שחיקת סחוס

שחיקת סחוס

ישנה תופעה שכיחה באוכלוסייה המבוגרת בה הסחוס מתחיל לעבור תהליך ניווני המתרחש בעיקר במפרקים הנושאים משקל כבד באופן תמידי כגון: ירכיים, ברכיים, כפות ידיים או גם כתוצאה מטראומה. תופעה זו מכאיבה וגורמת לפגיעה בתנועה עם מוגבלות תפקודית.

גורמים שונים משפיעים על תופעת שחיקת הסחוס אך אחת מהן היא מחלת מפרקים שכיחה בשם אוסטאוארתריטיס. לא רק שמחלה זו גורמת לשחיקת סחוס בנוסף לכך היא גורמת לשינויים במבנה העצמות במפרקים בגוף. מחלה זו מתאפיינת בנטייה משפחתית וגורמים חיצוניים כגון עבודות פיזיות קשות.

אוסטאוארטריטיס מסוגלת לפגוע גם ב, מפרקים היקפיים לדוג': מפרקי עמוד שדרה, ירך, ברכיים, במפרקי האצבעות בכפות ידיים ורגליים. אוסטאוארטריטיס גורמת לכאב ומוגבלות בתנועה, נפיחות ונוקשות (בשעות הבוקר ו/או ערב לאחר חוסר תנועת המפרק).

כדי לאבחן מחלה זו יש צורך בצילום רנטגן למציאת מאפיינים של המחלה כגון: היצרות במרווח התוך מפרקי או היווצרות זיזים בעצמות המפרק.

במשך שנים התמקד הטיפול באוסטאוארתריטיס בהפחתת הכאב ובשיפור בתפקוד המפרק באמצעות משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת; בהזרקות תוך-מפרקיות או סביב המפרק; ובאמצעים פיזיותרפיים.

בשנים האחרונות נוספו לטיפול תרופות, שמטרת פעילותן היא להאט את תהליך השחיקה של הסחוס. נצבר ניסיון מחקרי וטיפולי רב בהזרקות מפרקיות של חומצה היאלורונית (Hyaluronic acid) וכן בטיפול דרך הפה, בתרופות "טבעיות" כגון Ginger Extract .

כאבי ברכיים על רקע דלקת מפרקים ניוונית, אוסטאוארתריטיס או בקצרה שחיקת סחוס היא אחד מהמחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בקרב בני 50 ומעלה הגורמת לנכות ומגבלות | לאחרונה נכנסה טכנולוגיה חדשנית מגרמניה לישראל המאפשרת טיפול בשחיקת סחוס ללא ניתוח וגם לטפל בספורטאים הסובלים מפגיעה בברך | מדריך לטיפול בשחיקת סחוסים בברכיים

חובבי ספורט וספורטאים רבים סובלים מכאבי ברכיים כתוצאה מנזקים לסחוס המפרקי, בעיה שפעמים רבות רק מחמירה, גם לאחר שהאדם חדל מפעילות ספורטיבית. מפרקים נושאי משקל כמו מפרקי הברך, הירך, הקרסול, הכתף, כפות הידיים ועמוד השדרה הם המפרקים הנפוצים ביותר הנפגעים בשכיחות הגבוהה ביותר.

הטיפול בפציעות סחוס:

הטיפול הראשוני בשחיקת סחוס הינו כדורים נוגדי דלקת ומשככי כאבים, הזרקות סטרואידים וחומצה היאלורונית. טיפול ביולוגי שפותח בגרמניה וקרוי אורטוקין עוצר את הדלקת ושחיקת הסחוס ועשוי להציל מאות אלפים משנים של סבל.

אורטוקין הינה טכנולוגיה ייחודית שפותחה בשנות ה-90 בגרמניה המשפרת את האיזון בין גורמי הפירוק לבין גורמי הבניה של הסחוס וכך מאריכה את אורך חייו של המפרק הפגוע ומשפרת את תפקודו. בשיטה זו טופלו גדולי הספורטאים בעולם.

איך הטיפול באורטוקין לשחיקת סחוסים עובד?

כאשר נוצר תהליך דלקתי בסחוס המפרקי, הנוזל הדלקתי מפתח קולטנים שיודעים לקלוט חלבונים ספציפיים, שגורמים להרס נוסף של הסחוס. הגוף יודע לייצר גם חסמים לקולטנים אלה, אך כמותם אינה מספקת במצב של תהליך דלקתי.

טכניקת אורטוקין מבוססת על לקיחת דם רגילה מווריד החולה, ויצירת כמות גדולה של קולטנים (חלבונים הטובים), פי 140 ממה שהגוף מסוגל לייצר. לאחר ייצור החסמים, הם מוזרקים אל המפרק בתהליך של 3-6 הזרקות בהתאם לסוג המפרק הפגוע.

בצורה זו אנו חוסמים את יכולתם של החלבונים להמשיך ולהרוס את הסחוס, ומאפשרים להניע תהליך של בניית רקמות רכות המעודדות את הריפוי באותו מפרק.

יתרונות הטיפול באורטוקין:

יתרונותיה הבולטים של שיטת טיפול זו מתמקדים בעיקר בכך שמדובר במרכיב טבעי המצוי בגוף ואינו מצריך שימוש בחומרים מלאכותיים כלשהם ובניגוד לרוב הטיפולים הרפואיים המוצאים כיום.

אורטוקין פועל באופן ממוקד באזור הפגוע ועוצר את התהליך הדלקתי, כך שמלבד שיפור בתנועתיות ותפקוד המפרק, ישנה הגנה מפני שחיקה נוספת.

הטיפול אינו גורם לתופעות לוואי או אלרגיות ומתאים לכל גיל וללא הגבלות רפואיות.

בשיטה זו טופלו גדולי הספורטאים בעולם, ביניהם קובי ברייאנט, אנדרו ביינום, טייגר וודס ועוד.

היכן ניתן לקבל טיפול באורטוקין לשחיקת סחוסים?

ניתן לקבל את הטיפול היום בעשרות מרפאות מומחים של אורתופדים בבית החולים אסותא והרצליה מדיקל סנטר.

לסיכום, ישנה בשורה חדשנית לסובלים מכאבים ושחיקת סחוסים המאפשרת להם היום לטפל בבעיה ללא ניתוח באמצעות אורטוקין.

ניתוח החלפת מפרק ברך תמיד צריך להיות פתרון אליו מגיעים לאחר שמוצו כל אפשרויות הטיפול החלופיות. ישנם אמנם הליכים כירורגיים שבכוחם לשפר מאוד את תפקוד הברך לאחר שחיקת סחוס משמעותית בה אולם מומלץ לא להיחפז ולנסות תחילה טיפולים ללא התערבות כירורגית. שיטת הטיפול באורטוקין פתחה אופק חדש ובאמצעותה ניתן גם במקרים של שחיקה ודלקת כרונית לשקם את הסחוס בברך ולהימנע מניתוח.