בריא להכיר - הדסה בקדמת המחקר והטיפול במחלת הסרטן

פרופסור אהרון פופובצר מנהל מכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מתייחס לפיתוחים האחרונים סביב חקר מחלת הסרטן והסיכוי לגבור עליה: "אם לפני עשרים שנה היו אומרים לנו שניתן להפוך את הסרטן למחלה כרונית כמו הסוכרת היינו אומרים דיינו. מול הסרטן יש שתי מטרות, לגבור עליה ולשפר את החיים ולחיות יותר וגם זה טוב, כך שהמטרה כפולה". על שיפור חיי החולים אומר פרופ' פופובצר: "לחולים מסוימים אנחנו מצליחים להאריך את החיים שזו מטרה מקודשת וגם כשמאריכים המטרה לשפר את איכות החיים שאותם אנחנו מאריכים והדברים מתבצעים יחד.
 
השיפור נעשה בכמה אפיקים. אם נצליח להפוך את הטיפולים לפחות רעילים, כלומר עם פחות תופעות לוואי, אם אנחנו מצליחים לייצר רפואה מותאמת אישית שתאפשר לטפל במוטציות הגידול מבלי להשפיע על שאר התאים הבריאים בגוף, אנחנו גם משפרים את היעילות כי אנחנו ממוקדים וגם מונעים רעילות כי אנחנו לא מטפלים באזורים בריאים. מנגנון נוסף הוא במחלה מקומית אם מצליחים להרוג את הגידול בלי תופעות לוואי מסביב. מזה שנה וחצי אנחנו מטפלים באופן שבו בכל יום ויום מבצעים CT חדש ובמערכת של בינה מלאכותית יש תכנון מחדש של הטיפול על מנת להקטין את שדה הקרינה ומלנוע רעילות.
 
מנגנון נוסף שלנו בהדסה הוא טיפול בפרוטונים, קרינה אחרת עם יתרון של צמצום הנזק לרקמות מסביב. כך הורגים מצד אחד את הגידול ומהצד השני מצמצמים את הנזק שמסביב", אומר פרופ' פופובצר המציין כי חלקם של הטיפולים מתבצעים רק בהדסה עין כרם. לעומת זאת הרפואה המותאמת אישית קיימת בכל מקום בבתי החולים הטובים בארץ.
 
 
 
לכל החדשות והאירועים