נוירומה על שם מורטון

נוירומה על שם מורטון

מחלה זו נגרמת כאשר העצב המפריד בין עצמות כף הרגל סובל מגירוי יתר או נמחץ, ובכך גורם לכאב חד וחזק ביותר בבסיס האצבעות בכף הרגל. הגורם לנוירומה על שם מורטון אינו ידוע, אם כי נמצא שנעילת נעלי עקב גבוהות גורמות להחמרה.
הכאב בעיקר פוגע באצבעות השלישית והרביעית בכף הרגל, הכאב מופיע בפתאומיות, בדרך כלל תוך כדי הליכה. רק במקרים נדירים מעורב במצב יותר מעצב אחד בכף הרגל.
 
לפני שהכאב החד מתפרץ ייתכן תחושת נימול בין האצבע השלישית לרביעית. תחושה זו תחמיר עם הזמן עד לכדי כאב עז, חד ושורף בשורש כף הרגל או בבסיס האצבעות. הכאב בדרך כלל מחמיר כאשר נועלים נעליים ולכן צריך לחלוץ את הנעליים ובכך להקל על הכאב.
 
הגורם למחלה זו אינו ברור אך יתכן כי אחת מעצמות מפרק המסרק הנמצא בבסיס אצבעות כף הרגל גורמת ללחץ על העצב, במיוחד אצל אנשים אצלם תעלת העצב צרה. לחץ זה גורם להתעבות של העצב ושל הרקמות הסובבות אותו.
נוירומה על שם מורטון יכולה להתפרץ אצל מטופלים הסובלים כבר מבעיות בכף הרגל כגון: פלטפוס (מצב רפואי המאפיין כף רגל שטוחה), קשת גבוהה, תפיחה ואצבעות פטישון.
 
יתכן שנעילת נעליים נוחות התואמות את מבנה כף הרגל עשויה למנוע את התפתחות המצב והכאב הנלווה לו.

יש לפנות לרופא כאשר:

תחושת הנימול נמשכת או כאבים חזקים ועקשניים יש לגשת לרופא אורתופד מומחה. הרופא ישלח את המטופל לבדיקות נוספות, דימות בכדי להבין את שורש הבעיה בהתאם לאופי הסימפטומים.                                                                                                                                                                                   

בכדי להקל על הכאבים מומלץ לנעול נעליים עם קצה רחב שלא יגרום ללחץ על האצבעות. אפשר ליטול משכי כאבים (בהמלצת רופא בלבד). במקרים חמורים וכאבים בלתי נסבלים הרופא עשוי להמליץ על הזרקת סטרואידים אל העצב הפגוע.                                                                                               

במידה ודרכי טיפול אלו לא מועילות, יש לחשוב על דרכי טיפול ניתוחי ובמהלכו תוסר הרקמה העבה סביב העצב במטרה לשחרר את הלחץ. במקרים מסוימים יוסר העצב הפגוע עצמו.

גורמים לנוירומה על שם מורטון:

הגורם למצב אינו ידוע אך ידועים מספר גורמי סיכון שעלולים לגרום להחמרתו, לרבות נעליים שאינן תואמות את מבנה כף הרגל ועיוותים מבניים בכף הרגל.

נעליים: נעליים הגורמות ללחץ על אצבעות כף הרגל (ולכן ללחץ על העצב הכלוא) עלולות להחמיר את הכאב הנגרם. נעלי עקב, בפרט נעליים בעלות עקב גבוה מ- 5 סנטימטרים, וכן נעליים בעלות קצה מחודד עלולות לדחוק את אצבעות כף הרגל ולגרום להחמרה. ככל הנראה זהו הגורם העיקרי לכך שנשים סובלות מתופעה זו יותר, בהשוואה לגברים.

עיוותים מבניים בכף הרגל:  חלק מהמומחים סבורים כי בעיות מבניות מסוימות בכף הרגל עלולות לגרום למגע בין עצמות מפרק המסרק והעצבים העוברים בסיס האצבעות. בעיות אלו כוללות עיוותים מבניים בעצמות אצבעות כף הרגל, קשת גבוהה, פלטפוס, תפיחה בבוהן (בוניון) ואצבע פטישנית.

ספורט: פעילות גופנית מאומצת כגון ריצה (וכן משחקים הכרוכים בריצה) עלולה להחמיר את הכאב ולגרום ללחץ נוסף על העצב.

טיפול שאינו ניתוחי:

בשלבים מוקדמים יומלץ על אמצעים שמטרתם להפחית את הלחץ המופעל על העצב, לרבות:
  • נעילת נעליים נוחות התואמות את מבנה כף הרגל.
  • שימוש במדרס המיועד לתמוך את קשת כף הרגל וכך להפחית את הלחץ המופעל על העצב.
  • נטילת תרופות לשיכוך כאב בעלות פעילות אנטי דלקתית. במקרים חמורים יותר עשוי הרופא להמליץ על הזרקת סטרואידים בעלי פעילות חזקה נוגדת דלקת ישירות לעצב.
  • הזרקה לאזור העצב תבוצע תחת הנחיית אולטרה סאונד.
  • אלחוש מקומי של האזור, על מנת להקל על הכאב.עיסוי מקומי, הנחת רטיות קרות והגבהת כף הרגל.

התערבות ניתוחית:

במידה ודרכי הטיפול הלא פולשניות והכאב חמור מאד ניתן לשקול התערבות ניתוחית שמטרתה הפחתת הלחץ על העצב. הניתוח יעיל בכ- 75% מהמקרים.

במהלך הניתוח תוסר הרקמה המעובה הסובבת את העצב. לעתים יוסר אף העצב עצמו (במקרה זה יאבד המטופל תחושה באזור זה של כף הרגל). בדרך כלל יבוצע הניתוח תחת אלחוש מקומי, ללא צורך באשפוז.

יתכנו סיבוכים לאחר הניתוח הכוללים זיהום והתעבות של העור באזור שורש כף הרגל.