סרטן הערמונית

מהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בגברים בני 50 שנה ויותר. האבחנה של סרטן הערמונית נעשית בכ-10% מהגברים, בגיל המבוגר. ברוב המקרים הסיבה להתפתחות סרטן הערמונית לא ברורה. לחלק קטן מהחולים יש קרובי משפחה כמו אחים או אב שסבלו מסרטן הערמונית ולהם נטייה תורשתית להתפתחות גידול זה. ניתן לנסות למנוע התפתחות סרטן הערמונית על ידי הקפדה על דיאטה דלה בשומן מן החי.

עד לפני כ-20 שנים האבחנה של סרטן הערמונית נעשתה רק לאחר הופעת סימנים כמו הפרעה מתגברת בהטלת השתן, הופעת שתן דמי או דם בזרע ואף כאבים על רקע גרורות בעצמות. בשלב זה ברוב המקרים המחלה הייתה כבר בשלב מתקדם. לפני כ-20 שנים בודדו חוקרים חומר המופרש רק על ידי בלוטת הערמונית או תאי סרטן הערמונית : PSA. ניתן למדוד את ריכוז החומר בדם ועליה משמעותית ברמת ה- PSA מחשידה להתפתחות סרטן הערמונית. השימוש במדידת ריכוז PSA בבדיקת דם מאפשרת היום אבחון מוקדם של רוב הגברים עם סרטן הערמונית כאשר הגידול נמצא עדיין בתוך בלוטת הערמונית בנפח מינימלי. בשלב כזה ניתן לרפא את המחלה על ידי ניתוח לכריתת הערמונית או על ידי טיפול קרינתי. אם היתה התפשטות של סרטן הערמונית מחוץ לבלוטת הערמונית, לקשריות לימפה או לעצמות ניתן לטפל בה באמצעים שונים אך לרוב ריפוי המחלה אינו אפשרי עוד.

מומלץ לכן לגברים בני 50-70 שנים לעבור בדיקה שגרתית אחת לשנה הכוללת מישוש הערמונית דרך החלחולת על ידי רופא מנוסה + בדיקת דם ל- PSA. אם אחת הבדיקות אינה תקינה ימליץ הרופא על בדיקת אולטרה סאונד של הערמונית וביצוע ביופסיה של הערמונית. אם לאחד או יותר מקרובי משפחה, כמו אח או אב, היה סרטן הערמונית, מומלץ לפנות לבדיקות לשם גילוי מוקדם של סרטן הערמונית החל מגיל 40. המחלקה לאורולוגיה בהדסה מציעה היום בדיקה מתקדמת ופחות פולשנית בשם 3PCA, המתבצעת רק בהדסה. המחלקה לאורולוגיה מציעה את הטיפולים החדשניים ביותר בשלב המוקדם של סרטן הערמונית כמו כריתת הערמונית באמצעות ניתוח לפרוסקופי, וכן הקפאה של הערמונית.

המחלקה לאורולוגיה מציעה בדיקות שגרה לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית לגברים בני 50 שנה ויותר תמורת תשלום מינימלי, במסגרת המרפאה לגילוי מוקדם של גידולים.

לקריאה נוספת על סרטן המעי הגס