הכירו את ד"ר אחמד נעמה

הכירו את ד"ר אחמד נעמה, המנהל החדש של המחלקה לרפואה דחופה (חדר המיון) בבית החולים הדסה עין כרם!
ד"ר נעמה, מומחה ברפואה דחופה ובניהול מצבי חירום אקוטיים וטראומה, מחליף בתפקידו את פרופ' קובי אסף אשר מונה למנהל המערך לרפואה דחופה במרכז הרפואי הדסה.
עם מינויו אמר מנכ"ל הדסה, פרופ' יורם וייס: "ד"ר נעמה יוביל את המחלקה לרפואה דחופה במצוינות ובמסירות המאפיינות את דרכו, תוך קידום התחום למען המטופלים בהדסה. פרופ' קובי אסף, אותו מחליף ד"ר נעמה, יחד עם הניסיון וההכשרות שצבר, הכשירו אותו באופן מעמיק ומקצועי וכולנו מאחלים לו הצלחה רבה בתפקיד".
ד"ר נעמה ביצע את הסטאז' וההתמחות ברפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר לימודי רפואה בהונגריה ומשנת 2015 כיהן כרופא בכיר במחלקה.
בשנת 2018 יצא להתמחות על בניהול מצבי חירום אקוטיים, טראומה ואולטרסאונד, בבית החולים Royal Melbourne Hospital שבאוסטרליה.
עם חזרתו, מונה ד"ר נעמה למנהל היחידה לרפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם ולאחרונה מונה למנהל המחלקה.
"המחלקה לרפואה דחופה היא מקום מאתגר ומורכב, כאשר כל יום ניראה שונה מקודמו וכל מטופל מגיע עם "סל" צרכים אחר", אומר ד"ר נעמה.
"המטופלים שמגיעים למחלקה הם אנשים שנמצאים ברגעים הכי פחות טובים שלהם וזקוקים לסיוע מיידי. במרבית הפעמים הם כאובים או מרגישים חוסר ודאות בתוך הסיטואציה.
התפקיד שלנו, הצוות הרפואי, הוא לדעת איך לקחת את כל מה שהמטופלים אומרים לנו, להקשיב לכל מילה, גם לדברים שמבחינתם אולי נראים פחות רלוונטיים, להפנות לבדיקות הנכונות, לבנות מכלול ולהציע את הטיפול הנכון והטוב ביותר עבורם".
"תוחלת החיים של האוכלוסייה עלתה בצורה משמעותית ומכך שיש יותר פניות לחדר המיון והחולים שמגיעים סובלים לעיתים מיותר ממחלה אחת", מדגיש ד"ר נעמה, "זהו בהחלט אתגר אבל הצוות הרפואי יודע להתמודד איתו ולעבד יחד עם המטופל את כלל היבטי המצב הרפואי.
המחלקה לרפואה דחופה פועלת כמובן עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע ומטפלת בכל סוג של נפגעים, בהם מלבד חולים אשר מחלתם
החריפה - גם בנפגעי תאונות דרכים, נפגעי אסונות, הרעלות והרשימה עוד ארוכה.
הצלת החיים היא כאן במובן המיידי של הביטוי, גם כאשר מדובר במקרים לא שגרתיים שדורשים מאיתנו לחשוב בצורה אחרת. הצוות תמיד צריך להיות דרוך ולעבוד תוך כדי תנועה".
ד"ר נעמה נשוי לדיאנה, אב לעלי בן שבע ולסופיה בת שנתיים וחצי.
הוא חבר באיגוד האירופאי לרפואה דחופה, חבר בוועדת ההיגוי של הקורס הארצי לרפואה דחופה ומרצה בכיר. ד"ר נעמה זכה באות הוקרה מהאיגוד הישראלי לפיתוח וקידום הרפואה הדחופה בארץ, והיה שותף למחקר פורץ דרך בתחום האלח דם.
מיד עם התפרצות הקורונה, ניהל ד"ר נעמה את המיון הביולוגי לחולי קורונה בבית החולים הדסה עין כרם. "זהו אחד מהחלקים הכי משמעותיים בקריירה שלי", הוא מספר, "כשפתחנו לראשונה בתוך המלר"ד את המיון הביולוגי,
פרופ' קובי אסף, מנהל המלר"ד באותם ימים הפקיד בידי את ניהלו. עוד לא ידענו בדיוק מול מה אנחנו מתמודדים וההתארגנות והלמידה היו היה תוך כדי תנועה, טיפלנו בכל מי שנזקק והרחבנו את הידע כל הזמן. זו הייתה תקופה עמוסה מצד אחד ומלמדת מהצד השני והיא בהחלט חלק מאוד משמעותי ממי שאני היום".
ד"ר נעמה מחליף בתפקידו את פרופ' קובי אסף, אשר מונה למנהל המערך לרפואה דחופה במרכז הרפואי הדסה.
פרופ' קובי אסף: "ד"ר נעמה עבר במחלקתנו את כל מסלול ההכשרה. הוא החל את עבודתו עמנו במסגרת הסטאז'', המשיך התמחות ברפואה דחופה במחלקה, נשלח להשתלמות עמיתים במלבורן אוסטרליה באחד המרכזים הטובים בעולם לרפואה דחופה וחזר לתפקיד רופא בכיר במחלקה, מנהל יחידה ועתה מנהל המחלקה. אחמד הוא רופא מעולה, הן מבחינת הידע הרפואי, הן כמורה והן מבחינת היכולת הביצועית והמיומנות במצבים דחופים ובפרוצדורות שונות. הוא זוכה להערכה רבה בבית החולים, הן מצד המתמחים והן מצד הרופאים הבכירים מהדיסציפלינות השונות.
העבודה במחלקה לרפואה דחופה מתאפיינת בעומס רב ובמצבי לחץ רבים. בתקופת הקורונה טופלו במיון מעל 11,000 חשודים מהם אובחנו וטופלו מעל 3,500 חולי קורונה. המיון היה אז כספינה המיטלטלת בסופת טייפון ואחמד הפליא לנווט אותה בקור רוח וביעילות ואיכות יוצאות דופן. אחרי 37 שנים במחלקה אני מפקיד אותה בידיים איכותיות ונאמנות וישן טוב בלילה."
"היום כמנהל המלר"ד בהדסה עין כרם הדבר הראשון שאני רוצה לשמור עליו הוא המצוינות הקלינית שקיימת במחלקה לצד מצוינות מחקרית והטמעת פיתוחים טכנולוגים שיוכלו לסייע לצוות ולמטופלים" אומר ד"ר נעמה.
"כשהמסע של המטופל בבית החולים מתחיל במחלקה לרפואה דחופה השאיפה שלנו תמיד היא לקצר עד כמה שניתן את השהות שלו בה ואמצעים מתקדמים לאבחון בהחלט יוכלו לסייע לנו בשאיפה זו. המלר"ד היא מחלקה שמאוד מחוברת להתפתחויות בארץ ובעולם. אנחנו פועלים בערנות ובכוננות מתמדת לתרחישים שונים ואפילו כשמבחינים שמשהו מתחיל במדינה אחרת, לדוגמא התפרצות "האבולה" באפריקה, הצוות שלנו כבר מתחיל להתכונן לתרחיש אפשרי במדינת ישראל ולמתן הטיפול המיטבי.
אני נרגש מאוד מהמינוי ושמח לתת את השירות הטוב ביותר לתושבי ירושלים והסביבה. הצוות במלר"ד עין כרם מורכב מאנשים מקצועיים עם לב ענק ותחושת שליחות, זכיתי להוביל צוות נפלא כזה".
 
 
לכל החדשות והאירועים