דלקת קרום הלב

מהו קרום הלב?

הלב הוא איבר שרירי, גודלו הוא כגודל אגרוף והוא מוקף בקרום שנועד להגן עליו. קרום הלב (פריקרד) הוא מבנה עדין הבנוי משתי שכבות, פנימית וחיצונית ובניהן כמות מעטה של נוזל, המסייע בריכוך התנועתיות של השכבות כדי לאפשר את התכווצות והתרחבות הלב.

אילו בעיות עלולות להתפתח בקרום הלב?

קיימות בעיות שונות שעלולות להתפתח בקרום הלב, השכיחה שבהן היא דלקת קרום הלב. במצב זה קרום הלב עובר תהליך דלקתי המאופיין בכאבים בחזה ולעיתים התנפחות שק הלב עקב הופעת כמות רבה של נוזל בין שתי שכבות הקרום. בעיות נוספות שעלולות להתפתח בקרום הלב הן דלקות חוזרות של דלקת קרום הלב, מצבי טמפונדה המהווים סכנת חיים עקב הצטברות מהירה של נוזלים רבים בקרום הלב עד למצב של שוק ומוות ומצב של דלקת מיצרה של כפורת הלב (Constrictive pericarditis), מצב בו קרום הלב הופך להיות נוקשה ולא גמיש.

מהם הגורמים להתפתחות דלקות בקרום הלב?

הגורמים לדלקת רבים ומגוונים, אך ברוב המקרים היא מתפתחת עקב זיהום ויראלי. קיימים גורמים נוספים, כמו טראומה לבית החזה (לאחר ניתוח לב פתוח או תאונות דרכים), מחלות שונות, כמו תת פעילות של בלוטת התריס, מחלות אוטואימוניות ואף גידולים ממאירים ששולחים גרורות לקרום הלב , כל אלה עלולים להוביל להתפתחות של דלקת קרום הלב.

מהם התסמינים שיעידו על התפתחות דלקת קרום הלב?

דלקת קרום הלב מובילה לכאבים בחזה בעלי אופי דוקר, לקשיי נשימה והזעה. ברוב המקרים תורגש הקלה בכאב בישיבה עם רכינה קדימה. החמרה בתסמינים תורגש במצבים של שכיבה.
דלקת קרום הלב מובילה לכאבי חזה בעלי אופי דוקר ולקשיי נשימה. הקלה בתסמינים תורגש במצבים של ישיבה עם רכינה קדימה

איך ניתן לאבחן?

אבחון של דלקת קרום הלב מתבצע באמצעות האזנה ללב (במקרים לא מועטים ישמע קול חיכוך בין שתי שכבות הקרום). בנוסף, יתבצעו גם בדיקת אק"ג ובדיקת אקו לב, שיכולה להראות כמות נוזל גדולה בין שתי שכבות הפריקרד. כמו כן, יתבצעו בדיקות דם לבדיקת דלקת.

דלקת קרום הלב - מהן דרכי הטיפול?

ישנם טיפולים שונים למטרות שונות: הקלה על הכאבים, טיפול בגורם במידה וקיים גורם ספציפי בר טיפול, טיפול בסיבוכים ומניעת אירועים חוזרים.
הטיפול הבסיסי כולל מנוחה, ותרופות נוגדות דלקת - לרוב מעדיפים תרופות שאינן סטרואידליות, אך יש מצבים שהרופא יעדיף לתת סטרואידים, במיוחד כאשר יש חשש לתופעות לוואי או סיכון מהתרופות הלא-סטרואידליות, כגון כיב, אי ספיקת כליות, רגישות ועוד. יש גם תרופות נוספות, למשל קולכיצין.

מהו הטיפול בהצטברות נוזל בקרום הלב?

במצבים שנוזל רב מצטבר סביב הלב ובמיוחד אם הוא גדל או שהוא לוחץ על הלב, מנקזים את הנוזל. הניקוז יכול להתבצע בעזרת מחט (ניקור) בהנחיית אקו לב או תחת שיקוף, או בשיטה כירורגית.
כמובן שבמידה ומאובחן גורם ספציפי, כגון דלקת פרקים או מחלה אחרת, יש לטפל בו.