בדיקת פאפ

מדוע בדיקת פאפ חשובה כל כך?

בדיקת פאפ - Pap Smear  או Pap Test הפכה לבדיקת סקר המונית לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. מאז נרשמה ירידה תלולה בשכיחות הסרטן החודרני בצוואר הרחם ובשכיחות של מקרי המוות מהמחלה זו.
במדינות בהם נרשמה ירידה תלולה בשכיחות הסרטן אלו רק מדינות בהם הקפידו להפוך את בדיקת הפאפ לבדיקת סקר המוני.

גם כאשר אישה נדבקה מאחד מהזנים המסוכנים והתחיל להתפתח בגופה הליך סרטני, בעזרת בדיקה זו ניתן לגלות את השינויים ההתחלתיים בבדיקת פאפ. במידה ואכן מתגלה סימנים להתפתחות סרטן, ניתן. באמצעות טיפול מוקדם בנגעים למנוע את המשך את התפתחות הסרטן.

מתי ולמי מומלץ לעשות את הבדיקה

משרד הבריאות ממליץ לעשות את הבדיקה הראשונה מגיל 21 או קודם ולאחר 3 שנים של פעילות מינית, לאחר מכן מומלץ עד גיל 30 לעשות בדיקה חד שנתית, ומעבר לגיל 30 אחת ל-3-2 שנים.
אינדיקציה נוספת לעשות בדיקת פאפ אם מופיעים הסימפטומים הבאים: דימומים נרתיקים בלתי פוסקים, הפרשות בלתי פוסקות או כאב אגני.

איך נעשית בדיקת פאפ?

במהלך בדיקה שגרתית גינקולוגית, הרופא/ה ישאל על התחלת פעילות המינית במידה ועברו 3 שנים הרופא/ה יציעה לעשות את הבדיקה.
הרופא/ה יחדיר מכשיר לפיסוק הנרתיק (ספקולום) ויסתכל על צוואר הרחם. הרופא/ה ייקח דגימה של תאים מחלקו החיצוני ומחלקו הפנימי של צוואר הרחם וכן מהנרתיק העליון.

האם הבדיקה כואבת?

יכול להיות שחלק מן המטופלות יחושו באי נעימות בהחדרת המפסק, אך בעת איסוף התאים עם מקלון (כמו מקלון לניקוי אוזניים) אינה כואבת אולי קצת לא נוחה.
מומלץ לא לעשות את הבדיקה בזמן הווסת או שלושה ימים לאחר קיום יחסי מין.

כאשר תוצאה של הבדיקה חוזרת, הרופאת נשים תיצור קשר עם התשובה,
אם הבדיקה אינה תקינה הרופא/ה תשלח אותך עם הפניה לבדיקת קולפוסקופיה - זוהי בדיקה של צוואר הרחם באמצעות מיקרוסקופ. בבדיקה נעשה שימוש בחומצה אצטית להבלטת התאים החשודים. במידה והרופא מזהה משהו חשוד, תילקח ביופסיה מצוואר הרחם. לרוב כאשר נלקחת ביופסיה לא מביאים חומר אלחוש או כדורים, הביופסיה נעשית במהירות ואינה כואבת לאורך זמן.

ההבדל בין ביופסיה לבין משטח שכשאר לוקחים דגימת ביופסיה, נוטלים רקמה מצוואר הרחם. ובמשטח לוקחים דגימת תאים. שתי הבדיקות נשלחות למעבדות המתאימות לשם בחינתן. לאחר לקיחת הדגימה את יכולה לחוות דימומים או הפרשות אחרות עם אפשרות לתופעת לוואי של כאבים דמויי כאבי מחזור. התחושות של הכאב יחלוף תוך כמה שעות בודדות.

במידה ואת חושבת להחליט להתעלם כי הגוף יכול להתעלות מעל זה אז בהחלט לא! אסור להתעלם אבחון מוקדם וטיפול המוקדם המתאים לך ביותר מציל חיים!