סרטן כליות - סימפטומים וטיפול

סרטן כליות - איך מאבחנים?

גוש מוצק הצומח מרקמת הכליה הוא בדרך כלל גידול ממאיר של הכליה. סרטן כליות מהווה 3% מהגידולים הממאירים בגברים. שכיחותו בנשים קטנה פי 3. חולים הסובלים ממספר מחלות תורשתיות נדירות נמצאים בסיכון רב יותר ללקות בסרטן כליות אך ברוב המקרים הסיבה להופעת גידולי כליה אינה ידועה. הטיפול היעיל היחידי בסרטן הכליה הוא כריתה כירורגית שלמה של הגידול. גידולים בעלי קוטר גדול נוטים להתפשט על ידי גרורות סרטניות לקשרי לימפה או לאברים אחרים: לראות, לכבד ועוד.

גידולי כליה קטנים מ-4 ס"מ בדרך כלל לא שולחים גרורות והסרת גידולים אלה מבטיחה כמעט תמיד ריפוי מלא של המחלה. גידולי כליה גדולים מחייבים ברוב המקרים כריתה רדיקאלית של הכליה כולה עם הגידול. גידולי כליה קטנים מ-4 ס"מ ניתן בדרך כלל להסיר מתוך הכליה (כריתה חלקית של הכליה) ולשמר את רוב רקמת הכליה.

כאשר מופיעים סימפטומים כמו כאבים במותן, כאבי בטן, או שתן דמי כתוצאה מסרטן הכליה, הגידול גדול ולעיתים קרובות כבר התפשט מחוץ לכליה. בשני העשורים האחרונים הייתה עליה ניכרת בגילוי מוקדם של גידולי כליה כתוצאה משמוש נרחב בבדיקות הדמיה, כמו בדיקת אולטרה סאונד, CT או MRI של הבטן, שנעשו מסיבות שונות. רוב הגידולים שהתגלו בבדיקות אלה היו קטנים, לא גרמו לסימני מחלה כלשהם וניתן לרפא אותם על ידי כריתה חלקית של הכליה. חלק מהניתוחים לכריתת גידולי כליה ניתן לבצע היום בגישה לפרוסקופית, דרך חתך קטן בדופן הבטן, תוך שימוש במצלמת טלויזיה זעירה המוחדרת לחלל הבטן.

טיפול בגידולי כליה על ידי הקפאה


השימוש הרב באמצעי הדמיה הביא בשנים האחרונות לגילוי של גידולי כליה קטנים מאד שקצב צמיחתם איטי. כאשר גידולים כאלה מתגלים בגיל מבוגר או אם לחולה יש מחלות אחרות המסכנות את חייו, קרוב לוודאי לא יסכנו את חיי החולה. לפיכך, ניתן לעיתים להמנע מטיפול ולהחליט על מעקב בלבד או להמליץ על טיפול חלופי שאינו כרוך בכריתת הגידול.

אחת האפשרויות היא להקפיא את הגידול בעזרת אלקטרודות דקות המוחדרות לתוך הגידול ומעבירות לתוכו טמפרטורה נמוכה מאד. הטיפול יכול להיעשות במהלך ניתוח לפרוסקופי הכרוך בהרדמה כללית וחשיפה של הגידול על ידי פרוצדורה קצרה ומוגבלת. לעיתים ניתן להחדיר את האלקטרודה להקפאה בדיקור ישיר דרך העור בהכוונת אולטראסאונד או MRI.

רוב הטיפולים להקפאת גידולי כליה נעשו ב-5 השנים האחרונות בארצות הברית. התוצאות הראו הרס שלם של הגידול ב-96% מהמקרים, ללא תופעות לוואי משמעותיות לחולה.

גם ניסיון המחלקה לאורולוגיה בהדסה בטיפול בהקפאת גידולי כליה הראה שניתן להביא להעלמות גידולים קטנים בכליה על ידי טיפול פשוט, ולחסוך לחולה ניתוח פתוח הכרוך בכאבים. מאחר ועדיין לא ידועות התוצאות לטווח הארוך אנו ממליצים על הטיפול לחולים בגיל המבוגר או כאשר אינם מועמדים טובים לניתוח פתוח לצורך כריתת גידולי כליה קטנים.

מידע נוסף על סרטן >>