מרפאה לטיפול בהשמנה בקרב ילדים ונוער

המרפאה לטיפול בהשמנת יתר בקרב ילדים ונוער

התוכנית החדשה לטיפול בהשמנה בקרב ילדים ובני נוער של המחלקה לאנדוקרינולוגיה ילדים בהדסה הר הצופים, בשיתוף עם המכון לשיקום לב בהדסה הר הצופים, הוקמה במטרה לקדם ולעודד אורח חיים בריא המוביל למשקל גוף תואם גיל ולמנוע את הסיכונים הנלווים להשמנת יתר בילדים ובני נוער. את התכנית מוביל צוות רב תחומי שחבריו שמו לעצמם למטרה למנוע ולטפל בהשמנה בקרב ילדים ובני נוער, על ידי יצירת שינוי משמעותי וארוך טווח בהרגלי אכילה ופעילות גופנית. יעדי התוכנית מתקבלים על ידי העצמת המטופלים והענקת תמיכה וכלים מותאמים אישית להתמודדות עבורם ועבור משפחותיהם, שמאפשרים לשפר את איכות חייהם באופן ניכר.

ידוע כיום כי להשמנה בילדות ישנן השלכות בריאותיות משמעותיות וכי ילדים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון גבוה לפתח מחלות והפרעות שונות, דוגמת: סכרת, כבד שומני, הפרעות נשימה בשינה, הפרעות מצב רוח, תסמונת שחלות פוליציסטיות בבנות, פגיעה בתפקוד הלבבי ועוד.
בנוסף ידוע גם כי ברובם הגדול של המקרים, השמנה בילדות שאינה מטופלת כראוי ממשיכה בבגרות ומעלה עוד יותר את הסיכון לסיבוכים בריאותיים. מכאן נובע הצורך הקריטי בהענקת טיפול מוקדם שיקטין את הסיכון למחלות נלוות אלו וישפר את איכות החיים של המטופל ומשפחתו.

השמנה הינה מצב מורכב שקשור בגורמים סביבתיים, חברתיים, כלכליים, התנהגותיים וגנטיים.
המרפאה לטיפול בהשמנה בקרב ילדים ובני נוער בהדסה מהווה את אחד המרכזים הבודדים באזור ירושלים המעניק תמיכה רב- תחומית, רציפה, המותאמת באופן אישי למטופלים ולמשפחותיהם.
אנו מקבלים ילדים מגיל ינקות ועד לגיל 18 שנים ומתאימים את ההתערבות הנחוצה על פי הפרופיל הייחודי של כל מטופל ומשפחתו.

במרפאה ניתנים השירותים הבאים:

  • הערכה רפואית אנדוקרינית מקיפה לסיבות שבעטיין התפתחה ההשמנה, לסיבוכי השמנה ולטיפולים תרופתיים הנחוצים לצורך ירידה במשקל, שיפור פרמטרים מטבוליים וטיפול במחלות הנלוות להשמנה.
  • מפגשים תכופים עם תזונאית קלינית המתמחה בהשמנה בקרב ילדים ובני נוער.
  • תמיכה קלינית / סוציאלית רציפה בנוגע להיבטים הרגשיים והקוגניטיביים של אכילת יתר ומימוש שינויים באורח החיים בפן האישי והמשפחתי.
  • שירותי יעוץ מפיזיולוגיים ופיזיותרפיסטים מהמכון לשיקום לב, בנוגע להגברת הפעילות הגופנית באופן ריאלי ועל פי התאמה אישית.
  • הפנייה לדיסציפלינות רפואיות נוספות להערכה וטיפול על פי הצורך (רופאי ילדים בהדסה מומחים לרפואת שינה, יתר לחץ דם, נוירולוגיה, גנטיקה ועוד).