וירוס הפפילומה

כל מה שכדאי לדעת על וירוס הפפילומה


מהו הוירוס?
האם הוא מסוכן?
האם כל מי שנדבקה תחלה בוודאות בסרטן צוואר הרחם?
האם חשוב לבצע בדיקות פאפ?
מה עושים עם פאפ לא תקין?

וירוס הפפילומה נפוץ
סרטן היא מחלה שעלולה לפגוש את כולנו, ולמרבה הצער ״אין ביטוח״. אבל פה ושם, לעתים נדירות, דווקא יש מה לעשות כדי למנוע. דוגמה לכך היא סרטן צוואר הרחם, אחד הגידולים הבודדים שידוע מקורם: וירוס (נגיף) הפפילומה האנושי. (HPV) ידוע כי ההדבקה היא באמצעות יחסי מין. הוירוס נפוץ יותר ממה שנהוג לחשוב: באוכלוסיות נערות בקולג' בארצות הברית, למשל, נמצא כי כ-50-80% מהתלמידות נושאות את הנגיף.
לוירוס זה תת סוגים (זנים) מרובים (מעל 200 ידועים) ורק מעטים מהם יכולים לגרום לסרטן.
יתר על כן, גם אם נדבקת בוירוס פפילומה מזן "בסיכון גבוה", לרוב ניתן לזהות את השינוי הטרום-סרטני בצוואר הרחם, ולטפל בו לפני התפתחות סרטן.
כיצד ניתן לאבחן את וירוס הפפילומה?
זיהוי הימצאות הנגיף היא באמצעות משטח פאפ, מבחן סקר לאוכלוסיה בריאה ללא תלונות. מטרתו לגלות את השינויים בצוואר הרחם אשר עלולים להתעורר עקב הדבקה בוירוס הפפילומה. שינויים אלה נקראים "שינויים טרום סרטניים" או CIN (cervical intraepithelial neoplasia)
בדיקת הפאפ נעשית כחלק מהבדיקה הגינקולוגית והיא אינה כואבת. הרופא מחדיר מפשק (ספקולום) לנרתיק ונוטל משטח במברשת ייעודית מצוואר הרחם.
כל אישה יכולה לבצע את הבדיקה מגיל 25, ומקובל לבצעה אחת ל 2-3 שנים.
חשוב לציין כי הבדיקה אינה מדויקת במאה אחוז והיום בחלק מהקופות מבוצעת בדיקת DNA לוירוס הפפילומה (HPV DNA) בנוסף או במקום משטח פאפ. מי שלא נדבקה בנגיף פפילומה הנחשב מסיכון גבוה, סיכוייה לחלות בסרטן צוואר הרחם הם מינימליים ולכן מי שבדיקתה שלילית,תהיה במעקב רגיל.
בדיקת פאפ לא תקינה או בדיקה חיובית לנגיף הפפילומה:
"לא תקין" משמעו שהייתה הדבקה בווירוס הפפילומה, וייתכן שהווירוס גרם לשינויים בצוואר הרחם. על מנת לאבחן את היקף השינוי יש לבצע בדיקה קולפוסקופית. מדובר בהסתכלות במיקרוסקופ מגדיל מיוחד תוך הספגת הצוואר בחומרים מיוחדים על מנת שניתן יהיה לזהות את מקומות השינוי. בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים שהוכשרו לכך, ואינה כואבת.
במקרה בו מזוהה שינוי חשוד, המקום נדגם בביופסיה בעת הבדיקה (ללא הרדמה). המטופלת תרגיש כאב (מעין צביטה חזקה) והמקום עלול לדמם, אם כי לרוב זהו דימום קל ונשלט.
משמעות הביופסיה:
ייתכן והביופסיה תהיה תקינה. אפשרות נוספת היא שהביופסיה תראה שינויים בתאים שאופייניים לוירוס הפפילומה (קוילוציטוזיס) ללא מרכיב טרום ממאיר. קיימות שלוש דרגות לשינויים טרום ממאירים שגורם וירוס הפפילומה בצוואר הרחם, כתלות במספר שכבות הצוואר הנגועות CIN1, CIN2, CIN3.
CIN1 היא דרגת שינוי קלה, לרוב חולפת, הדורשת מעקב בלבד, כולל בדיקות תקופתיות של פאפ וקולפוסקופיה.
לעומת זאת, אם יימצא בביופסיה CIN2-3, יש לבצע פעולה שתרחיק את התאים שעברו שינוי, וגם תאבחן המצאות של נגעים נוספים מהם לא נלקחה ביופסיה (שדגמה חלק קטן מצוואר הרחם). פעולה זו נקראת קוניזציה.
מהי קוניזציה?
כדי להרחיק מצוואר הרחם את התאים שהשתנו בעקבות וירוס הפפילומה, ועל מנת לאבחן הימצאות של נגעים נוספים, הרופא יבצע חיתוך של החלק החיצוני של צוואר הרחם על ידי סכין או לולאה חשמלית. החיתוך הוא בצורת קונוס (ומכאן שם הפעולה). הקונוס נשלח לבדיקה פתולוגית.
הפעולה הניתוחית הקצרה הזו מבוצעת תחת הרדמה כללית או מקומית (בזריקות הרדמה לצוואר עצמו) בחדר ניתוח או במרפאה. לאחר הפעולה חווים דימום קל (תקין), אך ללא כאב. תחושת כאב, חום או הפרשות חריגות דורשות פניה לרופא. ניתן לחזור לשגרה לאחר הניתוח, ולקיים יחסי מין לאחר אישור הרופא המנתח.
לאחר הקוניזציה, רוב הסיכויים שהאיזור שעבר שינוי בצוואר הרחם הורחק. אך הסיכון להישנות המצב הטרום סרטני עומד בעינו, ולכן יש לבצע מעקב קולפוסקופי, אשר מפחית את הסיכון לסרטן. במקרים של הישנות טרום סרטנית ניתן יהיה לחזור על הקוניזציה.
האם ההליך עלול לפגוע בהריון בעתיד?
נדיר ביותר שחיתוך כזה יביא לקיצור תעלת צוואר הרחם, ולכן בהריון הבא יש לעבור בדיקת אולטראסאונד בשליש הראשון להריון, על מנת לוודא שאין קיצור משמעותי. במידה ויימצא קיצור, יהיה על הרופא לשקול תפר צווארי במהלך ההריון. זהו סיכון שקורה באופן נדיר לאחר קוניזציה. באופן כללי קוניזציה מעלה מעט את הסיכון להפלות ולידות מוקדמות לכ- 5-10%.
לא רבים הגידולים הממאירים שבידינו למנוע, אולם בסרטן צוואר הרחם זה אפשרי בהחלט. לצערנו, גילוי מאוחר כרוך בניתוח כריתת צוואר או רחם רדיקלית, ולעתים גם קרינה וכימותרפיה. לעתים קרובות מדובר בנשים בגיל הפריון, וההשלכות של גילוי מאוחר עלולות להיות בין היתר אבדן היכולת להרות, כמו גם תופעות לוואי לא קלות של הטיפולים. בנוסף, גידול שמתגלה מאוחר יכול להיות גרורתי. את כל אלה אפשר למנוע על ידי גילוי מוקדם ופעולות נכונות ולא מסובכות.

בדיקות פאפ, HPV, קולפוסקופיות, ביופסיות וקוניזציות מבוצעות במרפאות הגינקואונקולוגיות בהדסה.
תוכלי לפנות לזימון תורים או למייל באתר זה, ונתאם לך תור לפעולה לפי צורך.