הרדמה מקומית

הרדמה מקומית

הרדמה היא הליך שנועד להפסיק את תחושת הכאב ותחושות אחרות באמצעות תרופות. תרופות ההרדמה עובדות על ידי חסימת האותות המועברים מקצות העצבים באיברי הגוף למוח. ישנם מספר סוגים של הרדמה.

מהי הרדמה מקומית?
הרדמה מקומית נעשית במטרה למנוע כאבים במהלך פרוצדורה רפואית – לרוב ניתוח. ההרדמה המקומית, כשמה כן היא, היא הרדמה אשר במסגרתה 'מורדם' אזור ספציפי בגוף, לצורך הליך נקודתי. כשאתם תחת הרדמה מקומית אתם ערים לחלוטין, ורק אזור מסוים מאוד בגוף נותר חסר תחושה כדי לאפשר את ההליך הרפואי ללא שום כאבים.
חומר ההרדמה פועל באופן כמעט מידי וגורם לכך שהמטופל לא יחוש כאב או אי נוחות - אלא תחושות עמומות בלבד. כעבור כשעה עד שעתיים פגה השפעתו של החומר.
במהלך הרדמה מקומית נותר המטופל בהכרה והוא מודע למתרחש סביבו. בדרך כלל לא נדרשת נוכחות של רופא מרדים בהרדמה מקומית.
לעיתים, על פי רצון המנותח או על פי החלטת הרופא, ניתן להוסיף להרדמה המקומית גם חומר טשטוש, שיקל על המנותח עוד יותר לעבור את הפרוצדורה.

מתי משתמשים בהרדמה מקומית:
ההרדמה המקומית יכולה לשמש לשלל הליכים רפואיים. היא נפוצה מאוד בטיפולי שיניים, אך נעשית גם במהלך ניתוחים לכריתת שומות ונקודות חן, בניתוחים בגפיים (לדוגמה: ניתוח בכף היד), בניתוחים פלסטיים ועוד. כיום אף נעשים לעיתים ניתוחי מוח בהרדמה מקומית, במקרים בהם יש משמעות לכך שהמטופל יישאר ערני כדי לוודא שלא נגרם לו נזק מוחי לאורך הטיפול. הרדמה מקומית משמשת לא רק בניתוחים, אלא גם בביופסיות, פרוצדורה בה נוטלים דגימת רקמה מזערית מאזור ספציפי בגוף.

האם נדרשת הכנה להרדמה מקומית?
בהרדמה מקומית לא נדרשת הכנה מיוחדת. ישנם הליכים אשר נעשים תחת הרדמה מקומית ודורשים מעורבות של רופא מרדים. במצב כזה, ייתכן שתיפגשו עם הרופא המרדים עוד לפני הניתוח, אך בדרך כלל מדובר בהרדמה שאותה יכול לבצע הרופא המטפל בעצמו, ללא השגחת מרדים.