שיטות מעבדה בהפריה חוץ גופית

שיטות מעבדה בהפריה חוץ גופית

שיטות מעבדה בהפריה חוץ-גופית

הנוזל הזקיקי הנשאב מהשחלות מועבר למעבדה שם מתבצעים מספר תהליכים:

 • איתור הביציות בנוזל הזקיקי והעברתן למצע גידול.
 • השבחת הזרע.
 • תהליך ההזרעה

תהליך ההזרעה:
אינסמינציה הוא המפגש בין תאי הזרע והביציות והוא מתקיים בצלוחית שבתוכה ‎3-4 ביציות ובנוכחות של כ- ‎100-300 אלף תאי זרע לכל צלחת. הצלוחיות נמצאות באינקובטור ב- 37ºC . לכל מטופלת יש תא המיועד לה בלבד וכל הצלוחיות מסומנות עם שמה לזיהוי.

למחרת הדיקור מתבצעת במעבדה בדיקת הפריית הביציות ויתכנו מספר אפשרויות:

 • הפריה תקינה
 • הפריה בלתי תקינה
 • העדר סימני הפריה. במקרים אלה ניתן לעתים לבצע הזרעה חוזרת.

48-72 שעות לאחר הדיקור מתבצעת בדיקת איכות העוברים והחזרתם אל הרחם או לחילופין - הקפאתם. קיים קשר ישיר בין איכות העוברים ובין כושרם להשתרש לכדי הריון תקין. מספר העוברים המוחזרים יקבע ביום ההחזרה תוך התחשבות בגיל המטופלת, ההיסטוריה הרפואית שלה ואיכות העוברים. בתהליך בחירת העוברים המוחזרים יבחרו בדרך כלל העוברים בעלי הדרוג האיכותי הגבוה ביותר. יתרת העוברים יוקפאו לשימוש מאוחר יותר או יגודלו לשלב הבלסטוציסט להחזרה נוספת מאוחרת יותר.

החזרת העוברים מתבצעת כ- ‎48-72 שעות לאחר דיקור הזקיקים והיא מתבצעת בחדר ניתוח ללא הרדמה. תהליך ההחזרה אינו כואב. לאחר ההחזרה המטופלת מקבלת הוראה לתמיכה בפרוגסטרון מדי יום. שבוע ימים לאחר ההחזרה יבדקו רמות ההורמונים אסטראדיול ופרוגסטרון בדם על מנת לאפשר שינוי בטיפול לפי הצורך. בדיקת הריון מבוצעת ביום 14 להחזרה.

הקפאת עוברים:
עוברים עודפים לאחר החזרה ניתנים להקפאה. שיעור ההריונות מעוברים מוקפאים נמוך מזה של עוברים טריים (כ ‎25%-). העוברים מאוחסנים במבחנות מיוחדות המסומנות במספר סימני זיהוי אישיים לכל מטופלת עם רישום של תאריך ההקפאה.

לפני ההקפאה מועברים העוברים למצע גידול מיוחד המכיל חומר מגן קפיאה שמטרתו למנוע את הרס תאי העובר במהלך הורדת הטמפרטורה באופן ממוחשב ואיטי עד -196ºC בחנקן נוזלי. לקראת החזרתם מופשרים העוברים בתהליך איטי עד להחזרתם לטמפרטורה של ‎37ºC. העוברים יופשרו ביום ההחזרה או לפני כן בהתאם ליום הקפאתם. לא כל העוברים שורדים את תהליך ההקפאה וההפשרה. מידע זה מתקבל רק בתום תהליך ההפשרה במלואו (לפני ההחזרה).

מיקרומניפולציה - (ICSI) Intra Cytoplasmic Sperm Injection
לצורך השגת שעורי הפריה טובים בתהליך הפרית המבחנה נדרשים נתוני זרע מינימליים של מעל למיליון תאי זרע בתנועה בנוזל הזרי. עבור מטופלים שלהם נתוני זרע שאינם מספקים פותחה שיטה מיקרוכירורגית להפריית הביציות. בשיטת ה-‎ICSI נשאב תא זרע אחד לתוך פיפטת זכוכית דקה ועדינה והוא מוזרק ישירות לתוך ציטופלסמת הביצית, ניתן אף להזריק תא זרע חי שאינו בתנועה.

אבחון גנטי לפני ההשרשה:
אבחון גנטי לפני ההשרשה הנקרא PGD(Preimplantation Genetic Diagnosis)‎הוא טכניקה המשמשת במהלך טיפולי הפריה חוץ-גופית כדי לבחון את תקינותם הגנטית של העוברים לפני העברתם לרחם. ‎PGD מאפשר לזוגות או ליחידים בעלי הפרעות תורשתיות חמורות לצמצם את הסיכון ללידת ילד חולה.

מדוע מבצעים ‎PGD ?
השיטה מתאימה לזוגות שכבר יש להם ילד אחד הסובל מבעיה גנטית או זוגות עם בעיה תורשתית משפחתית, ונמצאים בסיכון גבוה ללדת ילד הסובל מאותה בעיה. ניתן אף לשקול ביצוע ‎PGD אצל זוגות הסובלים מאבדן הריונות חוזר ונשנה כתוצאה מהפרעות תורשתיות. כיום קיימות יותר מ- ‎300 הפרעות כרומוזומליות ואנזימטיות אותן ניתן למנוע באופן פוטנציאלי באמצעות ‎PGD.

כיצד מבצעים ‎PGD ?
העוברים מושגים באמצעות הפריה חוץ-גופית עם מיקרומניפולציה. מרגע שהעובר שהתפתח מגיע לדרגת התפתחות של כ- ‎8 תאים (ביום השלישי לאחר ההפריה), מסירים תא בודד מכל עובר לאחר פתיחת פתח זעיר במעטפת תחת המיקרוסקופ ועורכים לו אבחון גנטי כדי לגלות את נוכחותן של הפרעות במספר הכרומוזומים או בגנים. האבחנה מתקבלת בדרך כלל ביום הבדיקה ולאחריה מוחזרים העוברים שנבדקו ונמצאו תקינים לרחם.

שיטות טיפול ניתוחיות להשגת תאי זרע בגברים אזוספרמים:
בגברים אזוספרמים על רקע חסימתי:
ניתן ברוב המקרים לשאוב תאי זרע מיותרת האשך (האפידידימיס), מבלי לפגוע ברקמת האשך.

קיימות ‎3 שיטות עיקריות לטיפול זה:

 • Aspiration‎MESA - Microsurgical Epididymal Sperm : חשיפת אבוביות יותרת האשך, חיתוכן ושאיבת תאי זרע מתוכן מתחת למיקרוסקופ.
 • PESA - Percutaneous Sperm Aspiration שאיבת זרע באמצעות דיקור במחט עדינה של יותרת האשך.
 • TESA - Testicular Sperm Aspiration  דיקור במחט עדינה לשאיבת נוזל בין תאי של רקמת האשך במקרים בהם בשאיבת האפידידימיס לא נמצאו זרעונים עקב חסימה או נזק מניתוחים קודמים.

בגברים אזוספרמים על רקע כשל האשך ניתן לבצע חיפוש זרע באשכים בשתי השיטות העיקריות שהן:

 • TESE - Testicular Sperm Extraction חשיפת רקמת האשך ולקיחת מספר חלקי רקמה (ביופסיה).
 • TEFNA - Testicular and Epididymal Fine Needle Aspiration שיטת דיקור במחט עדינה של האשך דרך העור והפקת תאי זרע מן הנוזל שנשאב.

 

לכתבות נוספות באותו נושא שכדאי לקרוא:

קשייים רגשיים בהפריה חוץ גופית

כיצד מתבצע אבחון גנטי טרום השרשה (PGD)?