בבית החולים הדסה הר הצופים נפתחה מרפאה חדשה תחת השם המחייב "לידה מתקנת"

"לידה מתקנת. זו בפירוש הייתה עבורי לידה כזו"

בבית החולים הדסה הר הצופים נפתחה מרפאה חדשה תחת השם המחייב "לידה מתקנת". מטרת המרפאה היא לאפשר לנשים שעברו בעבר חוויה טראומתית על רקע פיזי או נפשי, להגיע ללידה הקרבה ובאה עם תוכנית לידה מפורטת המותאמת אישית לכל אחת.

"משקעים מן העבר יכולים לגרום לחוות את הלידה כטראומה, אנחנו כאן בהר הצופים כדי לתקן זאת", אומרת מנהלת בית החולים.

עבור רוב היולדות, לידה היא מאורע חיובי ומשמח כשהתהליך עצמו, גם אם מורכב ומאתגר או כאוב, נצרב בזיכרון לשנים רבות ובדרך כלל כחיובי ומשמח. עם זאת, ישנן נשים החוששות מהלידה העתידה לבוא. לא תמיד תזהו אותן ביניכם ולא תמיד תשמעו מהן על כך, אך ההתמודדות לקראת יום הלידה עוברת עליהן בקושי רב . לעיתים החשש נובע מחוויית עבר הקשורה בלידה טראומטית ולעיתים על רקע של פגיעה מינית, פגיעה נפשית או זיכרון רע מטיפול רפואי. עבור הנשים הללו, הכניסה לחדר הלידה והעובדה כי אנשי הצוות רק יתקרבו או יגעו בהן יכולה להצית את הטראומה מחדש, להציף זיכרונות כאובים ואפילו – במקרים קשים, להחיות את הטראומה כולה כאילו היא מתרחשת כאן ועכשיו.

בהדסה הר הצופים, הוחלט להקדיש את תשומת הלב המלאה לנשים הללו ולפני מספר חודשים החלה לפעול בבית החולים מרפאה חדשה וייחודית – ככל הנראה הראשונה בארץ. "לידה מתקנת", זהו שמה של המרפאה ומטרתה היא להתאים לכל יולדת את תוכנית הלידה שלה בהתאם למגבלה הנפשית או הפיזית בגינה היא חוששת מהלידה.

היוזמה להקמת המרפאה הגיעה מכיוונה של ד"ר תמר אלרם, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים ורופאת נשים בעצמה, מתוך זיהוי הצורך אליו נחשפה במשך שנים רבות בהן טיפלה בנשים הרות במרפאתה ונחשפה לפחדים.

"יש לי כמה כובעים בחיים, אני לא רק מנהלת בית חולים אני לפני הכל רופאת נשים", אומרת ד"ר אלרם. "כרופאת נשים שמעתי הרבה נשים שמתארות את חווית הלידה שלהן כטראומה.זה חלילה לא בשל התנהגות לא נכונה של איש צוות, או רצון לפגוע ולא בשל חוסר תשומת לב וחוסר רגישות. צריך להבין שחווית לידה היא מאוד סובייקטיבית וכל יולדת יכולה לפרש בצורה שונה את הלידה, בעיקר מי שעברה בחייה למשל פגיעה מינית קשה או התעללות פיזית. פגשתי נשים שחוו את הלידה כטראומה או שהביאו איתן משקעים מהעבר שגרמו להן לחוות כך את הלידה, ומצאתי את עצמי מאחלת להן "אני מקווה שבפעם הבאה תהיה לך חווית לידה מתקנת".

כשמוניתי למנהלת בית החולים הבנתי שיש לי את הכלים לעשות את התיקון לנשים הללו. פניתי לפרופ' אסנת וולפיש - מנהלת מחלקת נשים ויולדת אצלנו, ויחד הפכנו את החלום למציאות. חשבנו איך אנחנו יכולות לעזור לנשים הללו, שעברו כבר מספיק בחיים – כדי שכשהן מגיעות ללידה זה יהיה מקום טוב, חיובי ומשמח ופרופ' וולפיש לקחה את זה בשתי ידיים והמרפאה אט אט קרמה עור וגידים. הרגעים האלה שאני מקבלת מכתבי תודה מנשים שעברו את התהליך, שזכו ללידה שונה מזו שעברו קודם לכן, במעורבות הפחדים עקב חוויות קשות שעברו בחיים - אלו הרגעים בחיים שאני מרגישה שאני באמת משנה עולמות ומשנה לאנשים את החיים ואין דבר יותר מספק מזה".

צוות מרפאת לידה מתקנת
את המרכז שפועל כיום מפעילות רופאות הנשים ד"ר לורין לויט וד"ר הדס אלוש-קם והמיילדות אינה בלומין, אסתר רוגוב, אביה יגל, תהילה קרן ותמימה כהן.

ד"ר הדס אלוש קם מספרת: "תקופת ההיריון והלידה בפרט, נתפשת בעיני נשים רבות כאובדן שליטה על גופן. השינויים הפיזיולוגיים, החשיפה הפיזית, הבדיקות הנרתיקיות החוזרות, חוסר הידע ואיתו חוסר האונים, הכאב והרצון לדאוג ולשמור על בריאות התינוק, כל אלה פוגעים לעיתים בתחושת השליטה של היולדת. בנפגעות תקיפה מינית, הדבר יכול להוות טריגר משמעותי, עם השלכות אמיתיות על הבריאות הפיזית והנפשית של האם ועל הקשר שלה עם תינוקה.

מתוך הבנה כי ידע הוא כוח ותחושת השליטה שחשה היולדת היא מרכיב קריטי לחווית לידה טובה ולבריאות האם והתינוק, הקמנו אצלנו בהדסה הר הצופים את המרפאה.

בעקרון, המרפאה מיועדת לנשים עם חוויה טראומטית בעברן - בין אם על רקע מיני ובין אם לא, הנמצאות בשלבי הריון מתקדמים ומעוניינות להיערך ולהתכונן ללידה הקרבה. במרפאת ׳לידה מתקנת׳ נפגשות הנשים עם רופאת נשים ומיילדת ובפגישה אנו משוחחות באופן חופשי ופתוח על הקשיים הצפויים ועל החששות לקראת הלידה.

יחד, אנחנו מרכיבות תוכנית לידה אישית, תוך שילוב רצון היולדת ובטיחות האם והעובר. התוכנית מוזנת במלואה למחשב, וכך, כאשר אותן נשים מגיעות לחדר לידה הצוות קורא את תוכנית הלידה ופועל על פיה.

יולדות שהגיעו למרפאה טרום הלידה מספרות על חוויה יוצאת דופן שבזכותה הצליחו לעבור את הלידה בהצלחה:

ליאת, עמליה ויהודית (שמות בדויים) הן שלוש נשים שזכו ללדת בליווי והכנה של צוות המרפאה החדשה והן מתארות בהחלט צוות בעל ראייה אחרת, שמבין שהוא מתמודד עם מצבור של רגשות ושל טראומות העבר. שם, הרגישו היולדות כי יש מי שמקשיב ויש מי שמבין ללבן ולתחושות הפיזיות והרגשיות. במרפאה התקרבו אליהן עקב בצד אגודל וללא כל נהלים מחייבים, נתנו להן להפתח ולהרגיש בטוחות וליוו את התהליך כולו עד ללידה.

"לפני כעשר שנים עברתי משבר נפשי ופיזי שכלל ניסיון אובדני, בעקבותיו הייתי מאושפזת תקופה ארוכה, ועברתי טיפולי שיקום שונים" מספרת ליאת. "לפני שנה התחלתי טיפול מיוחד בשם DBT המיועד לסובלים מקשיים בוויסות רגשי, במהלכו נכנסתי להריון. יחד עם המטפלת המלווה ניסינו להתכונן ללידה על מנת שאצליח להתמודד עם קשיים שעלולים לצוף בה. יש לי נטייה להיכנס לחרדה ודיכאון והכנה מוקדמת הייתה הניסיון שלנו להתמודד עם זה ועם טראומות העבר שעלולות לעלות.


המטפלת הציעה לדבר עם עובדת סוציאלית מטעם בית החולים וכך שמענו לראשונה על המרכז. עוד באותו השבוע נקבעה לי פגישה עם ד"ר הדס אלוש-קם, המיילדת תהילה קרן וגם תמר אטיאס העובדת הסוציאלית. קיימנו שיחה עמוקה שזכיתי במהלכה להמון אמפתיה, עדינות ויסודיות מצידן. העליתי בפניהן את הקשיים שלי והן גיבשו איתי יחד מענה. חשבנו על תרחישים שונים שעלולים לקרות בלידה וניסינו ליצור עבורי את הסביבה המיטיבה בכל אחד מהם. כשהגעתי ללידה הצוות קרא את סיכום הפגישה ופעל בהתאם לדברים שסיכמנו.

היה לי צוות מאוד מצומצם בלידה בדיוק כמו שביקשתי, ולמעט רופא אחד, כל הצוות היה מורכב מנשים - שוב, כי זה מה שהייתי זקוקה לו. בקבלת האפידורל הגיעה מרדימה שידעה כבר שיש לי פלטינות בגב, היא הייתה מדהימה. הכל לווה בהסבר מפורט, ובעדינות רבה.

הלידה נמשכה כמעט 24 שעות והסתיימה בוואקום. בזכות הצוות של המרכז וההכנה לתרחישים הללו, והצוות בחדר הלידה שהכיר אותי מבלי שאצטרך לספר מי אני ומה עברתי, בתוך הלחץ של הלידה הרגשתי שאני לא לבד, שמדברים איתי, עוטפים אותי ושאני בידיים בטוחות. למרות הקשיים, זאת הייתה חוויה עוצמתית מאוד במובן החיובי, וכל הצוות שהיה מעורב בה תרם לכך".

עמליה, מספרת את הסיפור שלה: "הלידה שלי בהדסה הר הצופים הייתה הלידה השביעית במספר. לאורך כל ההיריון שלי חששתי מהלידה, אפילו לראות שלט של "חדר לידה" עשה לי צמרמורות בכל הגוף. היו לי לידות שונות לאורך השנים ולכל אחת הסיפור שלה, אחת מהלידות שלי הייתה לידה שקטה וזו טראומה בפני עצמה.

כל המחשבה שלי על תהליך של לידה נהיה מאוד קשה מורכב עבורי, ואז נתקלתי בצוות בהר הצופים - והכל השתנה. בשיחה שביצעתי עם צוות המרפאה הם חיזקו אותי ובאמת מילאו אותי בתחושה שכלום לא יסתבך כי הם ילוו ויסבירו על התהליך, הם נתנו מענה לחששות שלי בצורה הכי מדויקת, ומול כל קושי או מחשבה שהעליתי אמרו לי איך אפשר אחרת. קיבלתי תחושה מאוד אישית ומאוד מקצועית, לא דיברו עליי - דיברו קודם כל איתי.

כשהגיע רגע הלידה הייתי מעורבת בכל התהליך בכל שלב, הדיבור היה ממש בגובה העיניים. הייתה המון גמישות לפי הצרכים שלי, לא הכתיבו לי כלום, חשבו עליי, היולדת, הייתי במרכז ההתייחסות ושקלו כל בקשה שלי בכובד ראש כי הבטיחות שלי ושל התינוק שלי היא מעל הכל. כל הזמן הרגיש שהצוות עבר הכשרה פסיכולוגית להתמודד עם נשים שקשה להן יותר מלנשים רגילות שמגיעות ללדת, ובעצם לאורך כל הלידה נתנו מקום גם להתמודדות הנפשית שלי ולא רק להתמודדות הפיזית.

האווירה הזו גורמת להפחתת חרדה אצל היולדת, ואני שומעת את זה מנשים נוספות שהיו בחרדה עצומה לפני הלידה, ששלחתי לשם, שחוו אוירה יותר רגועה ופחות חרדה. מי שהיו שם בעקבות ההמלצה שלי, סיפרו שיש שם משהו אחר – מאוד מודע לקשיים, צוות חדר הלידה מדהים וזה מאוד מיוחד.

הביקור של הרופאה שטיפלה בי בחדר הלידה ושל המיילדת – אחר כך, במחלקה, גורם לך להרגיש שאת לא עוד מספר ועוד יולדת, וזה חווית לידה מאוד מאוד טובה שאני מאחלת לכולן. "לידה מתקנת. זו בפירוש הייתה עבורי לידה כזו".

מרים, (שם בדוי) עברה לידה שקטה בעקבותיה היא סובלת מפוסט טראומה משמעותית. גם היא הגיעה למרפאת "לידה מתקנת" בעקבות הקושי. "עברתי לידה שקטה בהריון הראשון. מלבד החוויה הנפשית הקשה שעברתי, הטראומה הפיזית יכלה להיחסך ממני ולצערי הצוות שטיפל בי בבית חולים במרכז הארץ לא עשה דבר כדי לאפשר זאת. איבדתי אמון בסיסי באנשי רפואה, וזה השפיע עלי ועל בעלי בצורה מאוד קשה.

בהריון השני סבלתי מחרדות לכל אורך ההיריון - פחדים על ההיריון עצמו שיעבור תקין וחרדות עצומות מהלידה המתקרבת. התחלתי בטיפולים אצל פסיכולוגית ופסיכיאטרית ונזקקתי לסיוע תרופתי. ידעתי שאני חייבת עזרה. ידעתי שאם אגיע לחדר לידה לא אצליח להתמודד עם זה ופחדתי מההשלכות.

בבירור שערכתי שמעתי על המרפאה "לידה מתקנת בהדסה הר הצופים" שם פגשתי לראשונה את ד"ר הדס אלוש קם, כמו מלאך שהגיע לפזר לי את החושך ששררתי בתוכו. בשיחה הראשונה סיפרתי את הסיפור שלי ויחד דיברנו על קשיים שיכולים להגיע במהלך הלידה, והבנו שאחד הקשיים המהותיים בשבילי הוא להיכנס פיזית לתוך חדר לידה.

הדס עירבה עוד גורמי מקצוע שעטפו אותי יחד והתחלתי איתן תהליך יד ביד. בין היתר עברתי תהליך שנקרא חשיפה – הגעתי לחדר הלידה ארבע פעמים מלווה באנשי צוות, עד שהצלחתי באופן מלא להיכנס לחדר הלידה.
בעקבות הקשיים שעלו פגשתי את מנהלת מחלקת נשים ויולדות פרופ' אסנת וולפיש, שישבה איתי לשיחה מעמיקה ואף את מנהלת הפגייה פרופ' זיוונית ארגז על מנת שתוכל להסביר לי בצורה המקצועית ביותר סוגיות לגביהן היה לי חשש - הסבירו לי למשל שבעקבות הטיפול התרופתי שאני מקבלת התינוק יכול להיוולד ולא לבכות. הרגשתי שהשמיים נפלו עלי, זה הדבר ממנו אני הכי חוששת בעקבות הטראומה שעברתי. בשיחה עם מנהלת הפגייה היא הסבירה לי על הבעיה הזו ואיך אני אוכל לדעת שהתינוק חי ונושם גם אם הוא לא בוכה. בהכנה ללידה עברנו על סיטואציות שיכולות להתרחש בלידה ואיך מתמודדים איתן.

הצוותים ליוו אותי כל הזמן, בכל שעה, וכשהגעתי לחדר הלידה הצוותים בתורנות היו מודעים למצב ומוכנים לקראתי לגמרי. היו לי רגעים קשים בלידה אבל הצוות ידע על הקשיים והתאים את עצמו אלי. השאירו לי מוניטור דלוק על ווליום גבוה שהיה ניצב ממש מולי ולא לצידי כמקובל בדרך כלל, כדי שאוכל לראות את הדופק של העובר בכל שלב, הסבירו לי מה אני רואה ומה אני שומעת כדי להפיג את החשש כמה שיותר.

אחרי הלידה שהייתה כמו נס אמרו לי "יש לך כוחות וזה בזכותך", אבל זה לגמרי בזכותן, בזכות הצוות המדהים שעטף אותי מהרגע הראשון שראה אותי. הוא הציל אותי! נלחמתי כדי שאוכל ללדת ולעבור את זה בשלום, המחשבה הפכה למציאות,

הביטחון חזר לי בתהליך שעברתי איתן, הבנתי שאני יכולה להתמסר אליהן כי אלו דמויות שאכפת להן ממני. אין לי מילים להודות ולהגיד כמה התהליך הזה היה משמעותי עבורי ועבור המשפחה שלי, ואין בפי מספיק תודות כדי לומר להן".

ד"ר לורין לויט, רופאת נשים ויולדות וממפעילות המרפאה מסכמת: "הקמנו את המרכז על מנת לתת מענה מקצועי מרופאות ומיילדות לסוגיות שנשים מביאות איתן, וזה בהחלט יכול להיות כתוצאה מלידה טראומתית שהייתה בעבר וזה יכול להיות לנשים שמביאות איתן קושי מחוויות חיים שעברו. לידה עבור הנשים האלו היא לפעמים טראומטית עוד לפני שהגיעו לחדר לידה. רק מהמחשבה על כך. אנחנו לא מתיימרים להיות צוות טיפולי, ונחשפים רק למה שהיולדת בחרה לחשוף אותנו ולשתף. התוכנית עבור כל אחת מסוכמת לקראת הלידה עבור אנשי הצוות בחדר הלידה - בצורה שהאישה הסכימה ובה נכתב מהלך הלידה המותאם במיוחד בשבילה, כך שכל הצוות הסובב יודע ממה יש להימנע ובשום אופן לא להגיד או לעשות, ומה כן כדאי לעשות.

הצוות קורא ונצמד לתוכנית ממש כמו בהפניה רפואית. המטרה שלנו במרכז הוא לעשות תאום ציפיות יחד. לעשות סיור בחדר לידה ולראות מכשירים ולדמיין סיטואציות, לאט לאט. המרכז משותף לרופאות ומיילדות מאחר וחשוב לנו שהנשים ישמעו גם פן רפואי לתהליך הלידה ולא רק מיילדותי מאחר וכך אנחנו יכולים לתת מענה לצרכים רפואיים שעולים, כמו פגיעות פיזיות שדורשות טיפול טרום לידה, או פגיעות פיזיות שיש להתייחס אליהן בלידה ולחסוך מהאישה את הלחץ בסיפור חייה במעמד הלידה ובנוסף כדי לאפשר לרופאים להסביר את הפן שלהם בלידה כמו לידת ואקום או לידה המצריכה כל מיני התערבויות רפואיות אחרות".


"המרכז מחזיר לנשים אמון במערכת ואמון בבני אנוש", מציינת ד"ר לויט, "ואנחנו מקבלות פידבקים נהדרים מהנשים, שנותנים לנו רצון רק להגדיל את המרפאה ולהגיע לכמה שיותר נשים הזקוקות לעזרה. כל זאת בזכות ההתגייסות שיש מכל צוות חדר הלידה - כשכולם רואים בהנחיות ממש קודש. בלי שיתוף פעולה והתגייסות של כולם בחדר הלידה זה לא היה יכול לקרות, ולשמחתי יש בהדסה הר הצופים צוותים מקצועיים, אנושיים ומגויסים למטרה אחת וזה לאפשר ליולדת חוויה טובה ככל האפשר. זה קורה כאן יום יום".