התכווצות שרירים

מהי התכווצות שרירים?

התכווצות שרירים הוא אירוע פתאומי וכואב במהלכו ישנה התכווצות בלתי רצונית של שריר אחד או יותר. הכאב יכול להופיע במנוחה ואף לגרום להתעוררות מהשינה או לחילופין להופיע במהלך פעילות פיזית ולגרום לקושי בביצוע הפעילות.
התכווצות שרירים עלולה להופיע לאחר פעילות גופנית משמעותית ובמיוחד במזג אוויר חם. המצב אינו מסוכן ובדרך כלל ניתן להקל עליו באמצעים ביתיים ללא צורך בפנייה לעזרה רפואית.

סימפטומים:

ההסתמנות הנפוצה היא כאב חד ופתאומי של השריר המלווה בהתכווצות שלו ובנוקשות (spasm) לעיתים ניתן לראות בבירור רקמת שריר נוקשה הבולטת מתחת לעור.
במצבים בהם ההתכווצות מופיעה בתדירות גבוהה, גורמת לתחושת חוסר נוחות בלתי נסבלת, אינה חולפת עם טיפול עצמי וכאשר אינה מופיעה בהקשר ברור לפעילות מאומצת מומלץ לשקול פנייה לרופא.

התכווצות שרירים - סיבות וגורמי סיכון

שימוש יתר של שריר, פעילות מאומצת או אפילו רק הישארות באותה תנוחה זמן ממושך עלולה לגרום להתכווצות שרירים. הסיכון להתפתחות של התכווצות שרירים מתגבר בעקבות התייבשות ומזג אוויר חם. התכווצות שרירים לילית בשרירי הגפיים ובמיוחד בשריר הסובך הינה הפרעה נפוצה שלרוב אינה קשורה באופן ישיר לפעילות מאומצת.

ישנם מספר מצבים רפואיים הגורמים להתכווצות שרירים אותם חשוב לאבחן:

  • חוסר באספקת דם- היצרות בכלי הדם המספקים דם לגפיים עלולה להוביל לכך שבזמן מאמץ הגפה אינה מקבלת את כמות הדם הדרושה לה. המחסור מתבטא באופן מיידי בכאבים עזים החולפים לאחר מנוחה מספקת במהלכה הדרישה האנרגטית של השריר יורדת כך שלאחר המנוחה אספקת הדם לשריר אינה לוקה בחסר. הפרעה זו נקראת צליעה לסירוגין (intermittent caludication) והיא מהווה סימן לכך שישנה היצרות בכלי הדם בגוף.
  • לחץ על עצב- הלחץ לרוב מתרחש בנקודת היציאה של העצב מחוט השדרה המותני וגורם לכאבים דמויי עווית ברגליים. הכאב מאופיין בכך שהוא מופיע כל הזמן, מחמיר בהליכה או פעילות ובנוסף יכול להיות מושפע משינויים בתנוחה של הגב.
  • הפרעות באיזון אלקטרוליטים- מחסור באשלגן, סידן ומגנזיום עלולים להגביר את הנטייה לפתח התכווצות שרירים. תרופות מסוימות ממשפחת התרופות להורדת לחץ דם עלולות לגרום לירידה גדולה בריכוז האשלגן ולהוביל להתכווצויות שרירים חוזרות.

    התכווצויות שרירים יכולות להיות חלק מהסתמנות רחבה יותר כמו הפרעות עצביות, חוסר איזון של בלוטת המגן, בעיות בכליות, סוכרת ואנמיה.

טיפולים ותרופות

לשרירים תפוסים מומלץ לבצע מתיחות המתאימות לשריר הכואב ולבצע עיסוי קל של המקום. במידה והבעיה היא בעיקר השריר המתוח, מומלץ להשתמש במשהו קר כמו מגבת רטובה על מנת לגרום להרפייה של המתיחות בשריר. במידה ועיקר הבעיה היא הכאב, חימום האזור באופן מקומי או מקלחת חמה יפיגו את הכאב.

מניעה

  • שתייה- כמות השתייה הנדרשת לאדם משתנה על פי הגיל, המין, משקל הגוף, מזג האוויר הכללי, המזון אותו הוא אוכל, מצבו הבריאותי הכללי והתרופות אותם הוא נוטל. למניעה של התכווצות שרירים חשוב לשמור על מאזן נוזלים חיובי לכן יש לשתות לפני האימון, במהלכו ולאחריו.
  • מתיחות- מתיחות לפני ואחרי הפעילות השרירית מורידות את הסיכוי להתכווצות. למניעה של התכווצויות בזמן השינה ניתן לבצע מתיחות לפני השינה או לחילופין ביצוע של פעילות גופנית קלה למשך כמה דקות גם הראתה יעילות בהפחתת התכווצויות ליליות.