מרכז להשתלות מונחות מחשב הדסה עין כרם

מרכז להשתלות מונחות מחשב הדסה עין כרם

רפואת השיניים המודרנית, הטמיעה טכנולוגיות מתקדמות רבות. אחד התחומים שהתקדמו הינו תחום ההשתלות הדנטליות. השתלה מונחית מחשב הינה השתלה שמתוכננת מראש על מסך המחשב כאשר כל נתוני המטופל מוצגים בפני המנתח. והמחלקה לפרידונטיה בבית חולים "הדסה" היא ממובילות המהפך הדיגיטאלי בהתקנת שתלים כתחליף לשיניים חסרות.

לפני ההשתלה, מופנה המטופל לביצוע צילום סיטי וסריקה דיגיטלית. הנתונים מוצגים באמצעות תוכנה ייעודית שמאפשרת לראות את פה ולסתות המטופל בתלת מימד ומאפשרת למנתח לתכנן במדוייק את מיקום וזויות השתלים.

יתרונות השיטה:

  • קיצור משמעותי של זמן הניתוח.
  • דיוק במיקום השתלים.
  • יצירת תנאים טובים יותר לשיקום השתלים ע״י כתרים.
  • צמצום הסיכון לפגיעה במבנים אנטומיים שונים (עצבים וכלי דם באזור ההשתלה).
  • לעתים השיטה מאפשרת השתלה ללא הרמת החניכיים ותפרים.

הנחיית שתלים בעזרת סד המיוצר בעזרת מחשב
בעקבות התכנון על מסך המחשב מתוכנן וירטואלית סד ספציפי המתאים לפה המטופל. תכנון זה מועבר למדפסת תלת-מימד שמכינה את הסד. סד זה יכוון בזמן ההשתלה את המקדחים בזוית המדוייקת בתוך העצם.


הנחיית שתלים on line בזמן הניתוח – הנחיה אקטיבית:

המחלקה לפריודונטיה בהדסה גאה להיות אחד המרכזים הרפואיים הבודדים שקלטו בתקופה האחרונה את מערכת ההנחייה האקטיבית למיקום שתלים דנטאליים.

השנים האחרונות הביאו להתקדמות ניכרת בתחום ההשתלות הדנטאליות לצד התקדמות במערכות הדיגיטליות והטכנולוגיות שמאפשרות דיוק מקסימלי בזמן הטיפול.

מערכת ההנחייה למיקום שתלים אקטיבית מופעלת על ידי מערכת מחשב תומכת, סורק מתקדם וסמנים שמונחים בפיו של המטופל או על אפו (בדומה למשקפיים). המערכת יודעת לזהות את מיקום השתל בחלל הפה לאורך כל שלבי הטיפול ובאופן רציף בדומה לאפליקציית וויז לנהג. היא מסייעת לפריודונט המשתיל למקם את השתל בעמדה שתוכננה טרם הניתוח, כלומר בעמדה, בהטייה ובעומק הרצוי תוך התחשבות במבנים אנטומיים בחלל הפה, בעמדת השיניים הסמוכות והלסת הנגדית. הדיוק המתקבל חיוני לטובת שיקום השתל על ידי כתר באופן מוצלח ולשביעות רצון המטופל.

ההנחייה האקטיבית אם כן, מאפשרת תכנון דיגיטלי וביצוע כירורגי מדויק במסגרת הרפואית של המחלקה לפריודונטיה בבית החולים הדסה.

מערכת ההנחייה האקטיבית למיקום שתלים דנטאליים.

מערכת ההנחייה האקטיבית למיקום שתלים דנטאליים.