ללדת בלידה רגילה בתקופת הקורונה

מחקר חדש שנערך בהובלת חוקרים מבית החולים הדסה מצא כי נשים הרות שנדבקו בקורונה לא נזקקו בהכרח ללידה קיסרית ורובן ילדו בלידה רגילה תינוקות בריאים לחלוטין
ד"ר עמיחי רוטנשטרייך מהדסה: "תוצאות המחקר הינן בעלות חשיבות רבה עבור יולדות החולות בקורונה שכן הן יכולות לצפות ללידה שתתנהל בדומה ללידה של יולדות בריאות ואין צורך להגיע עם חששות".

בספרות הרפואית ברחבי העולם התפרסמו מאמרים רבים בהם נראתה עליה מובהקת בביצוע הניתוחים הקיסריים לנשים החולות בנגיף הקורונה.
מחקר חדש שנערך בישראל בהובלת רופאי הדסה ובתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה, חקר את אופן הלידה והשפעתו המידית על תוצאי הילודים אצל נשים החולות בנגיף הקורונה.
מחקר רב מרכזי זה נערך בשבעה בתי החולים מרחבי הארץ – הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים, מעייני הישועה, איכילוב, שיבא, מאיר וזיו, ומצא כי בהתנהלות נכונה במהלך הלידה אין צורך מיוחד לביצוע ניתוח קיסרי ליולדות החולות בקורונה. נתון חשוב נוסף שעלה היה שלא נצפתה הדבקה של התינוקות שנולדו.

פרופ' בנימין ראובינוף, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים הדסה עין כרם, שהוביל את המחקר, מסביר: "עם פרוץ מגפת הקורונה התפרסמו מחקרים רבים בהם נבדק כיצד משפיע הנגיף על נשים בהריון ועל העוברים אותם הן נושאות ברחמן.
בספרות המחקרית שפורסמה מרחבי העולם עד כה, היה ניראה נתון מובהק של עליה משמעותית בשיעור הלידות בניתוח קיסרי בקרב יולדות החולות בנגיף הקורונה. לאור הניסיון השונה מכך שצברנו ביילוד חולות קורונה בהדסה,
החלטנו לחקור את השפעת הנגיף על אופן הלידה ותוצאותיה בארץ. במחקרנו, שהתבסס על מאגר נתונים רב מרכזי שהוקם בבי"ח שיבא, נכללו חמישים ושתיים יולדות שנמצאו חיוביות לנגיף הקורונה ונמצא כי 75% מהנשים ילדו בלידה נרתיקית רגילה במהלך תקין.

בקרב יתר הנשים, ניתוח קיסרי בוצע מסיבות מיילדותיות שאינן קשורות לנגיף הקורונה ואילו רק יולדת אחת נזקקה לניתוח קיסרי לנוכח הדרדרות במצבה הכללי משנית לזיהום בנגיף.
"הנתון הנפלא שגילנו לשמחתנו הוא שכלל היילודים של הנשים מהמחקר נבדקו סמוך ללידה ולאחריה ונמצאו שלילים לנגיף הקורונה" מוסיף ד"ר עמיחי רוטנשטרייך, מבית החולים הדסה עין כרם, וממובילי המחקר. "נתון זה תואם את המדווח בספרות שהסיכון להדבקת הילוד בלידה, במידה וקיים הינו נמוך ביותר.
תוצאות המחקר הינן בעלות חשיבות רבה עבור יולדות החולות בקורונה שכן הן יכולות לצפות ללידה שתתנהל בדומה ללידה בקרב יולדות בריאות ואין צורך להגיע עם חששות. במקרים חריגים בלבד של מחלה קשה ולא יציבה, נגיף הקורונה יהווה סיבה כשלעצמו לניתוח קיסרי".

פרופ' יואב יינון מנהל היחידה לרפואת העובר בבי"ח שיבא :
"מדובר במחקר חשוב ביותר היות ותוצאותיו מוכיחות שלידה נרתיקית בנשים עם קורונה לא מעלה את הסיכון להדבקה של היילוד, ושהדבקה אימהית בקורונה בסמוך ללידה לא מהווה התוויה לניתוח קיסרי. יתרה מזאת, ישנם נתונים שמצביעים על כך שניתוח קיסרי עלול אף להחמיר את המחלה האימהית, ולכן יש לשאוף במידת האפשר ליילד נשים עם קורונה בלידה נרתיקית".

מידע נוסף בנושא הפריה חוץ גופית

לכל החדשות והאירועים בהדסה