מסתם מיטרלי

מהו מסתם מיטרלי?

מסתם מיטרלי ממוקם בין החדר השמאלי לעליה השמאלית בלב. בעת דליפה משמעותית במסתם המיטרלי, יש צורך בתיקון או בהחלפת המסתם.

חולים הסובלים מדליפה זו עלולים לפתח הרחבה של הלב, לסבול מאי ספיקת לב המלווה בקוצר נשימה במאמץ, שיעול ובצקת בריאות, בצקת ברגליים, בקרסוליים ובכפות הרגליים. הטיפול מבוצע על מנת למנוע את התסמינים הנובעים מהדליפה במסתם המיטרלי.
 
תיקון בצנתור של המסתם המיטרלי אינו דורש פתיחת בית חזה ומהווה אפשרות טיפולית בחולים הסובלים מסימפטומים מגבילים של דליפת המסתם. בתיקון בצנתור, הגישה למסתם מיטרלי נעשית דרך צנתר המוחדר לווריד ברגל, ומגיע אל הלב.

המיטראקליפ בנוי בצורת אטב זעיר המצמיד שני עלים של המסתם ובכך מאפשר סגירה טובה יותר של המסתם המיטרלי ומקטין את הדליפה דרכו.
 
החולים מושתלי המיטראקליפ נהנים משיפור קליני של הסימפטומים מהם סובלו ואיכות חייהם משתפרת משמעותית. המעקב אחר מטופלים מושתלי המיטראקליפ מראה כי השיפור באיכות החיים נמשך לאורך זמן, והצורך באשפוזים חוזרים בשל אי ספיקת לב יורד משמעותית.

טרם ההשתלה

יום לפני ההשתלה מגיעים לאשפוז במחלקה הקרדיולוגית. עוברים בדיקות דם ולעיתים צילומים ומקבלים טיפול הכנה בתרופות נוגדות טסיות. בלילה מפסיקים לאכול ולשתות. בבוקר ההשתלה מועברים לחדר ההתאוששות צנתורים, כדי לעבור הכנה אחרונה לפני הפעולה, שם חותמים על טופס הסכמה לטיפול.

יש לעדכן את הרופא אם קיימת רגישות ליוד (חומר הניגוד מכיל יוד). 
במהלך ההשתלה משתמשים בכמות קטנה של חומר ניגוד, לכן אין סכנה למי שסובל מאי-ספיקת כליות.

יש להמשיך בנטילת תרופות קבועות כרגיל, כולל בבוקר הטיפול, למעט התרופות הבאות (לגביהן נדרש לקבל ייעוץ רפואי):

  • תרופות לדילול דם
  • קומדין-Coumadin
  • קסרלטו XARELTO
  • פרדקסה PRADAXA ואליקוויס ELIQUIS - יש לתאם עם הקרדיולוג הפסקה בנטילתן לפחות 48 שעות לפני ההשתלה.
  • תרופות לטיפול בסוכרת מסוג גלוקופאג'  Glucophage – יש להפסיק עד יומיים לפני מועד הטיפול, ויום לאחריו.
  • יש להימנע מנטילת תרופות אוראליות לטיפול בסוכרת. 
  • תרופה אחרת לטיפול בסוכרת מחייבת ייעוץ לגבי נטילתה בצום.

תהליך ההשתלה

ההשתלה מתבצעת בשכיבה, בהרדמה מלאה, בחדר הצנתורים ובתנאים סטריליים. דרך חתך קטן בווריד המפשעה הרופאים מחדירים את האטב לעלייה השמאלית.

כדי לחצות את המחיצה הבין-עלייתית, מוזרקת כמות קטנה של חומר ניגוד המכיל יוד. מחדירים את האטב וממקמים בעזרת הנחיה של אקו תוך-ושטי (TEE) . לאחר שממקמים את האטב ומוודאים שיש הפחתה בדליפה, תופרים את החתך. משך הטיפול 2-4שעות.

עם סיום הפעולה חוזרים לחדר ההתאוששות, שם מתעוררים מההרדמה. לאחר הפעולה יש לשכב במיטה, כדי למנוע דימום באזור החתך במפשעה. הצוות הרפואי ידריך לגבי הזמן הנכון לרדת מהמיטה, לרוב יום לאחר הטיפול.

לאחר מכן עוברים להשגחה של יומיים במחלקה הקרדיולוגית. משך האשפוז יקבע בהתאם להחלטת הרופאים.

השתלת מסתם מיטרלי מבוצעת על ידי צוות רב תחומי של קרדיולוגים מצנתרים, מנתחי לב, קרדיולוגים המומחים בהדמיית הלב, צוות נרחב של מומחים ברפואת הלב ובטיפול נמרץ, רופא מרדים, אחיות וטכנאים. מאז הוחל בביצוע פעולה זו בוצעו בבית החולים הדסה מאות השתלות מסתם מיטרלי בשיעור הצלחה גבוה.