אובאיטיס - מחלות הענביה

מהי אובאיטיס?

אובאיטיס הנה שם כולל לכל התהליכים הדלקתיים של הענביה. הענביה הנה שכבת הביניים מרובת הפיגמנט, בין הנוירו-רטינה הפנימית והקורנאו-סקלרה החיצונית. אובאה היא מילה לטינית שפרושה ענבים. בחתכים היסטופאתולוגיים הענביה דמתה לענבים בעוד שעצב הראיה לגבעול, ומכאן השם.

הענביה מורכבת מחלק קדמי-הקשתית, אמצעי-גוף העטרה והאחורי ביותר-הכורואיד. מכאן, שאובאיטיס יכולה להיות קדמית, אמצעית (INTERMEDIATE) או אחורית, הכול בהתאם לאזור המודלק, או PANUVEITIS כאשר כל חלקי הענביה מעורבים בתהליך הדלקתי. בגלל ריבוי כלי הדם בה, הענביה מעורבת במחלות סיסטמיות רבות.

מרבית חולי האובאיטיס מופיעים לראשונה בגילאי עבודה, 70-90% הנם בגיל 20-60 שנים. בכמחצית מהמקרים המחלה מתחילה בעשור ה3-4 לחייהם. חלוקת גילאים זו מעמידה את האובאיטיס במקום חשוב בין מחלות העיניים מהבחינה הסוציו-אקונומית.

דלקת הענביה הנה מחלה קשה עם פוטנציאל לגרום לעיוורון, אם כי מעט מאד ידוע על המעמסה הכלכלית והקשיים הסוציאליים שנגרמים על-ידי ההפרעה החולפת או הקבועה בראיה.

בחולים עם אובאיטיס הבעייתיות עלולה להיות מורכבת עוד יותר בגלל הקשי לעבוד, ללמוד, הצורך להפסיק לימודים ולשנות מקצוע, והרי מרביתם של החולים אלו הם צעירים או בגילאי הביניים.

אצל ילדים, השכיחות של האובאיטיס הינה נמוכה פי 5 מאשר אצל המבוגרים. אוכלוסיית הילדים החולים מהווים רק 5-10% במרבית מרפאות האובאיטיס של המרכזים הרפואיים השלישוניים. דלקת הענביה אצל הילדים הינה לעיתים קשה לטיפול כיון שרבים נוטים לפתח דלקות כרוניות, להופיע לראשונה כשהדלקת במצב מתקדם למדי עם שעור גבוה של סבוכים וכתוצאה מכך הפרעה קשה בראיה.

תסמינים - אובאיטיס

חולים עם דלקת הענביה הקדמית-שמערבת הקשתית והחלק הקדמי של גוף העטרה- נראים בדרך כלל סובלים, ומתלוננים על כאב חריף ואודם בעין המלווה בכאב ראש, טשטוש ראיה וסנוור.

  • בבדיקה במנורת הסדק נראה משקעים דלקתיים על פני החלק הפנימי של הקרנית , תגובה דלקתית במי הלשכה הקדמית, והדוקים בין הקשתית למעטפת העדשה הקדמית שעלולה לעוות את צורת האישון.

אובאיטיס

  • אצל חולים עם אובאיטיס אמצעית או אובאיטיס אחורית התלונה העיקרית הינה טשטוש ראיה, FLOATERS, ראיה לקויה או סקוטומה או הפרעה בשדה הראיה. בבדיקה של חולה עם אובאיטיס אמצעית נוכל לראות משקעים של תאים בזגוגית, ומשקעים בצורת כדורי שלג – SNOWBALLS, או גדולים יותר – SNOWBANKING
  • באובאיטיס אחורית יש דלקת של כלי הדם ברשתית ו/או תפליטים ברשתית כפי שרואים בתמונה. המצבים הללו עלולים לסכן את הראיה התקינה והטיפול הנכון חייב להיות מיידי ואגרסיבי.

  • בהדסה אנחנו רואים את כל הסוגים השונים של דלקת הענביה המוכרים בעולם, אך בעקר את האובאיטיס המשנית לבכצ'ט ואת ה- INTERMEDIATE אובאיטיס. אנחנו גם רואים מקרי אובאיטיס משנית ל- HLA-B27 SPONDYLOARTHROPATHY
  • ופחות מקרים של אובאיטיס משנית ל- JUVENILE-IDIOPATHIC ARTHRITIS.
  • גורמים זיהומיים שכיחים לדלקת הענביה הם בעיקר אובאיטיס קדמית הרפטית, ולעיתים רחוקות יותר נראה RETINAL TOXOPLASMOSIS, או רטיניטיס ויראלית על רקע CMV, HSV, VZV, CSD. אובאיטיס שנית לשחפת נדירה למדי במרפאתנו.
  •  הטיפול בחולי האובאיטיס מבוסס על עבודת צוות ומחייב מעורבות של מחלקות ושירותים נוספים בבית החולים