התפתחות תינוקות

התפתחות תינוקות

תינוקות מתחילים להתפתח כבר ברגע שבו הם נולדים. נכון שבשבועות הראשונים הם מבלים את רוב זמנם בשינה ובאכילה אך כבר בשבוע השמיני לחייהם מתחילה התפתחות מדהימה מבחינה מוטורית, שכלית וכמובן גם רגשית.

מה חשוב לדעת על תהליך ההתפתחות שלו? מהן אבני הדרך בהתפתחות תקינה? כיצד משחק יכול לעזור להתפתחותו המוטורית והשכלית ועוד.

חשוב מאוד לדעת שלכל תינוק יש קצב התפתחות משלו ולא תמיד "הולכים לפי הספר" וזה בסדר. כמובן שאם מבחינים בחריגה מסוימת מההתפתחות שמותאמת לגיל התינוק, כדאי להיבדק אצל אחות טיפת חלב או אצל רופא הילדים.

נהוג להתייחס לשלבי התפתחות תינוקות לפי חודשים, אך כל שלבי ההתפתחות אצל תינוקות מתרחשים בסדר קבוע בקרב כל התינוקות ועל פי רוב לא יתקדם התינוק לשלב הבא לפני שיחוש בטחון בשלב הקודם לו.

קצב התפתחות התינוק בין כל שלב ושלב, אחיד לעתים נדירות. ישנם שלבים מהירים וישנם שלבים איטיים ותינוק מסוים יכול להתקדם בשלב אחד לאט ובאחר מהר, לעומת תינוק שני אשר יעשה בדיוק ההפך.ככל שהתינוק גדל, תנועותיו איטיות ומדויקות יותר ומקוטעות פחות.

כדאי למדוד התפתחות תינוקות מוטורית לא רק במונחי "מה הושג", אלא גם במונחי "כיצד הושג", כלומר, איכות התנועה. לדוגמא: האופן בו התינוק זוחל מעבר לעובדת זחילתו.

התינוק יכול להתקדם משלב לשלב במהלך התפתחותו, רק לאחר שמוחו והחוזק הפיזיולוגי של הגוף יהיו מוכנים לכך, מאחר והוא תלוי במוח ובמערכת העצבים החולשת על התנועות והקואורדינציה. לדוגמא: לא מומלץ להושיב תינוק לפני גיל 9 חודשים (אלא אם כן הוא כבר התיישב בכוחות עצמו), מאחר ועמוד השדרה אינו חזק מספיק פיזיולוגית למצב ישיבה והחזקת משקל הגוף.

כאשר התינוק לומד דבר חדש ומסגל לעצמו כישורים חדשים, עשוי להיראות כאילו הוא שכח את השלב הקודם בהתפתחותו או יכולת שכבר סיים לרכוש. אולם לא כך הדבר, אלא שהוא מתרכז ברכישת סט חדש של יכולות מורכבות ואין לו תמיד את היכולת לשמר את הכל בדיוק ובריכוז הדרושים לכך. הכל יחזור בעת סיום רכישת היכולת החדשה.

חשוב לזכור כי כל התפתחות תינוקות ייחודית לכל תינוק, גם ביחס לשלבים שנראים קבועים. הלמידה נעשית בין שלב לשלב. לא קורה שתינוק יום אחד פשוט זוחל או נעמד. עצם היכולת של התינוק לבצע פעולה היא תוצאה של זמן הכנה ארוך של כל שרירי הגוף ותכנון התנועה לכל שלב ושלב.

 

לכתבות נוספות באותו נושא שכדאי לקרוא:

שלבים בהתפתחות התינוק

הכל דיבורים - התפתחות התקשורת והשפה