פקק רירי

פקק רירי

פקק רירי

 
מהו פקק רירי? בזמן ההריון שוכן בצוואר הרחם פקק רירי. אחד מהסימנים המבשרים על התקרבות מועד הלידה הוא שחרור הפקק הרירי (show).
 
שחרור זה מלווה בכתמי דם ולכן הפקק הרירי יופיע בפתח הנרתיק כשהוא מעורב במעט דם. חשוב להבדיל בין פקק תקין לבין דמם, המעיד על הליך לא תקין. בדרך כלל הפקק מופיע בכמות המספיקה להכתים פד. לעומת זאת, דימום בלתי תקין יותר דומה בכמותו לווסת. במקרה של דמם בכמות מחשידה יש לפנות מיד לחדר הלידה. הפקק יכול להשתחרר עד שבועיים לפני הלידה.
 
פקק רירי – למה זה חשוב? פקק רירי הוא כאמור ריר, ויש לו תכונות אנטי ־ בקטריאליות . מטרת הפקק הרירי הוא למנוע מעבר של חיידקים מהנרתיק לתוך הרחם בזמן שהעובר מתפתח. בנרתיק ומחוצה לו ישנם חיידקים, חלקם טובים לנו וחלקם, כמו חיידק הסטרפטוקוקוס שלהם עושים את בדיקת ה GBS , אמורים שלא להגיע לעובר.
 
מתי הפקק הרירי יוצא? אין תאריך ואין שלב מוגדר בו הפקק הרירי יוצא. ישנן נשים שיראו את הפקק וישנן שלא, כיוון שהוא יצא רק בלידה. הפקק הרירי יוצא כשצוואר הרחם מתחיל להיפתח ומתכונן לקראת הלידה, לפעמים בגלל צירים קטנים ולעיתים בגלל הורמונים ושינויים. לרוב החל משבוע 37 או שבוע 38, הפקק הרירי נפלט והלידה יכולה להתרחש ככמה שעות או אפילו שבועיים שלושה לאחר כך.
 
איך נראה פקק רירי? אין תיאור אחיד לפקק הרירי. לעיתים הוא נראה כמו ריר שקוף, נשים יתארו אותו כנזלת ולעיתים הוא מלווה במעט דם. כל עוד את קרובה ללידה אין צורך להיבהל מהיציאה שלו. יש נשים שיראו את הפקק הרירי מספר פעמים - כל פעם חלק אחר יצא. יש כאלה שיחשבו שמדובר בהפרשות צמיגיות שנמשכות מספר ימים. אם נדייק – כל הפרשה מוזרה ללא ריח מיוחד, בסיום הטרימסטר השלישי, יכולה להיות הפקק הרירי.
 
מה צבעו של הפקק הרירי? כיוון שהפקק הרירי לא יוצא תמיד בחתיכה אחת גם הצבע שלו משתנה בין הנשים. יש שיטענו שצבעו שקוף וקצת דומה לנזלת, חלק יראו פקק רירי בצבע צהבהב כמו הפרשות שונות נרתיקיות וחלק יראו פקק בצבע אדום או חום בהיר, במקרה שיש עם הפקק קצת דם.
 
4 דברים שכדאי לדעת על פקק רירי ולידה: יש נשים שהפקק הרירי יצא מספר ימים לפני הלידה, אין הרבה מה לעשות מלבד לשים מגן תחתון ולהמשיך בשגרת היום.לפעמים הפקק הריר יוצא במהלך הלידה ובכלל לא תשימי לב אליו.יציאת הפקק הרירי לא מחייב להפסיק את שגרת היום שלך. וכן, אפשר לעשות סקס ולא חייבים להגיע לבדיקה, אלא אם כן את חוששת או מרגישה צירים וכאבים.מלבד פקק רירי יש סימנים נוספים שהלידה מתקרבת: צירים לדוגמה הם הסימן הטוב ביותר שההיריון מסתיים והלידה מתקרבת.
 
ירידת מים או טפוף מים- ירידת מים מתרחשת בדרך כלל לפני הלידה כ 24 שעות לפני. אם יש לך ירידת מים, יש סיכוי שתלדי בקרוב.
תאריך לידה – ככל שאת מתקרבת לתאריך הלידה קרבה
 
 
 
 
לכתבות נוספות באותו נושא שכדאי לקרוא:
זה הזמן להירשם לסיור בחדרי הלידה של הדסה ולקורס הכנה ללידה במועדון יולדות הדסה >> להרשמה