מילון מושגים בהפריה חוץ גופית

מילון מושגים בהפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית - מילון מושגים


 

אבחון טרום השרשה
(PGD)
Preimplantation Genetic Diagnosis (PGD) היא טכניקה המשמשת בטיפולי הפריה חוץ-גופית כדי לבחון את תקינותם הגנטית של העוברים לפני העברתם לרחם. PGD מאפשר לזוגות או ליחידים בעלי הפרעות תורשתיות חמורות לצמצם את הסיכון ללידת ילד חולה.
אוטרוגסטאן תרופה לשימוש בהחדרה לואגינה, המכילה את הורמון הפרוגסטרון המיוצר באופן סינטטי. ניתנת על מנת לתמוך בשלב הלוטאלי שלאחר שאיבת הביציות והחזרת העוברים לחלל הרחם.
אוביטרל הורמון גונדוטרופין כוריוני (hCG) הזהה בפעילותו לכוריגון או פרגניל, אך מיוצר בשיטות של הנדסה גנטית ומשמש להבשלת הביציות ומגרה את הגופיף הצהוב להפריש פרוגסטרון.
אולטרסאונד שיטת הדמיה, העושה שימוש בגלים על קוליים, ומציגה על מסך את הזקיקים בשחלות ואת רירית הרחם ומאפשרת הערכת התפתחותם.
אורגלוטראן תרופה שהיא תואם GnRH וניתנת על מנת למנוע הופעת ביוץ מוקדם לפני שאיבת הביציות המתוכננת.
אי.כ.סי. ICSI -
Intra Cytoplasmic
Sperm Injection
הזרקת זרעון בודד לתוך הציטופלסמה של הביצית. זוהי אחת משיטות המיקרו מניפולציה, שנועדו לשפר את סיכויי ההפריה עם זרע לקוי.
אנדומטריוזיס נוכחותה של רירית רחם במקומות שהם מחוץ לחלל הרחם כמו חצוצרות, שחלות וחלל הבטן. לעתים קרובות גורמת המחלה לכאבים קשים בזמן הווסת, להידבקויות בחלל הבטן וסביב החצוצרות, ולציסטות בשחלות.
אנדומטרין תרופה לשימוש בהחדרה לואגינה המכילה את הורמון הפרוגסטרון המיוצר באופן סינטטי. ניתנת על מנת לתמוך בשלב הלוטאלי שלאחר שאיבת הביציות והחזרת העוברים לחלל הרחם.
אסטרוגן ההורמון הנשי העיקרי המיוצר על ידי השחלות לפני הביוץ. מבין תוצרי השחלה האסטרוגן החשוב ביותר הוא אסטראדיול (2‎E) שרמתו בדם נמדדת במחזור הטיפול בהפריה חוץ-גופית בשלב גרימת הביוץ.
אסטראדיול ‎(E2) האסטרוגן העיקרי בגיל הפוריות מופרש מתאי גרנולוזה שבתוך הזקיק.
בדיקת זרע בדיקה מיקרוסקופית של דוגמת זרע, הבודקת מספר מדדים עיקריים: כמות הנוזל, ריכוז הזרעונים, תנועתם וצורתם.
ביופסיה של רירית הרחם לקיחת כמות קטנה של רירית הרחם לשם בדיקה מיקרוסקופית או ביוכימית. מטרתה לאבחן את מוכנות הרירית לקליטת הריון במחזור טיפולי.
ביוץ התהליך שבו משתחררת ביצית בשלה מתוך הזקיק.
ביצית תא המין הנקבי, גודלו כעשירית המילימטר והיא נמצאת בתוך הזקיק בשחלה.
ביתא hCG הורמון ההיריון המופרש מהשליה וניתן למדידה בדם.
בלסטוציסט עובר המתפתח לשלב של מעל ‎100 תאים ביום ‎5-7 לאחר ההפריה ובו התמיינות לתאים מהם ייוצר העובר ותאים מהם תיווצר השליה והקרומים.
גונאל -F הורמון המיוצר בתהליך של הנדסה גנטית זהה בהרכבו להורמון ה- ‎FSH הטבעי המופרש בגוף, ותפקידו לגרום להתפתחות זקיקים בשחלות.
גונדוטרופינים הורמונים, המגרים את התפתחותם של זקיקים מרובים בשחלה, ניתנים בהזרקה להכנת השחלות לשאיבת ביציות.
גונדוטרופין כוריוני
(hCG)
(אוביטרל,פרגניל,כוריגון)
ניתן בהזרקה, וגורם להבשלת הביצית ולעליה בייצור פרוגסטרון בשחלות.
גופיף צהוב מתפתח לאחר הביוץ מהזקיק שבשחלה ומייצר את הורמון הפרוגסטרון במחצית השנייה של מחזור טבעי. דרוש להכנת רירית הרחם לקליטת הריון.
גירוי יתר שחלתי מצב הכולל הגדלה של השחלות, בחילות, הקאות, שלשולים, הגדלה של היקף הבטן ועליה במשקל. במצבים קשים קיימת הצטברות נוזלים בחלל הבטן ובקרום הריאה. מצב זה מצריך אשפוז. במקרים קיצוניים תגרם הפרעה המתבטאת בקרישיות יתר של הדם.
הפריה חוץ גופית
In Vitro Fertilization
תהליך הכולל הוצאות ביצית מהשחלה, הוספת זרעונים והפריית הביצית בתנאי מעבדה ולאחר מכן החזרת הביציות המופרות (עוברים) לרחם.
כוריגון
Human Chorionic Gonadotropin (hCG)
הורמון דמוי ‎LH המופק משתן נשים הרות הגורם להבשלת הביציות ומגרה את הגופיף הצהוב להפריש פרוגסטרון.
מטרודין תכשיר מסחרי המכיל בעיקר FSH ופחות LH ומשמש לגירוי התפתחות זקיקים בשחלה. מופק משתן נשים בגיל הבלות.
מנוגון תכשיר מסחרי המכיל ‎LH 75 IU ו- ‎FSH 75 IU ומשמש לגירוי התפתחות זקיקים בשחלות. מופק משתן של נשים בגיל הבלות.
מנופור תכשיר מסחרי המכיל ‎LH 75 IU ו- ‎FSH 75 IU ומשמש לגירוי התפתחות זקיקים בשחלות. מופק משתן של נשים בגיל הבלות אך בעל דרגת ניקיון גבוה ביותר ממנוגון.
פיורגון הורמון המיוצר בתהליך של הנדסה גנטית וזהה להורמון FSH הטבעי המופרש מהגוף ומטרתו לגרות את התפתחותם של זקיקים בשחלה.
פרוגסטרון אחד מהורמוני המין הנקביים. מופרש בעיקר על ידי הגופיף הצהוב במחצית השניה של המחזור, לאחר הביוץ ומכין את הרחם לקליטת ההריון
פרולקטין הורמון המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח. הפרשת יתר של פרולקטין (היפרפרולקטינמיה) עלול לגרום לבעיות בפוריות אצל האישה. כמו הפרעות בביוץ, כשלון להרות והפלות חוזרות. ניתן לטפל בתרופות לאיזון רמת הפרולקטין.
צטרוטייד תרופה שהיא תואם GnRH וניתנת על מנת למנוע הופעת ביוץ מוקדם לפני שאיבת הביציות המתוכננת.
קרינון תרופה לשימוש בהחדרה לואגינה, המכילה את הורמון הפרוגסטרון המיוצר באופן סינטטי. ניתנת על מנת לתמוך בשלב הלוטאלי שלאחר שאיבת הביציות והחזרת העוברים לחלל הרחם.
תואמי GnRH
(Gonadotropin ‎Releasing ‎Hormone)
GnRH הוא הורמון המופרש מהמוח ותפקידו לגרות הפרשת הגונדוטרופינים FSH ו- LH מבלוטת יותרת המוח.
תואמי GnRH כמו סינארל, דקפפטיל, צטרוטייד ואורגלוטראן הם תרופות הדומות במבנה שלהן ל- GnRH אולם השינוי שהוכנס בהרכב שלהן מונע את הפרשת הגונאדוטרופינים. פעולתם מונעת התפתחות ביוץ מוקדם.

 

לכתבות נוספות באותו נושא שכדאי לקרוא:

מערכת הרביה של האישה

מערכת הרביה של הגבר