תנוחות לידה

תנוחות לידה

תנוחות לידה

ניידות ותנועתיות של האם במהלך לידה הינה אחת השיטות היעילות להתמודדות עם צירי הלידה. הוכח במחקרים, כי יולדת הנמצאת בתנוחות ניצבות (ישיבה, עמידה, הליכה) חווה צירים פחות כואבים.

רוב היולדות מתחילות את הלידה בבית. באופן טבעי, היולדות מחפשות מזור לכאביהם בשינויי תנוחה. בדרך כלל נדנוד האגן, כפיפה קדימה תוך הישענות על קיר או משענת גבוהה. אין תנוחה אחת שהיא אידיאלית לכל היולדות, ולכל תנוחה יתרונות משלה. התינוק, שנמצא באגן מתקדם לקראת תעלת הלידה ומשם לאוויר העולם, זקוק לעזרת כוח הכבידה בדרכו החוצה ולתנועות גופה של אמו כדי להיכנס לתעלת הלידה בתנוחה מיטבית .

בחדר לידה ניתן ליישם את רוב התנוחות תוך שימוש בעזרים, הנמצאים בחדר הלידה כדוגמת כדור פיזיו, כריות הנקה לתמיכה וכן במיטת הלידה, אותה ניתן להתאים לתנוחה המבוקשת. תנוחות רבות ניתנות ליישום גם עם אילחוש אפידוראלי בהדרכה נכונה, וכך ליהנות מ"שני העולמות".

תנוחות לידה נכונות:

כריעה
תנוחה מצוינת למי שהינה גמישה במפרקי הירכיים. הכריעה מאפשרת שמירה על גב ישר ומונעת לחץ על הבטן ורצפת האגן. את אותה השפעה ניתן להשיג על ידי ישיבה על שרפרף נמוך או על כיסא לידה דמוי אסלה. אלו מחקים תנוחה זו, אשר להיפתח תורמת לפתיחת האגן, משאירה את האישה בכיוון אנכי ובכך עוזרת לתינוק לרדת במהלך הציר.

תנוחת כריעה

עמידה על שש:
מספקת מרחב תנועה גדול יחסית, מאפשרת טלטול הגוף והאגן לכל הכיוונים, מרחיקה את הרחם מגב היולדת ובכך מסייעת להקלה בכאב ולהתקדמות התינוק. בבית ניתן לבצעה על שטיח, לרפד משענת לראש בכריות ולהישען עליהן קדימה. בחדר לידה התנוחה מיושמת על מיטת הלידה.

תנוחת עמידה על שש

כדור פיזיו (physioball):
ישיבה על המשטח הרך של כדור נוחה במיוחד בזמן צירים. הכדור רך וגמיש מהכיסא, ומעניק חופש תנועה בשילוב עם תמיכה נוחה לפלג הגוף העליון, האגן והרגליים. הישיבה על כדור מאפשרת ערסול עדין של האגן בזמן ציר, קדימה ואחורה ומצד לצד. פעולות אלו יקלו על הצירים מחד ויאפשרו תנועתיות של העובר בתוך תעלת הלידה. ישיבה על הכדור מאפשרת גם קרבה של היולדת לבן זוגה שיכול לעטוף אותה מאחור, לעסות את איזור הגב התחתון או כל עיסוי מרגיע או מרפה שהיולדת רוצה בו.

ישיבה על כדור פיזיו (physioball)

שכיבה צידית:
מומלצת למנוחה בזמן הצירים וביניהם, בוודאי ליולדת עם אילחוש אפידוראלי. תנוחה זו מקלה על כאבי גב, הנובעים בין היתר משכיבה ממושכת. בתנוחה זו ניתן גם ללדת תוך הרמה של הרגל העליונה.

תנוחת שכיבה צידית
הצעד הראשון בייעול תהליך הלידה הינו תנועתיות. לכן, כאשר את מדמיינת את תהליך הלידה, מומלץ לדמיין אותו בתנועה. בנוסף, מומלץ להתחיל לתרגל את התנוחות השונות עוד לפני תחילת הצירים.

תרגול תנוחות

 

 

לכתבות נוספות באותו נושא שכדאי לקרוא:

הטיפול העצמי ביולדת

התאוששות לאחר לידה קיסרית

ניתוח קיסרי

שיכוך כאב לאחר ניתוח קיסרי

אפידורל

איך תזרזי לידה באופן טבעי?

זירוז לידה

ירדו לי המים !?

ירידת מים מוקדמת

מתי להגיע לחדר לידה?

לידה מוקדמת

חיזוק שרירי רצפת האגן לאחר לידה

ביות מלא או גמיש

מהלך לידה וסוגי לידה

איך להימנע מקרעים בלידה?

ניטור עוברי

לידה טבעית - המרתון של החיים