זהב לבן- על חשיבות ויתרונות ההנקה

זהב לבן- על חשיבות ויתרונות ההנקה

זהב לבן

הנקה היא הדרך המושלמת ביותר לספק לתינוקות שלנו מזון אידיאלי לצורך צמיחתם והתפתחותם והיא חלק בלתי נפרד מתהליך הרבייה עם השלכות חשובות לבריאותם של התינוקות שלנו ולנו האמהות.
חלב אם מסייע באופן פעיל למניעת מחלות בתינוקות במגוון דרכים ולכן חשוב לזכור שהנקה היא לא רק לספק לתינוקות שלנו את המזון המושלם אלא לספק להם בנוסף ההגנה על בריאותם ולכן להנקה יתרונות בריאותיים רבים לאם וליילוד.

חלב אם מכיל את כל רכיבי התזונה הדרושים לתינוק במשך ששת החודשים הראשונים לחייו. חלב אם מגן מפני שלשולים ומחלות ילדות שכיחות כגון אסטמה, דלקות ריאה ובעל השפעות ארוכות טווח על האם והילד כגון הורדת הסיכון להשמנת יתר בילדות ובגיל הבגרות. להנקה יש קשר לרמת אינטליגנציה גבוהה יותר בילדים. קולוסטרום מכיל ריכוז גבוה מאוד של מרכיבים אנטי דלקתיים. באופן יחסי, לתינוקות יונקים יש זמן ארוך יותר של קולוסטרום זמין לעומת חיות ממשפחת היונקים.

הנקה מייד לאחר לידה משחררת הורמון בשם אוקסיטוצין. להורמון זה תפקידים רבים, בין היתר הוא מכווץ את הרחם, התכווצויות אלה יכולות למנוע דימום מוגבר לאחר הלידה ולסייע בחזרה מהירה של הרחם לגודלו המקורי. מחקרים מראים שוירוסי בטן, מחלות בדרכי הנשימה תחתונה, דלקות אוזניים, ודלקת קרום מוח מתרחשים בתדירות נמוכה יותר בתינוקות יונקים וחמורים פחות כאשר הם קורים.

ההגנה של ההנקה מפני מחלות נמשכת מעבר לשלב ההנקה של התינוקות שלנו, מחקרים מראים שהנקה יכולה להפחית את הסיכון לפתח סוגי סרטן בילדים.

הנקה עשויה לעזור לילדים להימנע משורה של מחלות שעלולות לפגוע מאוחר יותר בחיים, כמו סוכרת סוג 1 וסוכרת מסוג 2, כולסטרול גבוה, ומחלת מעי דלקתית. מדענים חושבים שגורמים חיסוניים אשר זמינים רק בחלב אם יכולים לסייע במניעת תגובות אלרגיות למזון על ידי מתן שכבת ההגנה למערכת העיכול של תינוק. ללא הגנה זו, דלקת יכולה להתפתח והקיר של המעי יכול להיות "דולף" ולאפשר חציה של חלבונים מעוכלים אשר יכולים לגרום לתגובה אלרגית ובעיות בריאות אחרות. האקדמיה האמריקנית לרפואת הילדים ממליצה על הנקה כדרך לעזור להפחית את הסיכון של ילדנו לסבול מעודף משקל או מהשמנת יתר.

מחקר גרמני גדול שפורסם בשנת 2009 מצא כי הנקה - גם באופן בלעדי או חלקית - קשור לסיכון נמוך יותר לתסמונת מוות בעריסה

הנקה יכולה להפחית אצל האימהות את רמת הלחץ ולהקטין את הסיכון לדיכאון לאחר לידה. המכון הלאומי לבריאות הגיע למסקנה כי נשים שלא הניקו או שהפסיקו הנקה בשלב מוקדם היו בסיכון גבוה יותר של דיכאון שלאחר לידה. אימהות שהניקו נמצאו כמוגנות יותר מפני סרטן שד ושחלות. נמצא כי להנקה במשך לפחות כשנה ישנה השפעה מגנה יותר על סרטן השד. נמצא שלתינוקות יונקים ישנם פחות ביקורים אצל רופאים ולאימהות עובדות היו פחות ימים ושעות של היעדרות מהעבודה.

צפיפות עצם- במהלך ההנקה יכולה להופיע ירידה בצפיפות העצם אך מחקרים מראים שלאחר הגמילה, צפיפות העצם חוזרת למצב רגיל או אפילו גבוה יותר ולכן בטווח ארוך הנקה יכולה לגרום לעצמות חזקות יותר וסיכון מופחת לדלדול העצם כלומר אוסטאופורוזיס.