סכרת הריון

סכרת הריון

מהי מחלת הסכרת ומתי היא מופיעה?

מחלת הסכרת קשורה בעליה של רמת הסוכר בדם. ההורמון האחראי על משק הפחמימות-סוכרים בגוף הוא אינסולין. כאשר קיים פגם ביצור האינסולין או ביכולת פעולתו, מתרחשת עלייה בערכי הסוכר בדם ומופיעה סכרת.

מדוע עלולה להופיע סכרת הריון?

עקב ההיריון כשלעצמו והדרישות המטבוליות של העובר המתפתח, האם מסתגלת למצב בו עליה לספק את כל צורכי הגדילה של העובר. בתגובה לדרישות אלו, משתנה המטבוליזם האימהי, כך שבמצב של שובע, מופיעה תנגודת לאינסולין וירידה של 50%-70% ביעילות פעילותו, בעיקר בטרימסטר השלישי. ההתנגדות לאינסולין גורמת לכך שפחות גלוקוז נכנס לרקמות ועובר לעובר, וכן רמות האינסולין עולות כתגובה לעליה בתנגודת אליו כפועל יוצא, כמות האינסולין המופרשת מהלבלב אומנם עולה, אך הוא אינו מצליח לבצע את תפקידו כראוי והדבר גורם לעלייה ברמת הסוכר בדם האם. רוב הנשים בהריון מתמודדות בהצלחה עם הבעיה, אבל אצל 8-10% מהן גורם המצב החדש לשיבוש מאזן הפחמימות בגוף והופעת סכרת הריון.

כיצד מאבחנים סכרת הריון?

מעט בכל המקרים של סכרת הריונית מדובר בתופעה סמויה, שלא מורגשת כלל על ידי ההרה ואינה מאופיינת בתופעות קלאסיות של סכרת (כמו צימאון, שתייה מרובה ומתן שתן בכמויות גדולות).
בגלל היותה בלתי מורגשת, נחוצים תבחינים ייעודים (כמו העמסת סוכר), על מנת לגלות את המחלה החבויה. שיבוש מאזן הסוכר בגוף מתבטא בעליית רמת הסוכר לערכים גבוהים לאחר ארוחה.
רמת הסוכר בדם נשארת גבוהה גם זמן ממושך אחריה. אבחנת סכרת הריון מתבצעת בשני שלבים, הראשון העמסת סוכר של 50 גרם (ללא צורך בצום מקדים) בין השבועות 24-28 להריון.
לנשים להם ערך גבוה מ-140 מ"ג, מומלצת העמסת סוכר של 100 גרם בצום, בה נבדקת ערך הגלוקוז 4 פעמים (בצום וכעבור שעה, שעתיים ושלוש שעות מזמן העמסת הגלוקוז).

מהי השפעת סכרת הריון על האם והעובר?

עוברים של נשים עם סכרת הריון שלא מטופלת, עשויים להיות גדולים מאד. הגודל במקרה זה עלול לגרום סיבוכים לא מעטים: בלידת תינוק גדול שכיחים יותר בלידה כגון: חבלות לאם עקב קרעים בנרתיק ובצוואר הרחם וחבלות לעובר (כמו יד עצלה או משותקת בעקבות כליאת כתפיים).
אחת הבעיות היא, שהתינוקות האלה למרות משקלם הגבוה, אינם מגיעים לבשלות ריאתית באותו קצב מהיר שבו הם מגיעים למשקלם. לכן, במקרים של לידות מוקדמות (לפני השבוע ה- 38) הם עלולים לסבול, עקב חוסר בשלות ריאתית, מסיבוכי נשימה.
לנשים עם סכרת הריון יש יותר סיכוי לפתח רעלת הריון, המתבטאת בעליית לחץ דם, הופעות בצקות, והימצאות חלבון בשתן לקראת סיום ההריון. אם לא די באלה, הרי שבמהלך ההריון צפויות נשים אלה לבעיות קטנות (אך מטרידות), כמו דלקות בדרכי השתן ופטרת הנרתיק.
תופעה נוספת שהוכחה רק לאחרונה, קשורה בהפרעות מהן יסבלו ילודים אלה גם בגיל הילדות וההתבגרות (מתוך המחקרים התברר שסכרת הריון משפיעה בצורה מכרעת על השמנת יתר בהמשך, ואולי גם על הופעת סכרת סמויה בגיל ההתבגרות).
נתון זה מצטרף לנתונים רבים נוספים, המצביעים על חשיבותן של ההשפעות התוך רחמיות של הסכרת בקביעת עתיד הילד במהלך כל חייו, כולל התפתחותו השכלית. לפיכך, אין ספק שבמצב של סכרת הריון יש להקפיד על דיאטה מותאמת אישית ובמידת הצורך ליטול טיפול תרופתי פומי או זריקות אינסולין.
עקב הסיבות שצוינו לעיל, נשים שאותרה אצלן סכרת הריון חייבות להימצא במעקב מתאים אצל רופא ממוחה או ביחידה המתמחה בטיפול בהריון בסיכון גבוה ובסוכרת הריונית.

מהו הטיפול המקובל בסכרת הריון?

  • הקפדה על דיאטה דלת סוכר ופחמימות בייעוץ דיאטני אישי הכוללת שלוש ארוחות עיקריות ושלוש ארוחות ביניים. חשוב לדעת, שאין דיאטה אחת המתאימה לכולן. אין טעם לבקש מהרופא
  • הנחיות כלליות (בנוסח "מה מותר ומה אסור לחולות סכרת הריונית", וגם אם קיבלת דף הסבר כזה, אל תסתפקי בו). את הדיאטה לנשים עם סכרת הריון תרכיב דיאטנית מוסמכת, שעושה זאת בהתחשב בצרכי האישה, במשקלה, בסוג האוכל שהיא רגילה לאוכל, והכל תוך מעקב והתאמה חוזרת עד סיום ההריון.
  • פעילות גופנית מתאימה (כמו: חצי שעה הליכה ביום).
    ביצוע עקומת סוכר יומית, על מנת לנטר את רמות הסוכר והתגובה לטיפול. יש לבדוק רמת סוכר 5-6 פעמים ביום (בצום ושעתיים מתחילת הארוחה) בסיוע מכשיר לבדיקת הסוכר אותו מקבלים במרפאה.

טיפול באינסולין או בכדורים במקרים מסוימים, כשאר רמות הסוכר גבוהות למרות דיאטה ופעילות גופנית.
מטרת הטיפול, היא להגיע לרמות תקינות של סוכר בדם: בצום עד 90% מ"ג ושעתיים לאחר הארוחה עד 120% מ"ג, על מנת להקטין את הסיבוכים לאם ולעובר.

האם קיים צורך באשפוז?

כיום אין צורך לאשפז נשים עם סכרת הריון למטרות בדיקה של רמות הסוכר ואיזון הראשוני. בית חולים אינו הסביבה הטבעית של האישה (משום שהאוכל בבית החולים אינו זהה לאוכל שהיא אוכלת בביתה).
לנשים הסובלות מסכרת הריונית, מומלץ לבצע פעילות גופנית (כהליכה) אם אין מניע לבצעה מסיבות אחרות. המעקב כולל גם ביצוע ניטור עוברי שבועי משבוע 34 להריון, על מנת להעריך את מצבו של העובר.
אין צורך ליילד באופן יזום אישה הרה עם סכרת הריון, כל עוד הערכת המשקל אינה גדולה והאיזון הסוכרתי תקין. משקל העובר חשוב, ובמקרים שמשקל העובר עולה על 4 ק"ג, מומלץ לסיים בניתוח קיסרי מחשש לכליאת כתפיים בלידה.

האם נדרש טיפול לאחר הלידה?

רוב הנשים רמות סוכר תקינות אחר הלידה, אולם מקצתו תסבולנה מסכרת גם לאחר הלידה. כדי לאתר קבוצה זו יש לעבור מבחן העמסת סוכר, 6 שבועות לאחר הלידה. יש לזכור שחלק מהנשים שסבלו מסכרת הריון יפתחו סכרת גלויה במהלך חייהן. חובה עליהן לפיכך להיות במעקב אצל רופא משפחה.

התחייבויות

בבואך למרפאה, יש להצטייד בטופס התחייבות כספית מקופת החולים (טופס 17) או תשלום במזומן/כרטיס אשראי בהתאם לתעריף משרד הבריאות.
ביקור ראשון במרפאת סכרת הריונית יכלול בדיקת רופא ובדיקת דיאטנית. הזימון והחיוב יהיו בהתאם. המטופלות תידרשנה להמציא התחייבות/תשלום לשני השירותים.
בביקורים חוזרים – הזימון והחיוב עבור הדיאטנית יהיה על פי הנחיות הדיאטנית כמצוין בסיכום הרפואי.