ביום השואה: מומחה ברפואת שיניים מהדסה והסטודנטים שלו הגיעו לטפל בשורדי שואה בביתם

למענם, ביום השואה: מומחה ברפואת שיניים מהדסה והסטודנטים שלו הגיעו לטפל בשורדי שואה בביתם.
ד"ר אלון לבני, רופא שיניים בהדסה ומרצה קליני בכיר בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה והאוני׳ העברית, יחד עם ארבעה סטודנטים שהוא מלמד, הגיעו אל בתיהם של קשישים שורדי שואה על מנת להעניק להם טיפולי שיניים חיוניים - שנמנעו עד כה מלבצע היות והם מתקשים לצאת מהבית.
את היוזמה לביצוע הטיפולים העלתה מאיה מלו - סטודנטית לרפואת שיניים בשנה השישית (והאחרונה) ללימודיה בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה והאוני׳ העברית, המתנדבת בעמותת "למענם" לאורך כל השנה.
מדובר בעמותה בה חברים למעלה מ-1000 רופאים ורופאות מרחבי הארץ אשר הוקמה בתקופת הקורונה על ידי ד״ר תמרה קוליץ, שהחלה להתנדב בהגשת טיפול רפואי בבתי ניצולי שואה, ורתמה לכך בעקבותיה מאות רופאים אחרים, העוסקים מדיי יום בהגשת רפואה איכותית ללא עלות וללא תורים עבור ניצולי השואה בישראל.
ד"ר אלון לבני, שנרתם לפרוייקט על ידי מתנדבי העמותה - הסטודנטים שלו בביהס לרפואת שיניים של הדסה והאוני׳ העברית, מספר: ״כשמאיה פנתה אליי, לא רק שמיד הסכמתי, אלא אף הייתי גאה מאוד בה ובחבריה, על עצם ההתנדבות בעמותה ועל הבקשה לעזור להם. לאורך כל השנה השישית - שהיא גם האחרונה ללימודיהם, אני מלמד אותם איך לטפל בקשישים גם בסביבה שאינה במרפאת השיניים. במסגרת זו כבר מעל 15 שנים שאני לוקח סטודנטים לבית אבות בירושלים, ואנחנו מבצעים שם טיפולים שונים לפי הצורך, באמצעות ציוד נייד.
אני מקפיד לחנך את הדור הבא של רופאי השיניים שצריך לעזור לאוכלוסיות שקשה להם להגיע לטיפולים סדירים, וללכת לקראתם כמה שניתן. שורדי השואה הם חלק מאוכלוסייה שלצערי לא מספיק מטופלת כראוי, ולא רק בתחום השיניים. יש לחברה שלנו חובה לעזור להם כמה שרק ניתן".
הצוות הנחוש יצא אל הדרך עם ציוד רפואי ועבר בארבעה בתים של ניצולי שואה ביום אחד.
"הגענו לחנה, שורדת שואה בת 93 המתגוררת בתל אביב״, מספר ד״ר לבני. ״היא אישה עם רקע רפואי מורכב. לאחר שהחלימה מקורונה משפחתה דיווחה למוקד כי חנה צריכה עזרה בתחום השיניים.
אל חי, שורד שואה בן 90 מאודים, הגענו מאחר והוא מוגבל ומרותק לביתו, סבל מכאבים בשיניים זמן רב והיה צריך עזרה דחופה של רופא שיניים. לרחל, שורדת שואה בת 95, מרעננה הגענו עקב כאבים קשים ובעיה בהרכבת התותבת שלה וליוסף ("לוצי"), שורד שואה בן 88 מראשון לציון שמתגורר בגפו ומתמודד עם עיוורון חלקי, סייענו עם התותבת עקב בעיה שמקשה עליו מאוד לתפקד".
מאיה, הסטודנטית שיזמה את המבצע מסכמת: "אני מתרגשת שהצלחנו להוציא את היוזמה לפועל, ועוד בשבוע בו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה – אין יותר סמלי ועוצמתי מזה. המפגשים מילאו אותנו, שיפרו את איכות חייהם של השורדים ונתנו עוד קצת פרופורציה לחיים."
 
לכל החדשות והאירועים