איך נדע שהתינוק יונק מספיק?

איך נדע שהתינוק יונק מספיק?

אמהות רבות, בעיקר בתחילת ההנקה, חוששות שתינוקם לא אוכל מספיק ומודאגות מחוסר יכולתן לעקוב אחר הכמויות המדויקות.
אז נכון, אמנם אין אפשרות לדעת כמה CC ינק תינוקך אבל ישנם מספר מדדים שיעזרו לך לוודא שהתינוק מקבל מספיק חלב.

סימנים שהתינוק מקבל מספיק חלב:

יציאות
ביום הראשון צבע היציאה הוא שחור (מקוניום), בהמשך הצבע משתנה לחום ירקרק עד שהופך לצהוב לאחר הלידה מצופה חרדל ונראה כמו קוטג’. מהיום ה- 5 לאחר הלידה מצופה שיהיו לפחות 2-3יציאות ביממה.
תופעה מוכרת אצל תינוקות רכים היא של מתן צואה בכל הנקה. במידה וצבע או כמות היציאות לא משתנים מהיום ה- 5-6 ללידה, חשוב לבדוק בכל הנקה (תנוחה, צורת הההצמדות לשד, מספר ארוחות, משך ארוחות).

שתן
בשלושת הימים הראשונים עד 3 חיתולים עם שתן. החיתולים צריכים להיות רטובים מאוד וגדושים בשתן. מהיום ה-4 לפחות 6 חיתולים עם שתן.

עלייה במשקל
הוולד צפוי לאבד עד 10 אחוזים משקלו בשלושת הימים הראשונים לחייו, ומצופה כי עליה במשקל תהיה לפחות 135גרם בשבוע עד גיל 6 שבועות. עם זאת, בעיקר חשוב להסתכל על התינוק ולא על מאזני המשקל. במידה ותינוקך יונק יפה, מספק חיתולים גדושים בכל טוב, נמרץ ומראו הכללי בריא וחיוני, סביר להניח שהוא אוכל כל צורכו.

להרגיש את התינוק
הדרך הטובה ביותר לדעת האם תינוקך יונק מספיק, היא פשוט להסתכל עליו בעת ההנקה, לראות שהוא תופס את השד נכון, לצפות בלגימותיו הקצובות, לחוש בשד המתרוקן ובשד השני המטפטף. במילים אחרות- את יודעת הכי טוב! האמיני ביכולתך הטבעית להזין את תינוקך.

סימנים שהתינוק אינו מקבל מספיק חלב:

אי שקט גם אחרי הנקה
אם תינוקך בוכה, ואינו רגוע ומוצץ את אצבעותיו בזמן ההנקה ולאחריה, יכול מאוד להיות שהוא עדיין רעב. אמנם לא תמיד הסיבה לאי שקט היא רעב, יכול להיות שמדובר בגזים או בתקופה של קפיצת גדילה, נסי לאבחן את הסיבה לאי השקט ובמידה ואינך בטוחה פני לרופא או ליועצת הנקה.

ישנוניות יתר
במידה ואת צריכה להעיר את תינוקך להאכלות והוא ישן שעות רבות ברציפות, זה לא תמיד סימן שיש לך תינוק “נוח” להפליא, וישנה אפשרות שהוא חלש ולא מקבל מספיק מזון. במקרה כזה, הקפידי להעירו כל 3-4 שעות להאכלה ופני לקבלת עזרה