גילוי מוקדם של סרטן הריאה הדסה עין כרם

לאור שכיחותו הגבוהה של סרטן הריאה, ולאור החשיבות העליונה בגילויו המוקדם, מקובל ומומלץ כיום על ביצוע בדיקות סקר שנתיות לגילויו. במספר עבודות גדולות מהעולם, ביצוע סקר שכזה מוריד באחוזים רבים את התמותה מסרטן (עד 30% ירידה בתמותה).

לצורך כך, מפעיל המרכז הרפואי "הדסה" מערך של בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן ריאה.

בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן ריאה היא למעשה בדיקת סיטי בעוצמה נמוכה, בדומה לממוגרפיה במקרה של סרטן השד. הבדיקה לא מצריכה הכנה מיוחדת מצד המטופל או השגחה לאחר מכן. לאחר ביצוע צילום ההדמיה בחזה, עוברת הבדיקה לפיענוח של רופא רדיולוג.

בתהליך פיענוח צילום הסיטי, הרופא מחפש ממצא המכונה קשרית, שאותו מזהים ככתם לבן ברקמת הריאה. מרבית האזורים ברקמת הריאות נראים על גבי צילום ההדמיה כרקע שחור, שהוא למעשה האזורים בחזה שבהם יש אוויר. בנוסף, על גבי הריאות ניתן לראות חצייה של פסים לבן דקים שהם כלי הדם אשר מגיעים משער הריאה להיקף האיבר.

ב-1-1.5% מהמקרים בלבד הקשרית מאובחנת כתאי סרטן ממאיר. אותו כתם לבן שהרדיולוג מחפש, הקשרית, לרוב יאובחן כתאי סרטן שפירים, צבר של כדוריות לבנות בעקבות זיהום ישן או תגובה של הגוף לחומרים שנשאפו. ככל שהגידול הסרטני יאובחן בשלב מוקדם יותר, כך הסיכוי שלנו לרפא את הגידול המאובחן יגדל.

מומלץ לבצע בדיקה זו אחת לשנה, באוכלוסיות הנמצאות בסיכון מוגבר לסרטן הריאה:

  • גברים ונשים, בגילאים 50-78
  • עישון פעיל של 20 שנות קופסא ומעלה (שנות קופסא = מס' חפיסות סיגריה ביום X מס' שנות העישון)
  • במעשנים לשעבר, עד 15 שנים מהפסקת העישון

בדיקת הסיטי מתבצעת במכון הרנטגן של הדסה (קומה 2, בבניין הישן).
במסגרת הליך הסקר, ובאותו בוקר, מתבצעות בדיקת הסיטי עצמה, פענוח הבדיקה על ידי רדיולוג חזה, ובדיקה על ידי רופא ריאות לצורך דיון בממצאי הבדיקה ומתן הנחיות להמשך.

במידת הצורך יופנו המטופלים לבדיקות המשך כגון ברונכוסקופיה, PET-CT, בדיקת כירורג וכו'.

עלות הליך הסקר - 200 ₪.

ליצירת קשר לצורך תיאום מועד לבדיקת סקר ניתן לפנות למוקד זימון התורים של הדסה.