרי לאי הפריון ו/או לאחר אובדן הריון.


מהי מטרת הבדיקה?
בחירה סלקטיבית של תאי זרע בעלי יכולת ההיקשרות הטובה ביותר לביצית לשם הפרייתה. היקשרות הזרע בתבחין עשויה להעיד על כך שזהו הזרע הינו בעל הסיכוי הטוב ביותר להפרייה ולהריון.

מתי מחליטים לבצע הזרקת זרע בשיטה זו
בחירת הזרע בשיטה זו נעשית בהמלצה רופא/ה פריון לאחר סקירת היסטורית הטיפול, סיבת הטיפול, שיעור הפריות קודם, שיעור התפתחות עוברית קודם ובהתאם לנוכחות גורם אי פריון זיכרי ו/או אובדני הריון.

 

מתי תבוצע ההזרקה בשיטה זו?
הפעלת השיטה תתבצע ביום ההפריה.


 

מהי עלות הבדיקה?

  • עלות הבדיקה 1,463 ₪ כולל מע"מ
  • מדובר בטיפול פרטי אשר אינו כלול בסל הבריאות.

 

 

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד, ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.  כל הזכויות שמורות להדסה © אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה.  המידע מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך הוא מיועד לנשים וגברים כאחד. 2020